ceza alan yapı denetim firmaları

ceza alan yapı denetim firmaları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, görevini yerine getirmeyen 63 yapı denetim firmasına, "yeni iş almaktan men cezası" uyguladı...

İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı Yapı Fuarı 18 Haziran'da!

Dünyada ilk 5’te yer alan Yapı, İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 18-22 Haziran tarihleri arasında 42’nci kez kapılarını açacak.

Sarıyer'de “Yapı Kayıt Belgesi” alan yapılar yıkılmayacak!

Sarıyer Belediyesi tarafından yapılan uyarılar karşısında yanlıştan dönen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Yapı Kayıt Belgesi” alan kaçak ve ruhsatsız yapıların yıkılmayacağını söyledi. 

Binalara yeni deprem güvenliği ve asansör şartnamesi geldi!

Bugünkü Resmi Gazete'de yer alan Yapı İşleri İnşaat, Makine ve Elektrik Tesisatı Genel Teknik Şartnamelerine Dair Tebliğ'te Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile binalara yeni deprem güvenliği ve asansör şartnamesi geldi..

Yapı kayıt belgesi alan yapı yenilenebilecek mi?

İmar barışı ile imara aykırı yapılara verilecek yapı kayıt belgesiyle vatandaşların sorunları çözülüyor. Peki, yapı kayıt belgesi alan yapı yenilenebilecek mi?

Yapı kayıt belgesi nedir?

İmar Kanunu'na eklenmesi düşünülen geçici madde kapsamında yer alan yapı kayıt belgesi nedir? Bu belge hangi yapılara verilir?

Organize sanayi bölgelerindeki binalar emlak vergisinden muaf!

Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç, Organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan yapı ve bina sahiplerinin emlak vergisinden muaf olduğunu açıkladı.

Yapı Merkezi Tanzanya'dan 1.9 milyar dolarlık ihale aldı!

Dünyanın en büyük müteaahitleri listesinde 78'inci sırada yer alan Yapı Merkezi, Tanzanya'dan yüksek hızlı tren projesinin ihalesini tek başına aldı..

Yapı denetim firmalarına ceza yağdı!

Eksik veya kusurlu görev yapan yapı denetim firmalarına 2016'da ceza yağdı. 7 firmanın lisansı iptal edildi.

Mehmet Şimşek: Apple Türkiye'ye taşınmalı!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada AB'den 13 milyar euro ceza alan Apple'ı Türkiye'ye davet etti.

Alanya Belediyespor, İncekum Plajı’ndaki otoparkı tekrar işletmeye açtı!

Alanya Belediyespor, İncekum Plajı’ndaki Milli Emlak’a ait otoparka yine çöktü. Geçen yıl 15 bin lira ceza alan kulüp, otoparkı tekrar işletmeye açtı.

Fatih Ormanı'ndaki yapılar 29 yıllığına kiraya veriliyor!

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, Silivri İlçesi'ndeki Fatih Ormanı üstünde yer alan yapı ve tesisleri 29 yıl süreyle kiraya verecektir. İhalenin 2 yıllık kira bedeli 2 milyon 771 bin TL olarak belirlendi.

Samsun'da kaçak bina yıkımları devam ediyor!

Samsun Büyükşehir Belediyesi hizmet alanında bulunan ve kıyı kenar şeridinde yer alan yapı izni olmayan binaların yıkımı devam ediyor.

Samsun'da yapı izni olmayan binalar yıkılıyor!

Samsun Büyükşehir Belediyesi hizmet alanında bulunan ve kıyı kenar şeridinde yer alan yapı izni olmayan binaların yıkımı devam ediyor.

ceza alan yapı denetim firmaları

ceza alan yapı denetim firmaları ceza alan yapı denetim firmaları

Son dönemlerde art arda yaşanan depremler sonrası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetimleri sıkılaştırdı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre;  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ocak ayında yaptığı denetimlerde görevini yerine getirmeyen 63 yapı denetim firmasına, "yeni iş almaktan men cezası" uyguladı.

17 Ağustos depremi sonrası, yapılardaki denetimin eksiksiz yapılması için yeni bir kanun düzenlendi. Yapılardaki denetimsizliği önlemek için 2001 yılında çıkarılan Yapı Denetimi Hakkında Kanun ile vatandaşlara ait yapıların denetim işi, "Yapı Denetim Kuruluşları"na devredildi.

Bu bağlamda yapı denetim kuruluşları, belediyelerin ruhsat onayı ile başlayan süreçte yapı sahibi ile sözleşmesi olan müteahhidin yaptığı inşaatlarda proje kontrolü gerçekleştiriyor. Yapı denetim kuruluşlarında görevli denetçi mühendis ve mimarlar, saha denetimlerinde temel kazısından itibaren tüm imalat adımlarını izliyor.

Denetim il müdürlüğünde

Yapı denetim kuruluşunun yaptığı tüm işlemler, inşaata başlama...