Gülizar Biçer Karaca’dan Denizli'deki deprem çalışmalarına ilişkin soru önergesi!

 Gülizar Biçer Karaca’dan Denizli'deki deprem çalışmalarına ilişkin soru önergesi!

Denizli art arda depremlere sahne olurken CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’dan kamuoyunun beklediği sorulara ilişkin cevaplar geldi.


Denizli'de sık sık yaşanan depremlerin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’dan kamuoyunun beklediği sorulara ilşkin açıklama geldi. 

Gerçek gündem'de yer alan habere göre; afetlerin zararlarının önlenebilirliğine dikkat çeken CHP'li Biçer Karaca, Kasım'da Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın cevaplaması istemiyle soru önergesini TBMM’ye sunduğunu fakat soruların yanıtsız bırakıldığını dile getirdi. “Harekete geçmek için ille bir deprem mi yaşanması lazım? Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan neyi bekliyor? Ortada ne eylem planı var ne özel tedbirler… Görevlerini her seferinde biz mi hatırlatalım?” diye konuştu.

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, "Denizli çok hareketli, deprem kuşağında bir bölge… Hemşehrilerimiz son günlerde ard arda gerçekleşen depremler nedeniyle kaygılı… Akademisyenler, uzmanlar uyarıyor. Bizler, devletin kurumlarının, kamu yetkililerin “öntedbirlilik” ilkesi ile hareket etmesi gerektiğini hatırlatıyoruz. Sorularımıza yanıt bekliyor, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin somut adımlar atmasını istiyoruz" diye konuştu.

 Gülizar Biçer Karaca’dan Denizli

DENİZLİ’NİN DEPREM EYLEM PLANI NEREDE?

TBMM’ye önerge sunan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan cevap bekleyen Biçer Karaca, Denizli için şu kritik soruları sordu:

Denizli’de deprem için yapılan çalışmalar nelerdir?

İl bazında deprem eylem planı hazırlanmış mıdır?

Kamu binalarında depreme dayanıklılık testi yapıldıysa kaç bina için dayanıklılık ve güçlendirme testi yapılmıştır?

Denizli’de deprem toplanma alanı olmayan mahalle var mıdır? Var ise gerekçesi nedir?

Denizli’de zorunlu deprem sigortası bulunan bina sayısı kaçtır? Zorunlu deprem sigortası için toplanan para ne kadardır?

Denizli’de riskli alan olarak belirlenen alanlar nerelerdir?

Riskli alanların kaçında kentsel dönüşüm çalışmaları yapılmıştır?

Riskli yapı tespiti yapılan bina sayısı kaçtır? Kaç tanesinin yıkım çalışmaları başlatılmıştır?

DEPREMLE İLGİLİ BİLGİ EDİNME BAŞVURUSUNDA BULUNDU

“Denizli Büyükşehir Belediyesi’nde, Kasım ayında, yaşanan  İzmir  depreminin ardından dört siyasi parti ortak görüşüyle kurulan Deprem ve Doğal Afet Komisyonu’nun sadece bir kez başkan seçmek için toplandığı düşünülürse, Komisyonun etkin çalışması için Belediye Başkanı Osman Zolan’ın kararlılık göstermesi, bütçe ayrılması tüm Denizli halkının yararınadır” diyen Gülizar Biçer Karaca, Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne depremle ilgili CİMER üzerinden bilgi edinme başvurusu yaptı. Karaca, şunları söyledi:

“Bakanlıklardan önergelerimize yanıtlar ne yazık ki çoğu zaman gelmiyor. Bir kez daha hatırlatmak istiyoruz ki sadece biz değil Denizli halkı da, sorularımızın yanıtlarını bekliyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne Bilgi Edinme başvurusu da yaparak depreme dair önlemleri sorduk. Umarım ortak akılla, umarım deprem ve afetlerin önlenmesi anlayışıyla gerekli hazırlıklar gecikmeksizin yapılır, Deprem Eylem Planı hazırlanır. Telafisi olmayan hasarlar yaşamamak için uyarılarımız dikkate alınır.”

Ali Öztunç: Fay hatları üzerindeki yerleşimlerin analizleri yapılmalı!