18 / 08 / 2022

Ali Öztunç: Fay hatları üzerindeki yerleşimlerin analizleri yapılmalı!

Ali Öztunç: Fay hatları üzerindeki yerleşimlerin analizleri yapılmalı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Türkiye'de çok sayıda tehlikeli fay hattının olduğuna dikkat çekerek, fay hatları üzerindeki tüm yerleşim birimlerinde yapı stoklarının çıkarılması ve analizlerinin yapılması gerektiğini belirtti. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, partisinden bir grup milletvekiliyle Meclis'te gerçekleştirdiği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla, 30 milletvekilinden oluşan bir heyet kurduklarını ve Elazığ'da çeşitli incelemeler yaptıklarını söyledi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Elazığ'da üç gün kaldıklarını, depremden etkilenen bölgeleri ziyaret ettiklerini ve çeşitli temaslarda bulunduklarını hatırlatan Öztunç, çalışmalar sonrasında kapsamlı bir rapor hazırladıklarını ve bunu parti yönetimine sunduklarını dile getirdi. 

Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğuna dikakt çeken Öztunç, "Dilimizde tüy bitti. Artık bunu kabul etmemiz gerekiyor. Türkiye çok sayıda fay hattının, tehlikeli fay hatlarının bulunduğu bir deprem ülkesi" diye konuştu. 

Depremler yaşandıktan sonra konuşulduğunu ve medyada yer bulduğunu fakat ondan sonraki süreçte yeni bir deprem olana kadar tekrar unutulduğunu dile getiren Öztunç, deprem öncesi, yaşandığı an ve sonrasına ilişkin artık gerekli adımların atılması gerektiğine dikkat çekti. 

Hükümeti uyaran Öztunç, "Artık depremle ilgili daha ciddi önlemleri mutlaka almanız gerekiyor. Depremin oluşumunu belki engelleyemeyebiliriz ama deprem sırasında ve sonrasında oluşacak can ve mal kayıplarını engelleme şansımız var. Deprem sonrasını iyileştirme şansımız var. Bunun için de hükümetin adımlar atması gerekiyor" açıklamasında bulundu.

Konuya ilişkin acilen bir bakanlık kurulması gerektiğine vurgu yapan Öztunç, "Bakanlığın yanı sıra bir an evvel Türkiye'de fay hatları üzerinde bulunan tüm yerleşim birimlerinde mutlak suretle yapı stokları çıkarılmalı, analizler yapılmalı. 1999 Deprem Yönetmeliği öncesi yapılan tüm binalar, kamu olsun özel olsun hepsi detaylı bir şekilde mutlaka incelenmeli ve bu süreçler şeffaf olarak yürütülmeli" dedi. 

Öztunç, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un depremle ilgili çalışmaları bir an evvel toplumun huzuruna getirmesini talep etti.  

Deprem sonrasında Elazığ'da ikinci kışın yaşandığını anımsatan Öztunç, insanların bir kısmının hala konteyner kentte yaşadığını ve sıkıntılarının olduğunu belirtti. 

Ali Öztunç: Fay hatları üzerindeki yerleşimlerin analizleri yapılmalı!

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ise Elazığ'daki deprem sonrası vatandaşların mağduriyetlerinin hala sürdüğünü söyledi. 

Konuya ilişkin hazırladıkları rapora değinen Erol, "Bizim buradaki amacımız; eksikliklerin tespitiyle ilgili siyasi bir olumsuzluk yaratmak değil, eksikliklerin tespitiyle ilgili çözüm olabilmek. Mesele, vatandaşın mağduriyetini giderebilmek" şeklinde konuştu. 

Türkiye'ye getirilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısına ilişkin bir soru üzerine Öztunç, dünyada birçok ülkenin aşılamaya başladığını ancak Türkiye'de hala bir aşı meselesinin bulunduğunu ve bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini ifade etti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı göreve davet eden Öztunç, "Akşamları çıkıp basın açıklaması yapmakla, tablo açıklamakla bakanlık olmaz. Artık aşı meselesini çözsünler" dedi. 

Ali Öztunç ve Gürsel Erol'dan Elazığ depremi raporu!

Ali Öztunç: Tüm şehirlerdeki binaların yapı stoku çıkarılmalı!