Hazine arazileri sorgulama

Hazine arazileri sorgulama

Tarım alanında ekonomide ilk 5'e girmek isteyen Türkiye toprak reformunu hayata geçiriyor. Yeni reform ile 9 milyon hektar tarım alanının satış ve miras yoluyla bölünmesi engellendi. 

Hazine arazileri tarıma kazandırılacak!

Ecrimisil ödeyerek hazine arazileri üzerinde tarım faaliyeti yürüten vatandaşların haklarının korunması için Meclis araştırması amacıyla önerge verildi.

Hazine arazileri tarıma kazandırılacak!

Ecrimisil ödeyerek hazine arazileri üzerinde tarım faaliyeti yürüten vatandaşların haklarının korunması için Meclis araştırması amacıyla önerge verildi.

Son 18 yılda Milli Emlak'ın satın aldığı Hazine arazileri TBMM'de!

2002-2020 yılları arasında Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından satılan Hazine arazileri meclis gündemine taşındı. CHP'li Bingöl, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Hazine arazilerinde faaliyet yürüten vatandaşların haklarının korunması için önerge verildi!

Ecrimisil ödeyerek hazine arazileri üzerinde tarım faaliyeti yürüten vatandaşların haklarının korunması için yapılması gerekenlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis araştırması açılmasına ilişkin önerge verildi.

2014-2019 yılları arasında 12 milyar 367 milyon 267 bin TL'lik Hazine taşınmazı satıldı!

Hazine'ye ait arsalar, tarım arazileri ve orman vasfını yitirmiş alanlar satışa çıkarılıyor. 2014 - 2019 yılları arasında 6 yılda 2 milyar 825 milyon metrekare büyüklüğünde arazinin kamudan özel sektör ve satışı yapıldı. Satılan araziler 395 bin futbol sahası büyüklüğünde.

ÖİB'nin satışa çıkardığı Hazine arazileri meclis gündeminde!

1 Ocak 2020 tarihinden bu yana Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışa çıkarılan ve Hazineye ait olan arsalara dair çeşitli veriler meclis gündemine taşındı. CHP'li Başarır, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

2B arazileri için adil fiyatlandırma yapılmalı!

TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, orman özelliği kalmamış, hazine adına orman alanları dışına çıkarılmış olan 2/B arazileri için belirlenen fahiş rayiç bedellerini meclise taşıdı.

Hazine arazileri çiftçilere ücretsiz tahsis ediliyor! 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’de Dünya Gıda Günü etkinliği video konferansında devlet arazilerinin aile çiftçilerine ücretsiz olarak tahsis edilmeye başlandığını açıkladı. 

Hazine arazisi nasıl kiralanır?

Nüfusuna kayıtlı olduğu köyünde hiçbir toprağı olmayıp çiftçilik yapmak isteyen vatandaşlara Hazine arazileri kiralık olarak verilecek. Kira bedelleri de peşin veya dört eşit taksitle ödenebilecek.

Bekir Pakdemirli'den hazine arazileri açıklaması!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Hazine arazilerini üretime kazandırmak için her bir boş araziyi tespit ederek ekime-dikime kazandırmalıyız" dedi...

Bekir Pakdemirli: Hazine arazileri mevzuatını yayımlayacağız!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ''Hazine arazilerinin kullanımıyla ilgili uygulamanın usul ve esaslarını düzenleyen mevzuatı en kısa sürede yayımlayacağız" diye konuştu.

İzmir'de hazine arazilerini sattıkları iddiasıyla 5 şüpheli yakalandı!

İzmir Menderes'te hazine arazileri kendilerine ait gibi göstererek sattıkları iddiasıyla 5 şüpheli gözaltına alındı.

Hazine arazileri yarı bedelle çiftçilere kiralanacak!

Hazine’ye ait arazilerin çiftçilere kiralanması binlerce ailenin sevindirdi. 600 köyde 575 bin dekar arazi, 20 milyon lira bedelle kiralandı. 20 bin vatandaşın işlemi yapıldı.

14 bin dekar hazine arazisinde tahsis başladı!

4 bin çiftçinin Dijital Tarım Pazarı’nda olduğunu açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “14 bin dekar Hazine arazisinde, tarımsal üretime elverişli olanların tespiti yapıldı. Bu arazileri bedelsiz olarak çiftçilerimize tahsis edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Hazine arazileri sorgulama Haberi

Hazine arazileri sorgulama

Hükümet miras kalan ve satış yoluyla bölünen tarım arazilerin bölünmesini engelleyecek uygulamayı hayata geçiriyor. Takvim'de yer alan habere göre; çok sayıda mirasçısı olan anlaşmazlık nedeniyle 720 bin hektar arazinin veraset intikali gerçekleşmedi. Bu reform ile çiftçi kayıt sisteminde yer alamadıkları için tarımsal destekten yararlanamayan üreticilere büyük fayda sağlandı. Böylelikle hisseli tarım arazileri bölünmeyecek. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, arazi intikali sorununu çözmek için  harç ve vergi muafiyeti geleceğini dile getirdi. 

Türkiye genelinde 28 milyon hektar arazi varlığı bulunuyor. Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonu tarafından yapılan arazi toplulaştırma çalışmalarında  tarım arazilerinin satış ve miras intikal işlemleri, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi İle entegre edilerek tarım arazileri devir takip sistemi hayata geçirildi. Tarımsal arazi satışı için yaklaşık 52 milyon dekar...