26 / 06 / 2022

Göztepe Stadı 2020'de, Alsancak Stadı 2021'de açılacak!

Göztepe Stadı 2020'de, Alsancak Stadı 2021'de açılacak!

İzmir'in yıllardır büyük bir özlemle beklediği Göztepe ve Alsancak Stadı'nın inşaatlarında yol yarılanırken, futbolseverleri yeni tesislerin ne zaman açılacağıyla ilgili büyük bir heyacan yaşanıyor.Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi adını alan Göztepe'nin yeni stadında inşaatın yüzde 62'si bitiriliyor, yüzde 52'si inşa edilen Alsancak Stadı ise ödenek bekliyor. İhalesi 14 Haziran 2017 yılında ikinci kez yapılıp dönemin Binali Yıldırım tarafından 9 Eylül 2017'de Alsancak ve Karşıyaka statlarıyla birlikte temeli atılan Göztepe Stadı'nda kaba inşaat tamamlandı. Stadın çatı montojanının ise yüzde 85'i tamamlandı. Stat ihalesini 218 milyon 900 bin TL´ye kazanan Rönesans Holding´e bağlı REC Uluslararası İnşaat'ın devam ettirdiği çalışmalarda altyapı, betonarme imalatı, prekast tribünler ve gfrac cephe çalışmalarında sona gelindi. Yaklaşık 500 işçinin 4 kule vinciyle devam ettiği inşaatta, 24 saat vardiya yapıldığı açıklandı. 
 
Star Gazetesi'nde yer alan habere göre; statta hibrit çim serme işlemlerinin ise Eylül ayında başlayacağı açıklandı. Kapasitenin geçen hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabul edilen yasayla 25 bin kişi olacağı UEFA standartlarındaki tesisin, Aralık 2019 yılında Göztepe'ye teslim edileceği ve yeni sezonun ikinci yarı sonlarında sarı-kırmızılıların maçlarını kendi stadında oynanacağı ifade edildi.

Toplu Konuk İdaresi tarafından (TOKİ) hızla inşa edilen Gürsel Aksel Stadı, sosyal alanlarıyla dikkatleri çekiyor. Yasal engeller aşılıp eski kulüp tesislerinin yerine 34 dönüme yapılan statta, taraftar meydanı, idari bina, sosyal tesisler, mağazalar, müze ve spor alanları yer alacak. Stadın çatısı da Türkiye'de ilk kez yürüyüş parkuru olarak kullanılacak. Çimlerin serileceği çatıda bölge halkı dinlenip spor yapma imkanı bulacak. Göztepe'nin yeni stadı maç günleri dışında kulübe önemli gelir getirecek. Yaklaşık 450 araçlık 2 katlı otopark da halkın hizmetinde olacak.
 
Depreme dayanıksız olması sebebiyle 2014 yılının Ağustıs ayından kapatılan ve 2015 yılında yıkılan Alsancak Stadı'nın ise tamamlanması planlanıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Nisan 2017'deki ihalede 54 milyon 880 bin TL'lik fiyat veren Metro İnşaat'ı yüklenici firma olarak belirlediği Alsancak'ta yasal prosedürlerin aşılması sonrası inşaatın yarısı tamamlandı. İlk etapta geçen sezon açılması planlanan statta ihale tarihinden beri geçen süreçte artan inşaat maliyeti ve projeye yapılan ekler nedeniyle ek ödeneye ihtiyaçç duyuldu. Maliyet farkı nedeniyle yüklenici firma gecikmeye düşerken statta şu anda sadece çatı kaplamaları yapılıyor. Fransa'dan ithal edilen membran kaplamaların takıldığı statta 50 işçi çalışıyor. Toplam 24 bin 502 metrekarelik alana yapılan statta ilk projede olmayan deplasman kale arkası tribün için zemin iyileştirme çalışmaları tamamlandı. Stadın 2020-2021 sezonunun ikinci devresine yetişebileceği kaydedildi.
 
Projeye ek yapılan deplasman takımı kale arkası tribünü 1000 kişi kapasitesine sahip olacak. Bu tribünün inşaatı ödenek ve onay çıkınca artacak. İlk projeye göre toplam 14 bin kapasiteli ve UEFA kriterlerinde olacak Alsancak Stadı'nın gelecek dönemde ayın sonunda çatı ve dış kaplama çalışmaları bitirilecek. Statta ödeneklere göre en geç şubat ayında çim serimi yapılacak. Alsancak Stadyumu'nun cadde bölümünde yine idari bina yer alacak. Emektar tesisin aydınlatma direkleri sökülüp yerine yeni aydınlatma sistemi bulunacak ve tüm tribünlerin üstü kapatılacak. Stata 4 soyunma odası, 2 hakem odası, 4 antrenör odası, ofisler, 10 loca, basın toplantı ve çalışma alanları, protokol alanları, yeme-içme alanları ve 100 kişilik çok amaçlı salon bulunacak.
 

