Gelir Vergisi Kanun Tasarısı Son durum

Gelir Vergisi Kanun Tasarısı Son durum

'Gelir Vergisi' ocakta görüşülecek. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Alt Komisyonu, Gelir Vergisi Kanun Tasarısı'nı görüşürken, ilgili sivil toplum kuruluşları, sanayi ve ticaret odalarını dinleyecek.

Emlakta gelir vergisi 2020!

TBMM'de kabul edilen Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kapsamında 2020'den itibaren emlakta yüzde 35'lik gelir vergisi alınacak.

Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun!

Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Gelir Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi!

Adalet ve Kalkınma Partisi Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş'ın ilk imza sahibi olduğu Gelir Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, bugün mecliste görüşülüyor..

Kiradaki evin gelir vergisi nasıl ödenecek?

Kira gelir vergisi, kiraya verilen evden elde edilen gelir için ödeniyor. Yeni Gelir Vergisi Kanun Tasarısı ile beyanname sürecinde seçilen gider yöntemine kısıtlama getirildi. Peki, kiradaki evin gelir vergisi nasıl ödenecek?

Gayrimenkul satışında gelir vergisi nasıl olacak?

Değer artış kazancı vergisinin de yer aldığı Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı için çalışmalar devam ediyor. Peki, yeni Gelir Vergisi Kanun Tasarısı ile neler değişecek? Gayrimenkul satışında gelir vergisi nasıl olacak?

Kira gelir vergisi değişiklikleri 2016!

Gelir Vergisi kapsamında düzenlemeler yapışıyor. Yapılacak değişiklikler arasında, kira gelir vergisi de yer alıyor. İşte yeni kanun ile yürürlüğe girecek kira gelir vergisi değişiklikleri 2016..

Gelir Vergisi Kanunu TBMM Başkanlığı'na sunuldu!

Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Esnafın yıllık 8 bin liraya kadar olan kazançlarından vergi alınmayacak.

Kira gelir vergisi 1. taksit dönemi 2015!

Gelir Vergisi Kanunu gereğince, kanun kapsamında belirtilen hak ve malların kiraya verilmesinden elde edilen gelirler vergiye tabi tutuluyor. Peki, kira gelir vergisi 1. taksit dönemi 2015 ne zaman?

Miras kalan tapunun satışında gelir vergisi ödenir mi?

Gelir vergisi kanunu gereğince gayrimenkullerin elden çıkarılmasında doğan vergisel sorumluluklar arasında değer artış kazancı vergisi bulunuyor. Peki, miras kalan tapunun satışında gelir vergisi ödenir mi?

Tapu satış gelir vergisi nedir?

Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 80 inci maddesinin 6 ıncı bendi uyarınca taşınmazların 5 yıl içerisinde elden çıkarılması halinde gelir vergisi ödeniyor. Peki, tapu satış gelir vergisi nedir?

Tapuda gelir vergisi nasıl hesaplanır?

Bir bedel karşılığı edinilen gayrimenkullerin iktisap tarihinden başlayarak beş yıl içinde elden çıkarılmasından doğan kazançlar vergiye tabi tutuluyor. Peki, tapuda gelir vergisi nasıl hesaplanır? İşte hesaplama örneği..

Gayrimenkullerin ayni sermaye konulmasında gelir vergisi!

Gelir Vergisi Kanun tasarısında gayrimenkullerin sermaye şirketlerine ayni sermaye konulması bir satış işlemi olarak tanımlanmıştır (Tasarının 45'incinıd. 2. Fıkrası). İşte, gayrimenkullerin ayni sermaye konulmasında gelir vergisi!

Meskenlerde gelir vergisi nasıl ödenir?

Gelir vergisi mevzuatı gereğince, mesken ve iş yeri gibi taşınmaz mallardan kira geliri elde eden kimselerin vergi ödemesi gerekiyor. Peki, meskenlerde gelir vergisi nasıl ödenir?

Gelir Vergisi Kanun Tasarısı Son durum

Gelir Vergisi Kanun Tasarısı Son durum Gelir Vergisi Kanun Tasarısı Son durum


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Alt Komisyonu, Gelir Vergisi Kanun Tasarısı'nı görüşürken, ilgili sivil toplum kuruluşları, sanayi ve ticaret odalarını dinleyecek. 


Alt Komisyon Başkanı Vedat Demiröz, yaptığı açıklamada, tasarıyı bütçenin ardından alt komisyonda görüşmeye başlayacaklarını bildirdi. 


Geçen hafta tasarıyla ilgili alt komisyon olarak Gelir İdaresi Başkanlığı Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü yetkililerinden brifing aldıklarını belirten Demiröz, tasarının amacının, vergi kanunlarının sadeleştirilmesi ve  verginin tabana yayılmasının sağlanması, kayıt dışılığı önlenmesi olduğunu vurguladı. Demiröz, "Az kazanandan az, çok kazanandan çok almayı amaçlıyoruz" dedi.  


300 bin civarında yeni mükellef bekleniyor


Tasarının, Maliye Bakanlığı'nın geçen yıl 210 maddelik Gelir Vergisi  Kanunu ile 45 maddelik Kurumlar Vergisi Kanunu'nu birleştirerek hazırladığını ve 92 maddeden oluştuğunu anımsatan Demiröz, tasarının yasalaşması halinde gelir vergisi beyannamesi verecek 300 bin civarında yeni mükellef...