2020 ikinci el konut satışı

 2020 ikinci el konut satışı

Konutta ikinci el satış işlemleri; satış olarak mı, devir olarak mı nitelendirilmeli? Dünya Gazetesi köşe yazarlarından Alaattin Aktaş bugünkü köşe yazısında bu sorunun cevabını kaleme aldı.

Bursa’da ikinci el konutlara rağbet arttı!

Pandemiye rağmen 2020'yi rekorla kapatan Türkiye konut satışlarını rekor seviyede kapattı. Bursa’da 55 bin 222 konutun satıldığı geçen yılda, dikkat çeken ise ikinci el konut satışları oldu.

ABD'de ikinci el konut satışları Ocak ayında beklentilerin aksine arttı!

ABD'de ikinci el konut satışları, Ocak ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,6 oranında artarak 6,69 milyon oldu

Gayrimenkul sektörünün 2020 ikinci yarı yıl karnesi!

Colliers International tarafından 6 aylık periyotlarla hazırlanan Türkiye Gayrimenkul Piyasası Raporu 2020 İkinci Yarı yayınlandı. 

ABD'de ikinci el konut satışları arttı!

ABD'de ikinci el konut satışları, geçen sene Aralık ayında bir önceki aya kıyasla beklenmedik bir yükseliş kaydederek yüzde 0,7 artışla 6,76 milyona çıktı.

2020’de satılan konutların yüzde 67’si ikinci el!

TÜGEM ve Endeksa tarafından hazırlanan 2020 yılı 4. çeyreğine ilişkin “İkinci El Konut Piyasası Raporu”na göre 2020 yılında ikinci el konut satışı yüzde 23 arttı. 

İkinci el değil sıfır konut satışı desteklenmeli!

2020 yılının pandemi nedeniyle çok zor geçtiğine işaret eden Anadolu iş dünyası temsilcileri, 2021 yılı beklenti ve öngörülerini açıkladı. İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, 2021'de ikinci el değil sıfır konut satışlarının desteklenmesi gerektiğini belirtti.

ABD'de ikinci el konut satışları yüzde 2,5 azaldı!

Kasım ayında ABD'de ikinci el konut satışları aylık bazda yüzde 2,5 azalarak 6,69 milyona geriledi.

Balıkesir Gönen’de ikinci el daire fiyatları arttı!

Son zamanlarda arsa fiyatlarının arttığı ve inşaat maliyetlerinin yükseldiği Balıkesir Gönen'de ikinci el daire fiyatlarında da artış yaşanıyor.

İstanbul'da ikinci el konut satışları yüzde 2.6 arttı!

İstanbul'da Ekim ayında ikinci el konut satışlarında yüzde 2.6 artış yaşandı.  Ay genelinde 22 bin 270 konut satışı gerçekleşti.

ABD'de ikinci el konut satışları Ekim'de yüzde 4,3 arttı!

ABD'de ikinci el konut satışları, Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 4,3 yükselerek 6,85 milyona ulaştı ve son 5 aydır gösterdiği yükseliş eğilimine devam etti.

Ekim 2020'de 8 bin adet satıldı!

Düşük faizli konut kredisi kampanyalarının sona ermesiyle ipotekli konut satışları normal seviyelerine döndü. Ekim 2020'de 8 bin adet sıfır, 17 bin adet ise ikinci el ipotekli konut satıldı.

2020 Ocak-Eylül döneminde satılan 10 konuttan 7'si ikinci el!

Ocak-Eylül 2020 döneminde satılan her 10 konuttan 7'sini ikinci el konutlar oluşturdu. Söz konusu dönemde 802 bin adet ikinci el konut satışı gerçekleşti. 

2020 Ocak-Ağustos döneminde 1 milyon 24 bin 534 konut satıldı!

2020 yılı ocak-ağustos döneminde, 317 bin 832'si ilk kez, 706 bin 702'si ikinci el olmak üzere toplamda 1 milyon 24 bin 534 konut satışı gerçekleştirildi.

 2020 ikinci el konut satışı Haberi

 2020 ikinci el konut satışı

Konutta ikinci el satışlar; devir olarak mı satış olarak mı kabul edilmeli? Dünya Gazetesi köşe yazarlarından Alaattin Aktaş bugünkü köşe yazısında bu soruyu yanıtladı. 

Konutta sıfır olanların satışı gerçekten satıştır. Ancak ikinci eldeki konutların el değiştirmesini satış olarak değil, otomobildeki gibi devir olarak nitelemek gerekir. Konutta ikinci el devirlerin satış sayılması, aynı konut birden fazla el değiştirdiği için belli bir süre mükerrerliğe de yol açar.

Yapılan işlem birey açısından tabii ki alım ve satımdır. Konu ister konut olsun, ister otomobil ya da başka bir araç.

Ama bireyin ötesine geçip bu alım satımı ülke ekonomisine, ülke sanayisine katkı boyutunda incelemeye başladığımız an durum değişir. Çünkü artık konu, satış boyutuyla, inşaat sektörünü, otomotiv sektörünü ilgilendirir hale gelmiştir.

Düşünün, müteahhitlik yapıyorsunuz; gayet güzel evler inşa etmişsiniz, çeşitli...