01 / 07 / 2022

2015 ev kira vergisi

2015 ev kira vergisi

Gelir vergisi kanunu gereğince mesken ve işyerini kiraya veren mal sahipleri elde ettikleri kira geliri için vergi ödemek ile mükellef oluyor. İşte ev kira vergisi 2015..

Fahiş ev kira artışlarına karşı hükümet düğmeye bastı! Yasaya aykırı artış yapan ev sahibi hemen kara listeye alınacak!

Fahiş ev kira artışlarına karşı hükümet düğmeye bastı. Yeni düzenleme ile kiracı şikayet hattı oluşturulacak ve hukuka aykırı davranan ev sahibi kara listeye alınacak...

İstanbul'da yıllık artış yüzde 112,3 oldu! Konutta fahiş kira krizi...

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından 2022 Şubat'la ilgili duyurulan Kiralık Konut Piyasası Görünümü raporunda, ev kira fiyatlarındaki yükselişin devam ettiği belirlendi. 

Konut kira bedelleri neye göre belirlenir?

Gözlemgazetesi köşe yazarlarından Rebia Rezzan Özduran bugünkü yazısında ev kira bedellerinin belirlenmesine yönelik hukuki süreci kaleme aldı. 

İstanbul'da ev kiraları tavan yaptı!

Ev kira fiyatları son günlerde gündemden düşmüyor. İstanbul'da evlerin kira bedellerini görenler şok oluyor. Bodrum katlarda bile kira fiyatları bin 700 TL'ye ulaştı.

Kiralık ev fiyatlarına öğrenci dopingi!

Son zamanlarda ev kira bedellerinde meydana gelen yükselişler, üniversite öğrencilerinin okula geri dönmesiyle kriz haline geldi. Peki, kiralar neden bu kadar arttı?

Ev kira zammına 5 yıl kriteri geliyor!

Rayiç bedeldeki artışı gerekçe göstererek kiraya zam yapmak isteyen ev sahibinin kiralamanın üzerinden 5 sene geçmeden ve davacı olmadan TÜFE’nin 12 aylık ortalamaları üzerinde zam yapma hakkı bulunmuyor.

Semt bizim ev kira!

Kira geliri nedeniyle vergi mükellefi olanlar rekor kırarak 2 milyon 136 bine ulaştı. Bankalar ise verdikleri kredilerle ev sahiplerinin daha fazla ev almasını kolaylaştırıyor.

Sitelerdeki yüksek aidatlar mafyanın radarında!

Site aidatları kimi zaman ev kira tutarlarına kadar ulaşabiliyor. Bu durum illegal örgütlerin de dikkatini çekti. Site yönetimlerine bir şekilde dahil olan bu mafyavari örgütler hem haksız kazanç sağlıyor hem de site sakinlerini rahatsız ediyor.

Koronavirüs sebebiyle kiralarda indirim talep edilebilir mi?

Koronavirüs sebebiyle işten çıkarılan, maaşlarını alamayan ve ücretsiz izne çıkarılan birçok çalışan bulunuyor. Ev kiraları da bu durumda ödenemiyor. Peki ev kira artışlarına ve kira ödemelerine itiraz edilebilir mi? Koronavirüs sebebiyle kiralarda indirim talep edilebilir mi? İşte detaylar...

Hakkari'de kiralık ev sorunu!

Hakkari’de bin 500 TL’ye ulaşan ev kira fiyatları, kamu personellerini zor durumda bırakıyor.

Öğrencilere ev kira fiyatları 800 TL'den başlıyor!

İstanbul’da 100 bin öğrenci için ev telaşına girildi. Kiralar 800 ile 2 bin 500 lira arasında değişirken, özel yurtlarda ise fiyatlar 500 liradan başlangıç gösteriyor.

Ev kira artış oranı hesabı Ekim 2016!

Gayrimenkul kiralamalarında mal sahibi ile kiracının imzaladıkları sözleşmelerin yenilenmesi halinde kiraya zam yapılıyor. İşte ev kira artış oranı hesabı Ekim 2016 örneği..

Kira artış oranları Ekim 2016!

Ev kira sözleşmesi Ekim ayında yenilenenlerin kiralarına ne kadar artış yapılacağı belli oldu. Kira artışı TÜİK tarafından açıklanan ÜFE (Üretici Fiyat Endeksi) ile yapılıyor.

2015 ev kira vergisi Haberi

2015 ev kira vergisi

Ev kira vergisi 2015!

Gelir vergisi kanunu gereğince mesken ve işyerini kiraya veren mal sahipleri elde ettikleri kira geliri için vergi ödemek ile mükellef oluyor.


Ancak, vergiyi taşınmazını kiraya veren tüm malikler ödemiyor. Vergilendirme için her sene istisna bedeli belirleniyor. Bu bedel mesken ve işyerlerinde farklı şekilde tespit ediliyor.


Vergi bir önceki sene boyunca elde edilen kira gelirleri için ödeniyor. Bu sene 1 Ocak 2014- 31 Aralık 2014 tarihleri aralığında elde edilen kira gelirlerinin vergisi ödeniyor.


2015 yılında ödenecek vergilerde istisna bedeli 3.300 TL olarak belirlendi. Bu gelirden yüksek mesken kira geliri elde eden kimseler beyanname vererek vergi ödeyecek.


Kira gelirinin vergilendirilmesinde, elde edilen gelirin safi tutarı iki farklı şekilde tespit edilebiliyor;

- Götürü Gider Yöntemi (Hakları kiraya verenler hariç)

- Gerçek Gider Yöntemi


Götürü veya gerçek...