ALİ ERTEN: ALSANCAK'TA CİDDİ EKLEMELER VAR

İzmir'de bulunan yeni stat inşaatlarının son durumuyla ilgili konuşan  İzmir  Spor Kulüpleri Birliği Vakfı (İZVAK) Başkanı Ali Erten, Alsancak Stadı'nda eski projeye ciddi ekleme ve iyileştirmeler olduğunu sözlerine ekledi. Erten, "Göztepe Stadı inşaatı sorunsuz devam ediyor. Hedef bu yıl sonunda tamamlanması. Bir aksilik olmazsa Göztepe, 2019-2020 sezonunun ikinci yarısını kendi stadında oynama imkanına sahip olacak. Bunun için kulüp yönetiminin ve Başkan Sepil'in çok büyük gayretleri oldu. Alsancak Stadı, Spor Bakanlığı'nın kendi bütçesi kapsamında inşa ediliyor. İlk ihale edilen projede çok ciddi iyileştirmeler ve eklemeler yapıldı. Önde yer alan bina tek katlıydı, 4 kat olarak revize edildi" şeklinde konuştu.
 

"ALSANCAK'IN 2020-21 SEZONUNA YETİŞMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR" 

Alsancak Stadı'nda eklemeler yapıldığını ve inşşat süresinin uzadığını söyleyen Erten, "Alsancak'ta misafir takım taraftarları için kale arkası tribün eklendi. Tribün altlarındaki teknik alanların tamamı kale arkası tribün altındaki alanlara transfer edildi. Çatı kabuğu buna göre tamamen değişti. Spor Bakanlığı iyileştirme anlamındaki bütün taleplerimizi karşıladı. Sonuçta, ilk projesine göre çok daha fonksiyonel ve güzel bir proje ortaya çıktı. Bunun için kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Tabi bütün bunlar ciddi bir maliyet artışı getirdi. İnşaat süresi uzadı. Bu ekleme ve iyileştirmelerin getirdiği maliyetler için ek bütçe sağlanması konusunda bakanlığın çalışmaları var. Bir yıl içerisinde tamamlanarak 2020-2021 sezonuna yetişmesi öngörülüyor" şeklinde konuştu.
 

KARŞIYAKA BEKLEMEDE

İzmir'de yapımı ilk gündeme gelen stat olmasına rağmen diğer statların inşaatı hızla devam ederken yıllardır yılan hikayesine dönen Karşıyaka Stadı ise açılan davaları ve yeni ihale tarihini bekliyor. Daha önce Ocak 2014 ve Haziran 2017'de yapılan iki ihalesi de açılan davalarla iptal edilen statla ilgili de konuşan İZVAK Başkanı Ali Erten, "Karşıyaka Stadı, ilk başlayan inşaat olmasına rağmen davalar, itirazlar, iki kere ihale iptali derken bunlara bağlı kaybedilen süreler nedeniyle bütün iyi niyetli çabalara rağmen maalesef en sona kalmış durumda. Şu ana kadar çoktan bitmesi gereken bir iş yıllardır anlamsız engellemeler nedeni ile bekliyor. Karşıyaka Spor Kulübü'nün bu anlamda büyük mağduriyeti var. Ancak son 6 ay içerisinde çok ciddi mesafeler alındı. Öncelikle İmar Barışı'ndan faydalanılarak önceden tamamlanan temel ve subasman kısımları tescil edildi. Bunun için gereken bedelleri Spor Bakanlığı karşıladı" açıklamasında bulundu.
 
"İZVAK olarak kulübün ve bakanlığın yanında davalara müdahil olunup gereken savunmalar yapıldı" diye konuşan Erten, "Buna bağlı olarak mahkeme, davacıların yürütmeyi durdurma kararı verilmesi talebini reddetti. İnşaat ruhsatı için engel teşkil eden otopark alanı ihtiyacı bitişiğinde yer alan Orman İşletmesi kapsamındaki otopark alanlarının maç günlerinde stada tahsis edilmesi ile aşıldı. Otoparklı mimari proje yeniden çizildi. İhale için TOKİ, Spor Bakanlığı tarafından yetkilendirildi. Kulüple koordinasyon halinde yürütülen bu çalışmalarda Spor Bakanlığı ve siyasi temsilcilerimizin büyük destekleri oldu. Son olarak da Karşıyaka Belediyesi, bugüne kadar olan bütün çekincelerini kaldıran Belediye Encümen kararını alarak geçtiğimiz günlerde Spor Bakanlığı'na gönderdi. Şu anda dosya inşaat ruhsatı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda. Ruhsat işleminden sonra işin üçüncü kere ihalesinin yapılması gerekecek. Ancak daha önceki iki ihalenin gecikmeler nedeni ile iptal edilmiş olmasından dolayı bütün prosedürler eksiksiz olarak tamamlanmadan,  TOKİ  haklı olarak yeni ihaleyi yapmak istemiyor. Süreç devam ediyor" ifadelerini kullandı.