Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci- Halkalı banliyö hatları havadan görüntülendi!

Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci- Halkalı banliyö hatları havadan görüntülendi! Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci- Halkalı banliyö hatları havadan görüntülendi!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan kesintisiz ulaşım için yeni yatırımlara hız kazandırdı. Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci- Halkalı banliyö hatları havadan görüntülendi.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan geçtiğimiz günlerde, 2013’te yenileme çalışmaları nedeniyle kapatılan İstanbul’un Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci- Halkalı banliyö hatlarının açılış tarihini 2018 olarak açıklamıştı. 

 

Habertürk, Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci- Halkalı banliyö hatlarından 4 yıldır süren yenileme ve inşaat çalışmalarında gelinen son aşamayı drone’la havadan görüntüledi. 

 

 

 

Haydarpaşa-Pendik arasında 29 Mayıs 1969’dan bu yana hizmet veren tren hattı 19 Haziran 2013’teki yapılan son seferin ardından kapatıldı. 

 

 

 

Hizmete alınan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesiyle entegre olarak çalışması planlanan hattaki yenilenme çalışmaları nedeniyle, raylar sökülmüş, pek çoğu tarihi eser statüsünde bulunan istasyonların da yenilenmesi için çalışmalar başlamıştı. 

 

Gazete Habertürk'ten Uzay Kesmen'in haberine göre hattın pek çok bölümünde çalışmalar eşzamanlı olarak yürütülüyor ve şu anda yeni istasyonların yapım ve rayların döşeneceği zeminin sağlamlaştırma işlemleri de belli noktalarda sürüyor. 

 

 

 

Hattın bir bölümünde rayların döşenmesi işlemleri de devam ediyor. Bakanlığın ‘Gebze-Halkalı banliyö hattının iyileştirilmesi’ projesi kapsamında ise mevcut 2 demiryolu hat sayısının 3’e çıkarılarak, altyapının tamamı yenileniyor.

 

Banliyö hatlarının  Marmaray  Projesi ile entegrasyonu sağlandığında, Gebze’den Halkalı’ya 105 dakika, Bakırköy’den Bostancı’ya 37 dakika ve Söğütlüçeşme-Yenikapı arası ise 12 dakikada ulaşım sağlanabilecek. 

 

Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı banliyö hatları 2018'de açılacak!