Çukurova Balkon

Gaziantep Uluslararası Kültür ve Kongre Merkezi için alt yapı çalışması yapılıyor!

Gaziantep Uluslararası Kültür ve Kongre Merkezi için alt yapı çalışması yapılıyor! Gaziantep Uluslararası Kültür ve Kongre Merkezi için alt yapı çalışması yapılıyor!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, "Uluslararası Kültür ve Kongre Merkezi ve Turizm Ziyaretçi Bürosu" kurulması için çalıştay gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Bahriye Üçok Salonu'ndakı çalıstayda bilgilerini aktardı


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!
Değişen ve büyüyen dünyanın uluslararası ticaret ve küreselleşme konusunda, yeni vizyonlar üretmek, şehirleri, bölgeyi, ülkeyi cazibe merkezlerini artırmak gerektiğim vurgulayan Şahın, şöyle konu$tu:"Yaptığımiz araştırmalarda toplam turizm gelirlerinin üçte birinin kongre merkezlen ve kongre turizmi üzerinden gittiğini ve dünyada 21 milyon insanın yalnızca kongre merkezi ve kongre turizmi için hareket ettiğini görüyoruz. Bu sayı deniz turizmine göre kişilerin harcadığı ücretler veya kişilerin satın alma kalitesine baktığınız zaman o şehre, o bölgeye bıraktığı katma değer çok daha yüksek. 0 yü2den biz bunun üzerinden neler yapabiliriz diye baktığınız zaman bunun çok ciddi bir altyapı, pazarlama, teknolojik ihtiyaçlar gibi ciddi bir uzmanlık işi olduğunu gördük. Bu konuda TÜRSAB'ın büyük bir başarı hikayesi var/Türkiye'nin kongre turizmine bakıldığında yüzde 70'inin istanbul ağırlıklı olarak yapıldığını belirten Şahın, Gaziantep'in kongre turizminin başşehri olması gerektiğinin araştırıldığında çok bilimsel kriterlerin ortaya çıktığına işaret etti. 


GAZİANTEP'İN TURİZM POTANSİYELİNİ İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ 

Sosyal programlar, tarihi ve doğal zenginlikler bakımından bölgenin muhteşem bir zenginliği olduğuna dikkat çeken Şahın, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Fırat hattında yani Mezopotamya hattında büyük bir potansiyel ve yükselen bir değer var. O yüzden bizim bu değeri öne çıkaracak şekilde bu potansiyeli kullanmamız gerekiyor. Hizmet kalitesinde iyileşmemiz var. Uluslararası imajımız ve en önemlisi sanayimiz, ekonomik ve politik istikrarımız, 12 yıldan beri Türkiye dünyada ne kadar büyüdüyse Gaziantep Türkiye'nin iki katı büyüyor. 

Bu kendiliğinden olan bir sey değil. Dolayısıyla sanayi ve hizmet sektörünü birleştiren, bütünleştiren bu alanda bizim yapmamız gereken en önemli islerden bir tanesi bu başarıları, detayları anlatacak, başarma modelini başlatmamız gerekiyor. Bunun için de kongre ziyaretçi bürosu dediğimiz sistemi hızlı bir şekilde hayala geçirmemiz ve bir örgüt, bir çatı kurulusu olarak bunu profesyonel bir şekilde işletmemiz gerekiyor. Şuanda Türkiye'de 3 yerde çalışıyor bu sistem, istanbul, Antalya ve izmir. " Sistemin hızlı bir şekilde oturtulması gerektiğini ve büronun çatı kuruluşu olarak çalışacağını vurgulayan Şahin, buranın pazarlama, altyapısının bütün muhatapları ile bir araya gelerek bir çalışma modeli oluşturulacağını kaydetti. 

Kongrenin açılmasıyla Gaziantep'in cazibesini artırmayı hedeflediklerine vurgu yapan Şahın, "Biz başaramazsak kimse başaramaz" diyerek, katılımcılardan bu konuda daha fazla çalışmalarını istedi. 

KENTİN TANITIM VE KALKINMASINDA KONGRE MERKEZLERİ ÇOK ÖNEMLİ Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy da, sanayicisi, işadamları, milletvekilleri ve yerel yöneticileriyle, kente sahip çıkan bir anlayışa ilk defa Gaziantep'le rastladığını ifade etti. 

"Bizim sermayemiz kültürel varlıklarımızdır, bizim sermayemiz yer altı ve üstündeki eserlerimızdir, turizm ve tıcaretimizdir" diyen Ulusoy, sermaye ve ticareti birleştirmeye çalıştıklarını dile getirdi. 

Kongre merkezlerinin tanıtıma büyük katkı sağladığına dikkat çeken Ulusoy, "Gaziantep'i tercih sebebimiz, sağlık turizmi var, kongre turizmi var ve mutfak var. Üçü de burada var" dedi. 

Kongre merkezi yapıldığında hemen faaliyete geçmediğini. inşaatının biterek, tanıtımının yapıldığın aktaran Ulusoy. verimin yaklaşık <4 yıl sonra alınacağını ifade etti. 

istanbul'da 1996 yılında kurulan "Lütfi Kırdar Kongre Merkezı' nın hayatını 20Û3'te bulmaya başladığını ifade eden Ulusoy. şunları söyledi: "5 senesini kendini tanıttı, varlığını hissettirdi, dokunuşları aldı ve bugün kı hale geldi. 40'ıncı sıradan 8'inci sıraya gelmişiz kongre turizminde. Dünyada 1 trilyon 200 milyar dolar bir pazar var; bu pazarın yüzde 30'u kongre. 

Kültürel ve tarihi mekanlar, otellerin çeşitliliği, havalimanı yakınlığı avantaj. Bu avantaj Antep'te var mı var. Bir tek noksanımız otellerde var Bu şehirde hayat var ve bu hayata herkes sahip." GAP KONGRE MERKEZİ VE İŞLETMESİ A.Ş istanbul Kongre Merkezı'nirı dünyada birinci olduğuna vurgu yapan Ulusoy, kongre merkezinin yerinin kentin içerisinde olması gerektiğini vurgulayarak, yapım, tanıtım ve pazarlama ve kongre ziyaretçi bürolarının aynı anda yürümesi gerektiğini belirtti. 


Türkiye'de kı ziyaretçi bürolarını bir çatı altında toplamayı planladıklarını ifade eden Ulusoy, kongre merkezlerinin rekabeti birbirleriyle değil, ulusararası alanda beraberce yapabilmeleri gerektiğini ifade etti. 

Kongre merkezi acısında Gaziantep'in İstanbul hariç 81 vilayet içerisinden avantajlı olduğunu belirten Ulusoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı nın da bu i$e girmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. 


Gaziantep'e kongre merkezinin kurulmasıyla 7 ile kan verileceğini kaydeden Ulusoy, seçimin doğru olduğunu ve kente kurulacak kongre merkezinin adının "GAP Kongre Merkezi ve işletmesi A.Ş" olacağını sözlerini ekledi. 

Çalıştaya, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabu Kaynaklar; Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı AK Parti Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Alı Şahın, Şahınbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aslan, SANKO Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ile otel isletmecileri ve çok sayıda turizm yetkisi katıldı. 

Haber Postası