Gaziantep Üniversitesi'ndeki dükkanların tahliye kararına tepki!

Gaziantep Üniversitesi'ndeki dükkanların tahliye kararına tepki!Gaziantep Üniversitesi'nin ana kampüsü içerisinde yer alan ve yaklaşık 6 seneden beri hizmet sunan Çarşı'daki 50'ye yakın işletme sahibine Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın tarafından Çarşı için başka planlama yapılacağı nedeniyle tahliye tebligatı yollandı.


Gaziantep Üniversitesi'nin ana kampüsü içerisinde yer alan ve yaklaşık 6 seneden beri hizmet sunan Çarşı'daki 50'ye yakın işletme sahibine Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın tarafından Çarşı için başka planlama yapılacağı nedeniyle tahliye tebligatı yollandı.

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; bunun ardından soluğu Rektör Özaydın'ın yanında alan işletme sahipleri, sözleşmelerinin sürdüğünü, koronavirüs salgını sebebiyle zaten güç bir süreç geçirdiklerini, üniversitenin eğitime başlaması aşamasında alınan bu kararın yasal olmadığını belirtti. 

Gaziantep Üniversitesi

“ÇARŞIDA BENİM BAŞKA PLANLARIM VAR”

Çarşı işletmecilerinden Okan Karalar, Rektör Özaydın'a Kovid-19 sebebiyle 2 seneye yakın zamandır kapalı kalan iş yerlerinin daha yeni açıldığınaı ve sözleşmelerinin sürdüğüne vurgu yaparak tahliye kararının gözden geçirilmesini istediklerinin görülmesine ilişkin şunları söyledi:

- Ancak, Rektör bize, ‘Yeme içme ile kalkınma olmaz' dedi. Oysa, Gaziantep bir Gastronomi kenti.

- Biz de kendisine hemen hemen tüm üniversitelerde bu tür çarşıların bulunduğunu ve öğrencilerin kampus dışına çıkmadan yeme içme ve diğer ihtiyaçlarını oralardan karşıladıklarını hatırlattığımızda ise, ‘Bana böyle örneklerle gelmeyin. En sevmediğim şeyler' cevabını verdi.

- Pandemi nedeniyle kaldığımız  güç durumu hatırlatınca da Bana ne bana mı sordunuz?' dedi.

- Kaldı ki kendisi o dönemde idari bir görevi yoktu. Hangi sıfatla gidip kendisine danışacaktık ki? Yüzlerce kişinin işsiz kalacağını hatırlattığımızda ise, ‘Kardeşim ben iktisatçıyım.

- Benim gibi düşünemezsiniz şeklinde olayı geçiştirdi. Aynı tebligatın bir simitçiye yapıldığını ancak iptal edildiğini hatırlattığımızda ise, ‘Onun için araya birisi girdi ama boşaltacak' gibi son derece yakışıksız bir cevap verdi.

Gaziantep Üniversitesi

TİCARET ODASI BAŞKANI'NDAN TEPKİ

Bunun ardından işletme sahipleri problemlerini üyesi oldukları Gaziantep Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım'a iletti.

Yıldırım da Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın'ın Çarşı'nın tahliyesiyle ilgili kararın kabul edilemez olduğuna vurgu yaparak sosyal medya hesabından aşağıdaki paylaşımlarda bulundu:

- Üniversite içerisindeki Çarşı alanında dükkânı olan üyelerimizden öğrendiğimize göre Sayın Rektör bu alanı kapatma ve esnafın sözleşmelerini iptal etme kararı almış.

- Bir şehrin kalkınmasında üniversitelerle iş dünyası arasında kurulacak olan güçlü etkileşim, iletişim ve iş birliğinin önemi büyüktür. Buna rağmen Gaziantep Üniversitesi Rektörü Sayın Arif Özaydın'ın, aldığı karar kabul edilemez.

- Pandemi yaralarını sarmaya çalışan üyelerimize Hükümetimiz elinden geldiğince destek olmaya çalışırken, bir şehrin öz malı olan üniversitesinin bu tutumunu anlamak mümkün değil.

- Öğrencilerin yemek yediği, alışveriş yaptığı, sosyalleştiği hatta istihdam olanağı bulduğu bu çarşının kapatılması üniversitenin şehir ile iş dünyası ile arasındaki bağları koparan yanlış bir karardır.

- Unutulmamalı ki ben yaptım oldu ile olmaz! Devlette devamlılık esastır! Sayın Rektörün bir an önce bu yanlış karardan dönerek, esnafa sözleşme haklarını iade etmesini istiyoruz.

Kentsel dönüşümle 775 bin 339 konut ve iş yeri yenileniyor!