Apartman işletme defteri noter tasdiki zorunlu mu

Apartman işletme defteri noter tasdiki zorunlu mu

Posta yazarı Tamer Heper 'Apartman yöneticisiyim. Yılda bir kere toplantı yapılıyor ve bir karar alınıyor. Yılsonu karar defterini notere kapattırmak zorunda mıyız? Kat maliki toplantıya katılmadığında vekaletini kiracısına verebilir mi?' sorusunu yanıtladı.

Apartman defteri noterde kapattırılmak zorunda mı?

Posta yazarı Tamer Heper 'Apartman yöneticisiyim. Yılda bir kere toplantı yapılıyor ve bir karar alınıyor. Yılsonu karar defterini notere kapattırmak zorunda mıyız? Kat maliki toplantıya katılmadığında vekaletini kiracısına verebilir mi?' sorusunu yanıtladı.

İşletme projesi kesinleşmeyen binada aidat toplanır mı?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Apartman blok yönetimi işletme projesini genel kurul ve kat mailklerine sunmadı. Aidat toplanmaya başlandı, değişiklikler ve tamiratlar yapılmaya çalışılıyor.Alınan herhangi bir karar yok. Sonuçları nedir?' sorusunu yanıtladı.

Apartmanlarda işletme projesi nasıl hazırlanır?

Ultima İnternational Eğitim ve Danışmanlık şirketinde Kalite ve Planlama Koordinatörü Zeynel Kayınova, Emlakkulisi.com okurları için ''apartman ve sitelerde işletme projesi'' konusunu kaleme aldı.  İşte, Zeynel Kayınova'nın yazısı...  

Apartman işletme projesi nedir?

Kat malikleri kurulunca kabul edilmiş işletme projesi yoksa, yönetici gecikmeksizin bir işletme projesi yapmak ile sorumlu oluyor. Peki, apartman işletme projesi nedir? Nasıl yapılır?

Apartman yönetiminde defter tutma kimin görevidir?

Apartman yönetiminde tutulması gereken tek defter genel kurul defteri olarak karşımıza çıkıyor. Bu defterin net ve eksiksiz olarak doldurulması gerekiyor. Peki, apartman yönetiminde defter tutma kimin görevidir?

Kiracı bina demirbaş ücreti ödemeli mi?

Kat malikleri, apartman işletme giderlerine eşit olarak; apartman demirbaş giderlerine ise kendi arsa payı oranında katılmak ile yükümlü oluyor. Peki, kiracı bina demirbaş ücreti ödemeli mi?

Apartman yönetiminde hangi defterler tutulur?

Apartman adına bir defter alınması ve bu deftere, toplantılar ile ilgili detaylar ve alınan kararlar kaydediliyor. Peki, apartman yönetiminde hangi defterler tutulur? Apartman defteri nasıl tutulur?

Genel kurul karar defteri kaybolursa ne olur?

Kat malikleri apartman yönetimi toplantısında alınan kararların genel kurul karar defterine yönetici tarafından işlenmesi ve noterde tasdik edilmesi gerekiyor. Peki, genel kurul karar defteri kaybolursa ne yapılır?

Apartman yönetimi muhasebesi nasıl tutulur?

Apartman yöneticisinin saklaması gereken belgelerden bir tanesi de apartman muhasebesi defteri oluyor. Peki, apartman yönetimi muhasebesi nasıl tutulur? Apartman yönetimi fatura kesebilir mi? İşte, apartman muhasebesi ile ilgili merak edilen hususlar..

Apartman işletme projesi örneği!

Apartman yöneticisinin bir apartman işletme projesi hazırlaması gerekiyor. Aparmanın bütçesi olarak tanımlanan projede apartmanın gelirleri ve giderleri gibi birçok husus ele alınıyor. İşte apartman işletme projesi örneği..

Apartman işletme projesini kim hazırlar?

Apartman işletme projesi Kat Mülkiyeti Birliği‘nin bütçesi olarak tanımlanıyor. Kat malikleri kurulunca kabul edilmiş işletme projesi yoksa, apartman işletme projesini kim hazırlar? İşte sorunuzun yanıtı...

Kat maliki aidatını ödemezse ne olur?

Kat malikleri, kanunen apartman işletme giderlerini ödemek ile yükümlü oluyor. Apartmanda belirlenen aidat bedelinin belirlenen tarihlerde ödenmesi gerekiyor. Peki kat maliki aidat borcunu ödemezse ne olur?

Asansör giderlerini kim öder?

Kanun gereğince kat malikleri, apartman işletme giderlerine eşit olarak; apartman demirbaş giderlerine ise kendi arsa payı oranında katılmak ile yükümlü oluyor. Peki, dairede kiracı olması halinde apartmanın asansör giderlerini kim öder?

Apartman işletme defteri noter tasdiki zorunlu mu

Apartman işletme defteri noter tasdiki zorunlu mu Apartman işletme defteri noter tasdiki zorunlu mu

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında bir okuyucusunun 'Apartman yöneticisiyim. Yılda bir kere toplantı yapılıyor ve bir karar alınıyor. Yılsonu karar defterini notere kapattırmak zorunda mıyız? Kat maliki toplantıya katılmadığında vekaletini kiracısına verebilir mi?' sorusuna cevap verdi. İşte Tamer Heper'in yazısı...

Apartman yöneticisiyim. Yılda bir kere toplantı yapılıyor ve bir karar alınıyor. Yılsonu karar defterini notere kapattırmak zorunda mıyız? Kat maliki toplantıya katılmadığında vekaletini kiracısına verebilir mi?  
l N.D.

***

Okuyucuma kanun maddesini özetleyeyim: “Kat malikleri kurulu kararlarından başlayıp sırayla giden sayfa numaraları taşıyan her sayfa, noter tasdikli bir deftere yazılır. Kararların altı, toplantıya katılan tüm kat maliklerince imzalanır.” Burada görüldüğü gibi kararların yazıldığı karar defteri, noter tasdikli olacak.

Yasanın bir başka maddesinde de “Yönetici kat malikleri kurulunun kararlarını, protokolleri,...