enflasyon oranına göre kira artışı

enflasyon oranına göre kira artışı

Gayrimenkul kiralamalarında yeni kira döneminde kiraya veren, kiracısına zam yapma hakkına sahip oluyor. Kira zammının enflasyon oranlarına göre yapılması gerekiyor. Peki, enflasyon oranına göre kira artışı nasıl hesaplanır?

Emekliye yüzde 5.68 zam kapıda!

Temmuz’da gelirleri yüzde 5.75 yükselen memurlar ve emeklilerin Ocak zammı için yeni müjde geldi. Beklenti anketinde yapılan enflasyon tahminine göre; SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 5.68, memurlara ve memur emeklilerine yüzde 4.68 zam yapılması planlanıyor.

Yıl sonu enflasyon ve dolar kuru beklentisi arttı!

Merkez Bankası beklenti anketi ekim ayı sonuçlarına göre, yıl sonu dolar kuru beklentisi 7.90'a çıktı. Enflasyon beklentisi ise yüzde 11.76'ya yükseldi.

2021'de zamlı emekli maaşları ne kadar olacak?

Milyonlarca emeklinin gözü yeni yılda yapılacak olan ocak zamlarına çevrildi. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı enflasyon tahminine göre yüzde 4.49 olacak.

Yeni yılda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zamlı maaşları ne kadar olacak?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı enflasyon tahminine göre yüzde 5.4 olacak. Buna göre maaşlarda 344 liraya varan artış yaşanacak. Peki, emekli maaşlarına yapılacak Ocak zammı ile birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin güncel maaşları ne kadar olacak?

Yıl sonu enflasyon ve dolar beklentisi yükseldi!

Merkez Bankası'nın eylül ayı beklenti anketine göre, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 11.46'ya yükseldi. Yıl sonu dolar/TL beklentisi 7.3428'den 7.5990'a, 12 ay sonrası dolar/TL beklentisi de 7.6751'den 7.9372'ye çıktı.

İstanbul'un mart ayı enflasyon rakamları açıklandı!

İstanbul Ticaret Odası (İTO), 2020 Mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. İstanbul'da martta bir önceki aya göre perakende fiyatlar yüzde 0.33, toptan fiyatlar yüzde 1.78 arttı.

Merkez Bankası'nın 2020 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 10'a geriledi!

Merkez Bankası, ocak dönemi beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre, 2020 yıl sonu için enflasyon beklentisi yüzde 10.01 olurken, büyüme beklentisi ise yüzde 3.2'den yüzde 3.4'e yükseldi. 12 ay sonrası için dolar/TL'de ise 6.43 seviyesi bekleniyor.

2020 vergi ve harç takvimi!

2020 yılında uygulanacak bazı vergi ve harçlar, yeniden değerleme oranına göre tespit edildi. Buna göre, 2020 yılına ait emlak vergi değerleri, 2019 yılı vergi değerlerinin, bu yıla ait yeniden değerleme oranının yarısı (yüzde 11,29) kadar artırılarak hesaplanacak.

Ev sahipleri ve kiracılar dikkat!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon oranlarına göre, kiracılara Temmuz 2019'da ne kadar zam yapılacağı da belli oldu...

Enflasyona endeksli konut kredisi veren bankalar!

Ev almak isteyenler için sunulan enflasyona endeksli konut kredisi faiz oranları değişti. peki Enflasyona endeksli konut kredisini hangi bankalar veriyor? Enflasyon oranlarına göre, kredi nasıl hesaplanıyor? İşte tüm merak edilenler...

Ziraat Bankası enflasyon endeksli konut kredisi faizi ne kadar?

Ziraat Bankası Enflasyon Endeksli Konut Kredisi’nin TÜFE rakamlarına göre güncel faiz oranı ne kadar? Ziraat Bankası Enflasyon Endeksli Konut Kredisi hesaplaması ne kadar oluyor? 

İmar barışına İzmir'den rekor başvuru!

İMDER Yönetim Kurulu Başkanı İslam Yıldırım, İzmir'de yaşayanların, nüfus oranına göre İstanbul ve Ankara'dan daha çok başvuru yaptığını açıkladı.

Kira artışı enflasyon oranı nasıl hesaplanır?

Hem ev sahiplerini ilgilendiren, hem de kiracıları ilgilendiren kira artış oranlarına göre, kiralarda yüzde 19,39 zam yapılabilecek. Mayıs ayında kira sözleşmelerini yenileyecek olanlar için enflasyon rakamları açıklandı.

enflasyon oranına göre kira artışı

enflasyon oranına göre kira artışı enflasyon oranına göre kira artışı

Enflasyon oranına göre kira artışı nasıl hesaplanır?

Gayrimenkul kiralamalarında yeni kira döneminde kiraya veren, kiracısına zam yapma hakkına sahip oluyor. Kiracılık hukukunu düzenlemelerine göre yıllık kira artışı enflasyon oranlarına göre yapılıyor.


Borçlar Kanunu Madde 344'te; "Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir." hükümleri yer alıyor.


Buna göre kira zammı ÜFE oranlarına bağlanıyor. Ancak, kanunda hangi ÜFE kullanılması gerektiği açıklanmıyor. Kanunda yalnız "Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli,...