28 / 03 / 2023

3. havalimanı planı

3. havalimanı planı

İstanbul 3. havalimanının planı, bozuk zeminden dolayı değiştirildi. Plan değişikliğiyle müteahhitlerin cebinden 1. etap için 4,5 milyar TL daha az para çıkacak.

TMMOB 3. havalimanı planlarına dava açtı!

TMMOB 3. havalimanı planlarına dava açtı. TMMOB'ne bağlı odalar, 3. havalimanı projesine ilişkin çevre düzeni ve imar planlarının iptali ile yürütmenin durdurulması istemiyle idare mahkemesine başvurdu.

3. havalimanı metrosunun bakım-onarım tesisleri için yeni plan!

29 Ekim 2018 tarihinde açılacak olan 3. Havalimanı'na ulaşımı sağlayacak olan metro hattının atölye, park yeri, manevra ve bakım-onarım tesisleri için imar planları yeni hazırlandı.

3. Havalimanı e-ihracatta lojistik merkezi olacak!

Bakanlık tarafından yayımlanan  E-İhracat Stratejisi ve Eylem Planı'na göre başta 3. Havalimanı olmak üzere elirlenecek bölgeler, bölgesel lojistik merkezleri haline getirilecek.

3. havalimanının planı değiştirildi!

İstanbul 3. havalimanının planı, bozuk zeminden dolayı değiştirildi. Plan değişikliğiyle müteahhitlerin cebinden 1. etap için 4,5 milyar TL daha az para çıkacak.

3. havalimanında yer teslimi tamamlandı, inşaat başlıyor!

DHMİ Genel Müdürü Yıldırım, "İstanbul 3. havalimanında yer teslimi 1 Mayıs itibarıyla resmen yapıldı. Master planında küçük değişiklikler var, havalimanının temeli yakında atılacak. Kredi sözleşmesi de bu ay olacak" dedi.

3. Havalimanı'nda çalışmalar ne durumda?

3. Havalimanı'nda DHMİ'nin yer teslimini yaptığını belirten CMLKK ortaklığının CEO'su Akçayoğlu, "1 Mayıs inşaat sürecinin başladığı tarih oldu. Önümüzdeki günlerde master planımız da onaylanır" dedi..

3. Havalimanı'nda yer teslimi tamam!

3. Havalimanı'nda DHMİ'nin yer teslimini yaptığını belirten CMLKK ortaklığının CEO'su Akçayoğlu, "1 Mayıs inşaat sürecinin başladığı tarih oldu. Önümüzdeki günlerde master planımız da onaylanır" dedi

İki katlı uçaklar 3. havalimanı ile devreye girecek!

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, “Ayrıca ‘wide body’ denilen iki katlı geniş gövdeli uçak da almak istiyoruz. Niyetimiz 3. havalimanı ile birlikte bu uçakları devreye sokmak” dedi

3. köprü ve 3. havalimanı arsa fiyatlarını artırdı!

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, ulaşım alanındaki mega projelerin konut sektörüne getirdiği hareketliliğe işaret etti. Durbakayım, 3. köprü ve 3. havalimanı arsa fiyatlarını artırdığını söyledi...

3.havalimanı ve 3.köprüde kesilen ağaçlar için 5 fidan dikilecek!

'Çılgın Projeler' için ağaç kesimi polemiği Meclis'e taşındı. 3. Köprü, 3. Havalimanı ve bağlantı yolları için ne kadarlık orman alanın yok edildiğini soran CHP'li Umut Oran'a cevap, Orman ve Su İşleri Bakam Veysel Eroğlu'ndan geldi..

Akfen'den Hamdi Akın'ın 3.havalimanı açıklamasına düzeltme!

Akfen Holding tarafından yapılan yazılı açıklamada "Akfen Holding ve TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın'ın konuşmasında '3. havalimanı yerine 3. pist olmalıydı' şeklinde bir ifadesi bulunmuyor" denildi...

3.havalimanı alanına 3 akaryakıt deposu kurulacak!

CMLKK Havaalanları İnşaatı Adi Ortaklığı (Cengiz - Mapa - Limak - Kolin - Kalyon Konsorsiyumu) tarafından, İstanbul Arnavutköy'e yapılacak olan 3.havalimanı projesi alanında geçici akaryakıt depolama tesisi kurulacak.

3.havalimanı inşaatı için itmeli damper geliştirildi!

3. havalimanından üst geçit facialarına da son verecek buluş çıktı. EMK Grup, killi ve zor arazide damperini açamayan kamyonlar için itmeli damper geliştirdi..

TMMOB: 3.havalimanı 70 metre kotunda olursa iniş kalkış yapılamaz!

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu 3. havalimanı ile ilgili hazırladığı raporda, "İhalesi sonuçlanan havaalanının proje kotunun 105 metreden 70 metreye indirilmesi, bu havaalanının çalışamaz hale getirecektir." ifadelerine yer verdi...

3. havalimanı planı Haberi

3. havalimanı planı

İstanbul 3. havalimanının planı, bozuk zeminden dolayı değiştirildi. Plan değişikliğiyle müteahhitlerin cebinden 1. etap için 4,5 milyar TL daha az para çıkacak.İhaleden sonra yapılan değişiklik, devasa proje için yeterli fizibilite yapılmadığı yönündeki eleştirileri haklı çıkardı.


22 milyar 152 milyon Euro'luk bedeliyle Cumhuriyet tarihinin en büyük İhalesi olan İstanbul 3. havalimanının planında bozuk zeminden dolayı büyük bir değişiklik yapıldığı ortaya çıktı. İhaleyi kazanan Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon ortak girişim grubunca kurulan İstanbul Grand Airport (İGA) 1 Mayıs 2015'te yer teslimi yapıldıktan sonra bölgede zemin incelemeleri yaptı. 50 yıldır kömür madenciliği yapılan bölgedeki incelemelerde maden atıkları sebebiyle zeminde yoğun çürükler tespit edildi. Söz konusu atıkların yok edilmemesi halinde ileride pistlerin kullanılamaz hale geleceği yönünde rapor tutuldu. Raporda maden atıklarının havalimanının mevcut planı değiştirilmeden kaldırılması halinde...