Gaziantep kültür ve turizm merkezi oluyor

Gaziantep kültür ve turizm merkezi oluyor Gaziantep kültür ve turizm merkezi oluyor

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, 'Sanayi ve Ticaret Merkezi olan Gaziantep'i kültür ve turizm merkezi yapmak için çalışıyoruz' dedi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Güzelbey, yaptığı açıklamada, Gaziantep'in Tarihi Kentler
Birliği'ne üye olduğunu ifade ederek, "Gaziantep, çok önemli tarihi ve kültürel mekanlara ev sahipliği yapan bir kent. 500'ün üzerinde tarihi Antep evi, yüzlerce han, hamam ve cami gibi tarihi yapılar var.
Bunları restore ederek, kültür turizmine kazandırmak için çalışmalar yapıyoruz" diye konuştu.
Tarihi mekanlar arasında bulunan Bayaz Han'ın da önemli bir yapı olduğuna işaret eden Güzelbey, şunları söyledi:
"Bu tarihi mekanı,  TOKİ  ile işbirliği yaparak restore ediyoruz.
Çalışmalar çok titiz bir şekilde devam ediyor. Tarihi mekanın aslına uygun olarak restore edilmesi için uzman bir ekip çalışma yapıyor.
Amacımız, bu mekanı kültür turizmine kazandırarak, çok yönlü olarak kullanabilmek."
Asım Güzelbey, Haziran 2008'de hizmete girmesini hedefledikleri Bayaz Han'ın üst katının da Kent Müzesi olarak kullanılacağını ifade etti.
Kent Müzesi olarak kullanılacak olan mekanda, Gaziantep'in tarihi ve Kurtuluş Savaşı konusunda sunumlar, film gösterileri yapılacak. Ayrıca Gaziantep'in yöresel el sanatı olan gümüş işlemeciliği, bakırcılık,
kalaycılık, yemenicilik, sedef işlemeciliği, kutnu dokumacılığı, kilim ve halıcılık, Antep işi çeyiz yapımı, baklavacılık, yemek kültürü, eğlence kültürü, mesken kültürü, fıstık ve tarım konularında ziyaretçilere tanıtım filmleri gösterilecek.

Tarihi Bayaz Han'da, ayrıca protokol kabul salonu, kardeş şehirler teşhir salonu, uzun ve kısa dönem sergileme mekanı, Gaziantep ile ilgili araştırmaların yapılacağı araştırma laboratuvarı bulunuyor. Gaziantep
yemeklerini sunan 150 kişilik lokanta, 90 kişilik kafeterya, yerel el sanatlarının sergilendiği ve satışının yapılacağı 12 satış mağazasının yer aldığı Bayaz Han'da, 180 kişilik toplantı salonu, turizm bilgilendirme ofisi, 4 atölye ve derslik birimleri de hizmet verecek.

pus