2. dereceden doğal sit alanları

2. dereceden doğal sit alanları

Tarih öncesi ve tarihi devirlere ait doğal değerler olarak da bilinen doğal sit alanları ile ilgili bilgiye ulaşmak için haberimizi inceleyebilirsiniz...

İstanbul'da DASK’sız 1.2 milyon ev var!

Silivri merkez üslü yaşanan deprem sonrası İstanbul başta olmak üzere çevre illerden Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na (DASK) 10 bin üzerinde hasar ihbarı yapıldı. İstanbul’daki 3 milyon 682 bin 450 konuttan 2 milyon 421 bin 859’unun Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi bulunuyor...

Rusya'nın enerji gelirleri düştü mü?

Rusya'nın petrol ihracatı gelirleri bu yılın ilk yedi ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,9 doğal gaz ihracatı gelirleri yüzde 5,3 azaldı.

AHK Kndu Villas'da metrekaresi 2 bin Euro!

30 milyon Euro bütçeye sahip. AHK Worldwide Yönetim Kurulu Başkanı Haldun Kilit, "AHK KNDU Villa projesi, doğal çevreyle bütünleşen, güvenli, konforlu ve modern bir yaşam merkezi olması düşünülerek tasarlandı" dedi. AHK Kndu Villas fiyatları metrekare bazında 2 bin Euro'dan başlıyor.

Çankaya doğal sit alanı yol güzergahı için imar planı askıda!

Ankara Çankaya İlçesi, 2. Derece Doğal Sit Alanı içerisinde düzenlenen yol güzergâhlarına ilişkin koruma amaçlı nazım ve uygulama imar planları askıya çıkarıldı...

2 bin 430 sit alanının statüleri yeniden belirlendi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye genelinde 2 bin 430 doğal sit alanını tek tek gözden geçirip statülerini yeniden belirledi.

Kocaeli Doğal Yaşam Parkı’nda çalışmalar son sürat!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı tarafından Kartepe’nin Uzuntarla ve Eşme mahalleleri arasında kalan 2 bin dönümlük ormanlık alan içerisinde kurulan doğal yaşam parkında çalışmalar devam ediyor.

Kocaeli'ye doğal yaşam parkı müjdesi!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı tarafından Kartepe ilçesi Uzuntarla ve Eşme mahalleleri arasında kalan 2 bin dönümlük ormanlık alan içerisinde doğal yaşam parkı oluşturuluyor.

Çeşme’de 2.3 milyon metrekarelik alan otel dolacak!

Turizmin gözdelerinden Çeşme’de 2.3 milyon metrekarelik doğal SİT alanı yapılaşmaya açıldı. Hazine’ye ait araziye 5 yıldızlı otel yapmak isteyen yatırımcılar düğmeye bastı

İzmir Sasalı ve Kaklıç’a 3.2 milyon liralık yatırım!

İZSU Genel Müdürlüğü, Sasalı Doğal Yaşam Parkı ile Kaklıç Mahallesi’nin kanal sorununu 3.2 milyon liralık yatırımla çözüyor.

Trabzon Sokak Hayvanı Bakım Merkezi 4,2 milyona mal olacak!

Trabzon'da, Orman ve Su İşleri Bakanlığının katkısı ile Büyükşehir Belediyesince 84 dönüm üzerinde yaptırılan Doğal Yaşam Alanı ve Sokak Hayvanları Bakım Merkezi, yaklaşık 4.2 milyon liraya mal olacak.

Kocaeli Kartape'ye Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı yapılıyor!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde 2 bin dönümlük ormanlık alan içerisine Avrupa’nın en büyük, dünyanın da üçüncü yaşam alanı özelliğine sahip doğal bir yaşam parkı yapıyor.

Kemer Beldibi sit alanı imar planı askıya çıktı!

Güney Antalya Turizm Alanı sınırları içerisinde, Antalya Kemer ilçesi Beldibi mahallesinde yer alan 1. ve 2. derece doğal sit alanında belirlenen parsellerin imar planı askıya çıktı...

İnözü Vadisi yürüyüş yolu imar planı askıda!

Ankara Beypazarı ilçesi İnözü Vadisi 2. Derece Doğal Sit Alanı İnözü Deresi boyunca "Yürüyüş Yolu" yapılmasına ilişkin hazırlanan 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planı değişikliği askıda...

2. dereceden doğal sit alanları

2. dereceden doğal sit alanları 2. dereceden doğal sit alanları

Doğal sit alanları!

Ender bulunan, tarih öncesi ve tarihi devirlere ait; özellikleri ve güzellikleri bakımından korunması gereken alanlar doğal sit alanları olarak ifade ediliyor. Doğal sit alanları yer üstünde, yer altında veya su altında bulunabiliyor. 


Doğal sit alanları kendi arasında üç gruba ayrılıyor. Bunlar: 1. dereceden doğal sit alanları, 2. dereceden doğal sit alanları ve 3. dereceden doğal sit alanları.


* 1. dereceden doğal sit alanları; Bilimsellik açısından evrensel bir değere sahip; mutlaka korunması gereken; ender bulunan ve ilginç özelliklere ve güzelliklere sahip olan korumaya yönelik bilimsel çalışmalar dışında olduğu gibi korunacak alanlardır.


* 2. dereceden doğal sit alanları; Doğal yapının korunması ve geliştirilmesi gereken aynı zamanda kamu yararı gözönüne alınarak kullanıma açılabilecek alanlardır.


* 3. dereceden doğal sit alanları; Doğal yapının korunması ve...