Gayrimenkullerin ayni sermaye konulmasında gelir vergisi

Gayrimenkullerin ayni sermaye konulmasında gelir vergisi

Gelir Vergisi Kanun tasarısında gayrimenkullerin sermaye şirketlerine ayni sermaye konulması bir satış işlemi olarak tanımlanmıştır (Tasarının 45'incinıd. 2. Fıkrası). İşte, gayrimenkullerin ayni sermaye konulmasında gelir vergisi!

Atakule İşletme ve Yönetim 100 bin TL sermaye ile kuruldu! 

Atakule GYO, gayrimenkullerin işletme ve yönetim faaliyetini yapmak amacıyla kurulacak olan Atakule İşletme ve Yönetim'e 100 TL sermaye payı ile tek kurucu ortak olarak katılmasına karar verdi...

Gayrimenkul Yatırım Fonları’nda ayni sermaye imkanı!

Resmi Gazete’de yayımlanan SPK Tebliği ile Gayrimenkul Yatırım Fonları nakdi nakdi sermaye ile kurulabileceği gibi katılımcıların kendi mülkiyetinde olan gayrimenkullerin ayni sermaye şeklinde konulması ile de kurulabilecek. 

Kuyumcukent Gayrimenkul'ün kayıtlı sermaye tavanı süresi uzatıldı!

Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırımları'nın 100 milyon TL kayıtlı sermaye tavanının aynı kalarak 2017 yılında sona eren sürenin, 2018-2022 yılları olarak uzatılmasına karar verildi.

Gayrimenkul sermaye iradı faal mükellef sayısı Mayıs'ta yükseldi!

Türkiye'de faal vergi mükellefi sayısı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3 artarak, 10 milyon 170 bin 478'e çıktı. Gayrimenkul sermaye iradı faal mükellef sayısı 1 milyon 708 bin 382'den 1 milyon 832 bin 163'e yükseldi.

Türkiye'ye Asya'dan doğrudan yatırım sermaye girişi yüzde 115 arttı!

Türkiye'ye, AB kaynaklı uluslararası doğrudan yatırım sermaye girişi bu yılın 5 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47,5 azalırken, Asya ülkelerinden gelen uluslararası doğrudan yatırım sermaye girişi yüzde 115 arttı.

Gayrimenkul sermaye iradı ek föy nedir?

Gayrimenkullerin kiraya verilmesinden elde edilen gelirleri, gayrimenkul sermaye iradı olarak belli koşullarda beyanname verilerek vergiye tabi tutuluyor. Peki, gayrimenkul sermaye iradı ek föy nedir?

Gayrimenkul sermaye iradı ödenen anlaşmalı bankalar!

Gayrimenkullerin kiraya verilmesinden elde edilen gelirler için vergi; vergi dairesine ve anlaşmalı bankalara ödenebiliyor. Peki, gayrimenkul sermaye iradı ödenen anlaşmalı bankalar hangileridir?

Ulaşımda zarar Ankara ile aynı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı olağan meclis toplantısı 2. oturumunda Başkan Aziz Kocaoğlu konuşma yaptı. Her sermaye artırımında aynı konuşmaların yaşandığını hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Zarar eden şirketler var.

Gayrimenkullerin ayni sermaye konulmasında gelir vergisi!

Gelir Vergisi Kanun tasarısında gayrimenkullerin sermaye şirketlerine ayni sermaye konulması bir satış işlemi olarak tanımlanmıştır (Tasarının 45'incinıd. 2. Fıkrası). İşte, gayrimenkullerin ayni sermaye konulmasında gelir vergisi!

Yeşil İnşaat'ın iki gayrimenkulünün değeri 39,3 milyon TL!

Yeşil Yapı Endüstrisi A.Ş. iştiraki Yeşil İnşaat Gayrimenkul'ün portföyünde bulunan iki gayrimenkulü Yeşil Global İnşaat'a ayni sermaye olarak konulmuştu. Söz konusu gayrimenkullerin değeri ise 39 milyon 265 bin 790 TL olarak belirlendi...

Ayni sermaye konulması suretiyle tescil!

Türk Ticaret Kanununa göre taşınmazlar, taşınmazlar üzerindeki kullanma ve yararlanma hakları, hatta devrolunabilen ve nakden değerlendirilebilen her türlü değer ticaret şirketlerine ayni sermaye olarak konabiliyor...

Doğuş GYO Gebze gayrimenkulleri için kısmi bölünme başvurusu yaptı!

Doğuş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Gebze'de yer alan gayrimenkullerin kısmi bölünme işlemi ile ilgili Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurdu...

Reysaş GYO sermaye arttırımı için SPK'ya başvurdu!

Reysaş Gayrimenkul Yatırı Ortaklığı dönem karını karşılamak üzere sermayesini 190 bin TL'den, 217 bin TL'ye çıkarmak için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurdu...

Gayrimenkullerin ayni sermaye konulmasında gelir vergisi

Gayrimenkullerin ayni sermaye konulmasında gelir vergisi Gayrimenkullerin ayni sermaye konulmasında gelir vergisi

Gelir Vergisi Kanun tasarısında gayrimenkullerin sermaye şirketlerine ayni sermaye konulması bir satış işlemi olarak tanımlanmıştır (Tasarının 45'incinıd. 2. Fıkrası). Bu nedenle de gayrimenkullerin ayni sermaye olarak konulan değeri ile alış bedelleri arasında oluşan lehe fark üzerinden gelir vergisi hesaplanması gerekmektedir. Bu tür işlemlerde de gayrimenkulün sermaye olarak konulduğu ana kadar geçen elde tutma süresine bağlı olarak normal satışlarda olduğu gibi gelir vergisi istisnası uygulanacaktır.. 

Gayrimenkullerin ayni sermaye konulmasının satış hükmünde kabul edilmesi mevcut düzenlemedeki anlayışın devamı niteliğindedir. Buna karşılık tasarının bu düzenlemesinin kazancın realize edildiği dönemde vergileme yapılması şeklinde değiştirilmesinin daha yerine olacağı düşüncesindeyiz. Nitekim kat karşılığı inşaat işlerinde arsa payına düşen değer artış kazancının binanın satıldığı dönemde vergilendirilmesi esası benimsenmiştir. 

Gayrimenkullerin ayni sermaye olarak konulması halinde bunun satış olarak değerlendirilmesi...