Gazipaşa ve Alanya'da bayram

Gazipaşa ve Alanya'da bayramYILLARDIR atıl bekleyen Gazipaşa Havaalanı'nı, İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, Gürcistan ve Batum gibi birçok havalimanını işleten TAV Havalimanları Holding'in 25 yıllığına kiralaması, Gazipaşa ve Alanya'da büyük bir sevinçle karşılandı.


Turizmciler ve bölge yöneticileri, turizm ve ekonomide dengelerin değişeceğine inanıyor. Bölge halkı, ineklerini otlattıkları, sebze ve meyvelerini yetiştirdikleri havaalanına turist taşıyan uçakların inip kalkacağı günü dört gözle bekliyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) tarafından ihaleye çıkarılan Gazipaşa Havaalanı'nı, TAV Havalimanları Holding, net karından yüzde 65 pay vererek 25 yıllığına işletme hakkına sahip oldu. Yıllardır atıl duran ve bölge yöneticileri ile turizmciler için büyük önem taşıyan havaalanının işletilecek olması, Alanya ve Gazipaşa'da bayram havası estirdi.

GAZİPAŞA MARKA OLUR

Gazipaşa Kaymakamı İsmail Gültekin, 'Çok mutluyuz. Burası zaten turizm bölgesi ilan edilmiş bir alan. Bölgede caretta caretta, Akdeniz fokları, doğa ve çevreyi koruyan muhafaza eden, özellikle imar konularında ruhsata uygun yapılaşma konusuna özen gösteren bir ilçeyiz. Havaalanının hizmete girmesiyle ilçenin kaderi değişecek ve kısa sürede büyük gelişme gösterecek. Ayrıca Alanya, marka olmuş bir turizm bölgesi. Biz de Gazipaşa olarak daha da iyisini yapmak istiyoruz' diye konuştu.

'BİZİ KİMSE TUTAMAZ'

Gazipaşa Belediye Başkanı CHP'li Cemburak Özgenç ise, havaalanının işletilecek olmasının bölge için çok önemli bir gelişme olduğunu kaydetti. Gazipaşa Havaalanı'nın açılmasıyla birlikte Anamur ve Alanya'nın da kaderlerinin değişeceğini vurgulayan Başkan Özgenç, 'Rekabet ortamı tamamen Gazipaşa ve Alanya'nın lehine döndü. Yeni bir turizm bölgesi açılmış oldu. Alanya ve Gazipaşa'yı artık kimse tutamaz' dedi. Belediye Başkanı Özgenç, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Böyle bir gelişmeyi bekliyor ve hazırdık. Hazırladığımız 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planları ile kontrollü bir yapılaşma ile spekülasyonların önüne geçerek bu bölgede ciddi bir turizm gelişiminin öncüsü olacağız. Gazipaşa, Anamur ve Alanya ciddi anlamda ulaşım sorununu çözmüş olacak. Gazipaşa'nın arkeolojik kentleri turizm hizmetine sunulacak. Alanya'daki turizm potansiyelinin İç Anadolu'ya taşınması sağlanacak. Bu havalimanı İç Anadolu'ya açılan bir kapı olacak. Gazipaşa'nın, vahşice betonlaşmadan bu işten başarıyla çıkacağını düşünüyorum.'

'DENGELER DEĞİŞECEK'

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Gülçin Güner de Türk turizmi adına çok olumlu bir gelişme kaydedildiğini belirtti. Turizmde en büyük sıkıntının ulaşım olduğunu ve bunun da artık çözüme kavuştuğunu dile getiren Güner, 'Yıllardır atıl vaziyetteydi. Şu an hayata kavuşması bölge turizmi adına çok sevindirici. Bölgedeki dengeleri değiştirecek. Turizmin gelişmesini ve doğu tarafına kaymasını sağlayacak' diye konuştu.

'AĞALIK DÖNEMİ BAŞLIYOR'

Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, ihalenin Alanya ve Gazipaşa için bir dönüm noktası olduğunu kaydetti. Hükümetin ve Ulaştırma Bakanlığı'nın sıcak bakmasının ihalenin hızlanmasına neden olduğunu anlatan Sipahioğlu, 'Alanya, Gazipaşa ve Anamur artık rahat bir nefes alacak. Turizmde ve ekonomide ağalık dönemi başlıyor. Dengeler değişecek. Bölge için hayırlı olsun' dedi.

'KİTLE VE KALİTE TURİZMİ'

Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, bir yıl içinde açılması planlanan havaalanının bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Havaalanının Gazipaşa'nın yanı sıra Alanya ve Anamur ilçelerine de büyük katkı sağlayacağına inandığını belirten Doğan, 'Alanya turizmi bu alanın faaliyete geçmesiyle çok büyük bir ivme kazanacak. Kitle turizmini, kalite turizmini beraberinde getirecek' dedi.

Havaalanının biran önce hizmete açılması için ellerinden geleni yapacaklarını belirten AKP Alanya İlçe Başkanı Hüseyin Güney, 'Kamulaştırma ve pistin büyütülmesi için öncülük edeceğiz' dedi.

'ÇOK AKILLICA PROJE'

SKY Havayolları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yalım Tilev, Türkiye'de keşfedilmemiş turizm cennetlerinin olduğunu söyledi. Bunların başında da Gazipaşa ile Mersin hattının geldiğini bildiren Yalım Tilev, 'Gazipaşa Havalimanı açıldığında bölgede turizm yatırımları hızla artacaktır. Yıllarca Gazipaşa Havaalanı'nın yanlış bir yatırım olduğu iddia edildi. Öyle iddia edildiği gibi yanlış bir yatırım değildi. Çok akıllıca bir projeydi. Bu havaalanının açılması, bölgedeki turizmi ateşler' dedi.

Gazipaşa Havaalanı'nın açılması ile Alanya'ya da daha fazla turist geleceğini söyleyen Tilev, 'Avrupa ülkelerinden getirdiğimiz turistler 2- 3 saatlik havayolu ulaşımından sonra bir o kadar da Antalya'dan Alanya'ya kadar kara yolunda vakit geçiriyordu. Turiste bu zor geliyordu. Şimdi bu sorun ortadan kalkacak. Gazipaşa Havaalanı, Alanya'ya 35, Antalya'ya ise 180 kilometre uzaklıkta' diye konuştu.

'EZİYET SONA ERECEK'

Tilev, 'Havaalanı açıldığında turistlerin kara yolundaki eziyeti de sona erecek. Ayrıca, Antalya- Alanya D400 Karayolu'ndaki yoğunluk da bir ölçede rahatlayacak. Gazipaşa'da havaalanının hizmete girmesi ile Alanya'dan Mersin'e kadar olan bölge de kısa sürede kalkınır. Bu bölgede ikinci bir Antalya mucizesi daha gerçekleştirilebilir. Bu bölgede havaalanı olmadığı için turizm yatırımı da yapılmıyordu' dedi.