Destek Menkul Değerler Araştırma Departmanı konut raporu

Destek Menkul Değerler Araştırma Departmanı konut raporu

Gayrimenkul, Türkiye’de güvenli bir yatırım aracı olmayı sürdürüyor. Uluslararası Para Fonu IMF’nin son Küresel Konut İzleme Raporu’na göre Türkiye konut fiyatları artışında tüm dünyada 7. sırada yer alıyor.

Sudan ve Nijer'de kiralanan arazilerdeki tarım faaliyetleri mecliste!

Sudan ve Nijer'de kiralanan arazilerdeki tarım faaliyetleri ile ticari faaliyetlerin ülke ekonomisine girdi olarak 2020 ve 2021 yıllarındaki mali değerler meclis gündemine taşındı. CHP'li Özcan, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Vakıf GYO, Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile aracılık sözleşmesi imzaladı!

Vakıf GYO'nun bedelli sermaye artırımı işlemleriyle ilgili olarak aracılık hizmeti alınması amacıyla Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile sözleşme imzalandı.

Vakıf Varlık Kiralama 250 milyon TL'lik kira sertifikası ödedi!

Vakıf Varlık Kiralama'nın fon kullanıcısı olarak yer aldığı ve Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla gerçekleştirilen 250 milyon TL nominal değerdeki, 98 gün vadeli kira sertifikalarının itfa ve getiri ödeme işlemleri tamamlandı. 

İş Finansal Kiralama'dan 200 milyon TL'lik finansman bonosu ihracı!

İş Finansal Kiralama'nın İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla satışa sunduğu 200 milyon TL nominal değerli, 120 gün vadeli finansman bonosu ihracı tamamlandı.

Aydın Efeler'de tapu işlemleri hızlanacak! 

Efeler Belediyesi ile Efeler İlçe Tapu Müdürlüğü arasında; bina, arsa ve arazi rayiç değerler verilerinin ‘yönetim bilgi sitemi’ üzerinden paylaşılmasına yönelik imzalar atıldı. 

Bankacılık sektörünün aktifleri 6,1 trilyon lira oldu!

Şubat sonu itibarıyla krediler 3 trilyon 598 milyar 987 milyon lira, menkul değerler ise 1 trilyon 38 milyar 654 milyon lira oldu.

Emlak Konut GYO 2 milyar TL kira sertifikası ihraç edecek!

Emlak Konut GYO, 2 milyar TL'ye kadar nominal değerde Türk Lirası cinsinden satılmak üzere yurt içinde gerçekleştirilmesi planlanan kira sertifikaları ihraç işlemlerinde Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin yetkilendirilmesine karar verildi. 

Mirasta yeni dönem: Artık hisse senetleri miras kalıyor!

Global Menkul Değerler Genel Müdürü Gülşeyma Doğançay, pandemiyle birlikte küresel olarak hisse senedi piyasasına talebin arttığını belirterek eskiden ev ve arsa miras bırakılırken artık hisse senedi bırakanların sayısının yükseldiğini dile getirdi.

İş GYO'dan 55 milyon TL'lik finansman bonosu ihracı!

İş GYO'nun İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla nitelikli yatırımcılara satışa sunulan 55 milyon TL nominal değerli, 91 gün vadeli finansman bonosu ihracı tamam. 

Vakıf Varlık Kiralama 250 milyon TL kira sertifikası sattı!

Vakıf Varlık Kiralama'nın Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla gerçekleştirilen 250 milyon TL nominal değerdeki, 98 gün vadeli kira sertifikalarının satış işlemleri tamamlandı. 

Akiş GYO ve Ziraat Yatırım aracılık hizmeti sözleşmesi imzaladı!

Akiş GYO tarafından açıklanan bedelli sermaye artırımı süreciyla ilgili, Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile aracılık hizmeti sözleşmesi imzalanmasına karar verildi. 

Ata GYO'nun 100 milyon TL'lik finansman bonosu ihracı tamam!

Ata GYO'nun Ata Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığı ile nitelikli yatırımcılara satışa sunulan 100 milyon TL ihraç tavanı içerisinde, 50 milyon TL nominal değerli, 1. tertip 91 gün 31 Mart 2021 vadeli, finansman bonosunun ihracı tamamlandı. 

Ata GYO'nun 100 milyon TL'lik finansman bonosu ihracı tamam!

Ata GYO'nun Ata Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığı ile nitelikli yatırımcılara satışa sunulan 100 milyon TL ihraç tavanı içerisinde, 50 milyon TL nominal değerli, 1. tertip 91 gün 31 Mart 2021 vadeli, finansman bonosunun ihracı tamamlandı. 

Destek Menkul Değerler Araştırma Departmanı konut raporu Haberi

Destek Menkul Değerler Araştırma Departmanı konut raporu

Gayrimenkuldeki karlı yatırım imkanı, yatırımcıyı bu sektöre yönlendirirken fiyatlarda balon olup olmadığı da bir diğer tartışma konusu olarak gündeme geliyor. Destek Menkul Değerler Araştırma Departmanı’nın hazırladığı ”Konut Raporu”na göre fiyatlarda balon söz konusu değil.


DESTEK MENKUL DEĞERLER ARAŞTIRMA DEPARTMANI KONUT RAPORU

Türkiye’de ekonomik konjonktüre baktığımız zaman İnşaat ve Konut sektörünün çok büyük bir paya sahip olduğunu görmekteyiz. Çimento, demir çelik, cam ve hatta finans başta olmak üzere birçok sektör inşaat sektörüne hatırı sayılır katkıda bulunurken ekonomik büyüme içindeki payının da belirgin olmasına yol açıyor. Şöyle ki İnşaat Sektörü’nün GSYİH içindeki payı %6 olarak görülüyor bu da arz fazlası sorunu olabileceğini gündeme getiriyor. Türkiye’nin büyümesi Emek-yoğun sektör olan inşaat sektörüyle paralel hale gelmiş durumda ve özellikle İstanbul yeterli alana sahip olmamasına rağmen...