Çukurova Balkon

Gaziantep'te antik kent ve höyüklerde arkeolojik çalışmalar başladı!

Gaziantep'te antik kent ve höyüklerde arkeolojik çalışmalar başladı! Gaziantep'te antik kent ve höyüklerde arkeolojik çalışmalar başladı!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kentin tarihinin ortaya çıkarılması ve turizminin gelişmesi amacı ile kent genelindeki antik kent ve höyüklerde yürütülen arkeolojik çalışmalara destek veriyor.


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Gaziantep ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda bölgenin tarihinin Paleolitik doneme (Milattan önce 10.0007.000) kadar gittiği belirlendi. Bölgedeki en eski yerleşim yeri olan Dülük Antik Kenti'nın ortaya çıkarılması için Almanya'nın Münster Üniversitesinden Prof. Dr. Engelbert VVınter başkanlığında kazı çalışmaları sürdürülürken, buyukşehir belediyesi de antik kentin çevre düzenleme projesini yürütüyor. Proje kapsamında antik kente yol, kaldırım, aydınlatma, bilgilendirme ve yönlendirme tabelaları, oturma grupları, gezi güzergahı, tuvalet, otopark, peyzaj çalış maları yapılarak, merkez turizme kazandırılacak. 


Büyükşehir Belediyesi, islahiye ilçesinin 10 kilometre doğusundaki Karasu Çayı kıyısında milattan önce 4 bin yıllarında kurulan ve Anadolu'da Hattuşa'dan sonra en görkemli şehirlerden birisi olan Tiimen Höyuk'un turizme kazandırılması için de çevre düzenleme projesi hazırladı. Kentin önemli turizm merkezlerinden olan ve İslahiye ilçesine bağlı Yesemek köyü Karatepe mevkisinde yaklaşık 100 dönümlük alanda taslaklar halinde 300'den fazla bazalttan yapılmış heykel ve kabartmanın bulunduğu Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atolyesi'nın de turizme kazandırılması için çalışmalar gerçekleştiren büyükşehir belediyesi, tarihi heykel atölyesinin 2012 yılında UNESCO Dünya Kultur Mirası aday listesine girmesini sağladı. Büyükşehir belediyesi ayrıca bölgenin tarihi için son derece önemli merkezlerden Karkamış Antik Kenti'ndeki kazıların tamamlanması ve verilerin sağlıklı olarak yorumlanabilmesi için "kazı evi" yaptırdı. Kentin, bilimsel kazı çalışmalarının tamamlanmasıyla Efes. Truva ve Boğazkoy gibi önemli bir tunzm merkezi olması hedefleniyor. Büyükşehir belediyesi. Roma dönemi hakkında önemli bilgiler veren ve uluslararası tanınırlığı olan Zeugma Antik Kenti'ndeki bilimsel kazı çalışmalarının sürdürülmesi için do maddi destek sağlıyor. Gaziantep Buyukşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaptığı açıklamada. Türkiye'nin, her karış toprağından tarih fışkıran, kültür ve tabiat varlığı bakımından zengin bir ülke olduğunu söyledi. 


Yedigün Gazetesi