ev kiraları protesto

ev kiraları protesto

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda kalmak için hak sahibi olamayan üniversite öğrencileri, ev kiralarında yaşanan yükseliş ve yurtların pahalılığı sebebiyle eğitimlerini yarıda bırakma ihtimaliyle karşı karşıya kaldı. Fiyatlara tepki gösteren öğrenciler, durumu protesto etti.

Hollanda'da konut azlığı ve kiralar protesto edildi!

Hollanda'da çok sayıda eylemci, ev bulma sorunu ve kira zamlarına yönelik protesto düzenledi. 

İngiltere'de kiralar da evsizlik de artıyor!

İngiltere’de tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında kısıtlamaların kaldırılması ve kentlere dönüşün başlamasıyla beraber ev kiraları da hızla artıyor...

Ev kiraları nasıl düşürülür?

Kiralarda meydana gelen fahiş artışlar nedeniyle kiracılar ve ev sahipleri arasındaki sorunlar gittikçe büyüyor. Peki, kira ücretleri nasıl düşürülebilir? İşte detaylar...

İstanbul'da konut kiraları uçuşa geçti!

Hürriyet Gazetesi yazarı Elif Türkölmez, Hürriyet Pazar Eki'nde İstanbul'daki ev kiralarını anlattı. İşte Elif Türkölmez'in 'Nohut oda bakla sofa; kirası da 5 bin lira' başlıklı yazısı...

Türkiye'de konut kiraları en çok hangi il ve ilçelerde arttı?

Ev kiraları İstanbul’da son 1 senede yüzde 80, Ankara’da yüzde 52, İzmir’de yüzde 49, Bursa’da yüzde 51, Antalya’da ise yüzde 77 yükseldi. Peki kira fiyatları ilçe bazlı değerlendirildiğinde hangi ilçeler ilk sıralarda yer aldı?

İstanbullular yüksek ev kiralarından şikayetçi!

İlk sırada konut kiraları olmak üzere pek çok kaleme gelen zamlar İstanbul'da tek yaşayan ve ay sonunu getirmeye çalışan vatandaşları zorluyor. Bazı vatandaşlar, yeniden ev arkadaşı almayı ya da evinin bir odasını kiraya vermeyi düşünüyor.

İstanbul'da ev kiraları düşecek mi?

Kovid-19 pandemisi, arz talep dengesindeki bozulması, yabancı etkisi gibi sebepler ilk sırada yer almak üzere pek çok kentte konut kiralarında ciddi yükseliş. İstanbul'un ilçelerinde bir senede yükselişler yüzde 100'ü aştı.

Ev kiraları neden yükseliyor?

Satış Çözümleri kurucusu, Motto Turkey Yönetim Kurulu üyesi Soner Keleş, kiralık konut talebinde ortaya çıkan artışın ülke genelinde ev kiralarını hızla yükselttiğini değerlendirdi.

Batman'da ev kiraları cep yakıyor!

Batman'da konuta talep artınca kiralar ücretleri de hızla artıyor.  Esnaf Odalar Birliği yönetimi, mülk sahiplerine kira için çağrı yaptı. 

Türkiye'de kira anketi: Katılımcıların yüzde 96,5'i kiralar çok yüksek dedi!

Türkiye'de ev kiralarına ilişkin bir anket yapıldı. Ankete katılanların yüzde 96,5'i Türkiye'de ev kiralarının çok yüksek olduğunu belirtti.

Edirne'de ev kiraları uçtu!

Edirne'de üniversite öğrencileri yüksek konut kiralarına tepkili. Pandemiden önceki ve sonraki fiyatların arasında dev bir fark olduğu belirtiliyor.

İstanbul'da ev kiraları yüzde 50 arttı!

Konut kira fiyatlarında yaşanan artış hız kesmiyor. İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde konut talebinin yükselmesi kiraların yüzde 50 artmasına sebep oldu.

Adana'da ev kiraları 2 kat yükseldi!

Tüm ülkede artan ev kiraları ücretlerinden Adana'da olumsuz bir şekilde etkilendi. Kentteki emlakçılar bölgedeki daire kiraların 2 kat arttığını dile getirdi.

ev kiraları protesto Haberi

ev kiraları protesto

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda kalmak için hak sahibi olamayan üniversite öğrencileri, ev kiralarında yaşanan yükseliş ve yurtların pahalılığı sebebiyle eğitimlerini yarıda bırakma ihtimaliyle karşı karşıya kaldı. Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; yükselen kiralar ve talebe yetişecek kadar konutun olmaması sebebiyle öğrenciler gözlerini, pansiyon ve yurtlara çevirdi. 

Penceresi olmayan ve içeriye tek kişilik bir yatak ile dolabın anca sığdığı bir odanın fiyatı 900 Türk Lirası'na kadar ulaştı. İyi koşullarda kalmak isteyen öğrencilerin aylık minimum 2 bin 500 Türk Lirası'nı gözden çıkarması gerekli. 

Bütün bu şartlara tepki gösteren öğrenciler ise “Barınamıyoruz Hareketi”ni hayata geçirdi. Hareket, kira fiyatları başta olacak şekilde yurt ve pansiyon ücretlerine de tepkili. 

CHP Milletvekili Mahmut Tanal da, #barınamayanlar'ın yanına destek amaçlı gitti. Polis ekipleri...