29 / 11 / 2022

ham petrol

ham petrol

Ham petrol fiyatı, birçok ülkede yapılan faiz yükselişinin küresel enerji görünümüne ilişkin beklentileri kötüleştirmesiyle son 4 haftayı da düşüşle tamamlamaya hazırlanırken, ABD ham petrolü 2022 Ocak ayından beri ilk kez 80 doların altına geriledi.

ABD’den petrol fiyatlarını etkileyecek hamle

ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nin yayınladığı Ekim 2022 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu'nda, bu sene için Brent türü ham petrolün ortalama varil fiyatının 102,09 dolar olacağı tahmin edildi. Bu sayı eylül ayı raporunda ise 104,21 dolardı.

Akaryakıta 72 saatte 4 TL'yi aşan zam! Benzin, motorine yeni zam gelir mi? Opet, PO, BP, Total 8 Ekim 2022 fiyat listesi

Goldman Sachs, OPEC+'nın Kasım ayından itibaren günlük üretimi 2 milyon varil düşürme kararının ardından ham petrol fiyat tahminlerini yukarı yönlü güncelledi. Tahminin gerçekleşmesi durumunda akaryakıt fiyatlarının tavan yapabileceği belirtiliyor. 

Brent petrolde sert yükseliş! Akaryakıt fiyatları ne olacak? Benzin ve motorin indirimi hayal mi oldu?

ABD ham petrolü ve Brent petrol yeni haftaya yüzde 3 artışla başladı. Peki Brent petrol fiyatı daha da yükselecek mi? Akaryakıt fiyatları düşer mi? Benzin ve motorine indirim gelecek mi? İşte merak edilen o soruların yanıtları...

Ham petrol son 9 ayın dibini gördü! Akaryakıta indirim gelecek mi?

Ham petrol fiyatı, birçok ülkede yapılan faiz yükselişinin küresel enerji görünümüne ilişkin beklentileri kötüleştirmesiyle son 4 haftayı da düşüşle tamamlamaya hazırlanırken, ABD ham petrolü 2022 Ocak ayından beri ilk kez 80 doların altına geriledi.

Petrolü hareketlendirecek hamle: Tam 10 milyon varil!

ABD Enerji Bakanlığından yapılan son açıklamada, ham petrol tedarik etmek için 10 milyon varile kadar yeni bir satış bildiriminin yayımlandığı kaydedildi. Öte yandan brent petrolün varil fiyatı, günü 91,35 dolar seviyesinde tamamladı.

Ünlü bankalardan son dakika petrol açıklaması! Brent petrolde neler oluyor?

Küresel bankacılık devleri Morgan Stanley ve UBS, bu sene için ham petrol fiyatlarına ilişkin tahminlerini aşağı çekti. İşte merak edilen o ayrıntılar...

Brent petrol fiyatlarında yeni hafta şoku! Brent petrol fiyatları düşüyor! 12 Eylül 2022 brent petrol fiyatı

Petrol fiyatları, küresel talebin zayıfladığına ilişkin spekülasyonları yükselmesiyle ve Rus ham petrolünün fiyatını sınırlama çalışmalarıyla beraber yeni haftaya düşüşle giriş yaptı. Peki petrol fiyatlarını neler bekliyor? İşte petrol piyasasındaki son durum...

ABD için çanlar çalıyor! 38 yılın en düşük seviyesine geriledi

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) stratejik petrol rezervindeki (SPR) ham petrol oranı 450 milyon varille 1984 yılından beridir ilk defa en düşük seviyeye indi.

Brent petrol fiyatlarını düşürecek üretim ve sevkiyat yeniden başladı! 3 aydır kuyular kapalıydı

Rusya Ukrayna savaşı yüzünden Rus petrolüne uygulanan ambargonun etkisiyle azalan ham petrol arzını yeniden yükseltmek için çalışmalar devam ediyor. Brent petrol Mart ayından bu yana en düşük seviye olan 97 doları gördükten sonra yeniden 100 doların üzerine çıkmıştı.

Benzin ve mazot fiyatlarını düşürecek yeni formül! Tabelalarda artık ucuz akaryakıt fiyatları olacak!

Son dakika haberine göre Rusya, ham petrolü iskontolu olarak satış yapmaya başladı. EPDK’nın nisan ayı raporuna göre de Rusya’dan hem ham petrolde hem de motorinde ithalatın arttığı gözlemleniyor. Bu durum akaryakıt fiyatlarını düşürecek yeni bir formül bulunduğunu akıllara getirdi...

100 doların altına gerilemişti! Petrol yine yükselişte

100 doların altına düşen ham petrol bugün itibarıyla yeniden yükselişe geçti.

Petrol fiyatlarıyla ilgili şaşırtan tahmin! Akaryakıta dev indirimler peş peşe gelebilir

Son dakika gelişmesi... Brent petrolün son haftalarda düşüş seyri sürüyor. Konuyla ilgili değerlendirme yapan Citigroup, ham petrolün varil fiyatının 2022'nin sonunda 65 dolara, 2023'ün sonundaysa 45 dolara gerileyebileceğini belirtti.

Benzin ve motorin için şok indirim gelişmesi! Herkes bidonu eline aldı bekliyor

Batı Teksas tipi ham petrol fiyatlarında sert bir düşüş yaşandı. Petrol, hisse senetlerinin düşmesi nedeniyle 11 Mayıs'tan bu yana ilk kez 100 TL'nin altını görürken, benzin ve motorin için de indirim beklentisi başladı.

ham petrol Haberi

ham petrol

Petrol fiyatları bu haftaki düşüşüne devam ederken ABD ham petrolü de 2022 Ocak ayından beri ilk kez 80 doların altını gördü. Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı son hafta yüzde 2'den fazla düştü.

ABD Merkez Bankası Çarşamba günkü toplantısında 75 baz puanlık faiz artışına giderken enflasyonu kontrol edebilmek için resesyonu tolare edebileceği mesajı verdi. Öte yandan İngiltere, Norveç ve Güney Afrika gibi bazı ülkelerin Merkez Bankaları da ABD Merkez Bankası’nı takip ederek dün faiz artışına gitti.

Petrol küresel ekonomide durağanlaşma beklentisiyle 2 yıldan uzun süre sonra ilk 4 aylık kayba ilerliyor. Dolarda bu hafta yaşanan artış da dolar cinsinden fiyatlanan emtiaları yatırımcı için daha da pahalı hale getiriyor.

Bununla birlikte Nijerya Enerji Bakanı Timipre Sylva fiyatların gerilemeye devam etmesi halinde OPEC'in...