Giyimkent'in umudu yeni modelde

Giyimkent'in umudu yeni modelde

Tarihi yarımadadaki hazırgiyimcileri Giyimkent'e çekmek için Başbakan'ın çağrısı da yetmeyince arayışlar sürüyor. Umutl bu kez temin, üretim ve satışın bir arada olacağı kümelenme modelinde.
TÜRKİYE'DE hazırgiyimin merkez üssü olması amacıyla kurulan Giyimkent, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çağırılarına rağmen bile bir türlü hazırgiyimcilerin ilgisini çekmedi. Doluluk oranı sadece yüzde 30'larda bulunan Giyimkent'e hazırgiyimcileri çekmek için şimdi başka bir model üzerinde çalışılıyor. Esenler Atışalanı'ndaki 10 bin işyeri kapasiteli bölgede, hammaddenin temini, tedariği, yan sanayi, üretim, satış, pazarlama, eğitim ve dış pazarlara açılımın birarada olduğu `kümelenme modeli'nin oluşturulması çalışmalarına başlandı. Sistemin oturması için 6 yeterli olacağı söyleniyor.


KONUYLA ilgili açıklama yapan Giyimkent Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Çınar, kümelenme modelinin dünyada yeni bir yaklaşım olduğunu, bu yöntemi Giyimkent'te kullanacaklarını ifade etti. Çınar `Firmalar bu modelle topluca hammadde tedarik edebiliyor. Bir firmanın bir malı tek başına tedarik etmesi ile topluca etmesi arasında büyük farklar var. Yurtdışına açılmak isteyen bir firmanın bunu tek başına yapması çok güçken topluca bu daha kolay oluyor. Ortak pazarlama yapılıyor. Firmalar kendi markalarını yaratabiliyor. Firmalar inovasyonu öğrenerek, birbirlerini taklit etmeden ortak pazara mal satabilecek' dedi.


(Star)