hes yararları

hes yararları

Şebekede sık sık görülebilecek olan yük değişiklikleri ve frekans değişikliklerine anında müdahale ederek şebekenin işleyişini düzenleyerek, vatandaşların sıklıkla karanlıkta kalmalarını ve elektrikli cihazların bozulmalarını önlüyor.

Alpaslan I Barajı ve HES İnşaatı için bakiye ödeme bugün yapıldı!

Çemaş Döküm Sanayi A.Ş. tarafından bugün Kamu Aydınlatma Platformu'nda yapılan yazılı açıklamaya göre Alpaslan I Barajı ve HES İnşaatı için bakiye ödeme bugün yapıldı.

DSİ'nin Güney Marmara'daki en büyük HES'i hizmete girdi!

Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'ndeki en büyük yatırımı olan ve Manyas Barajı bünyesinde 5 milyon 640 bin dolar harcanarak yaklaşık 8 yılda tamamlanan hidroelektrik santral (HES), ulusal elektrik sistemine bağlandı...

ÇED raporuna göre 7 HES için inceleme gerekiyor!

Türkiye'nin ilk şehir içi HES'i olan Kavak HES projesiyle ilgili bilirkişi raporunda, ÇED raporu için bölgedeki diğer 7 HES' in de incelenmesi gerektiği belirtildi.

Akçay Barajı ve HES için imzalar atılıyor!

Sapanca Gölü’ne alternatif bir kaynak oluşturmak için hayata geçirilecek Akçay Barajı ve HES Projesi’nde yer teslim imza töreni 10 Nisan Perşembe günü saat 14.30’da, AKM’de gerçekleştiriliyor...

Odaş Elektrik'ten Trabzon Köprübaşı HES açıklaması!

Odaş Elektrik Üretim Sanayi Ticaret A.Ş., Trabzon Köprübaşı'nda kurulan 8,2 MW kapasiteli hidroelektrik santrali hakkında açıklama yaptı. Trabzon Köprübaşı HES için 10,4 milyon dolar kredi kullanıldı...

ADASU HES 25 Nisan'da açılacak!

Elektrik üretiminin devam ettiği Hidroelektrik Santrali, 25 Nisan Cuma günü açılıyor. Başkan Toçoğlu, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner Yıldız’ın katılacağı program ile ADASU HES’in açılışını gerçekleştireceğiz” dedi.

Yusufeli Barajı ve HES inşaatının derivasyon tüneli açıldı!

Artvin'de yapımı tamamlandığında kemer baraj sınıfında 270 metre yüksekliği ile Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES inşaatının derivasyon tüneli, düzenlenen törenle açıldı.

Yusufeli Barajı ve HES'te derivisyon tüneli açılışı yapıldı!

Artvin'de yapımı tamamlandığında kemer baraj sınıfında 270 metre yüksekliği ile Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES inşaatının derivasyon tüneli, düzenlenen törenle açıldı.

Ödük Vadisi'ne yapılacak 3 HES iptal edildi!

Tortum'da Ödük Vadisi Katıklı Çayı üzerinde 3 ayrı Hidro Elektrik Santralı (HES) yapılması, Erzurum 2'nci İdare Mahkemesi'nce iptal edildi. Hidro Elektrik Santralı yapımını engellemek için 2011 yılından beri uğraşılıyor.

Giresun'da köylülerin HES isyanı!

Giresun’un Yağlıdere ilçesine bağlı Hisarcık köyünde Bayburtlu ile Yarbaşı mahalleleri sakinleri, ilçeye bağlı Kanlıca köyündeki HES'e su taşıyacak olan toplama havuzunun arazilerine yapıldığını iddia ederek mağduriyetlerinin giderilmesini istediler...

Yusufeli Barajı ve HES inşaatında yüzde 19 fiziki gerçekleşme sağlandı!

Artvin'de yapımı tamamlandığında kemer baraj sınıfında 270 metre yüksekliği ile Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES inşaatında yüzde 19 fiziki gerçekleşme sağlandı.

HES'lere kuraklık freni!

Kuraklık, hidroelektrik santrallerin (HES) elektrik üretimini de etkiledi. HES'lerin elektrik üretimi ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29 azalarak 3 bin 503 gigavatsaatte kaldı.

Duraliler HES inşaatını bu kez Danıştay durdurdu!

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Danıştay' a taşıdığı Duraliler HES inşaatına yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Danıştay Duraliler HES'ine ilişkin yeterli ölçüde ve bilimsel, teknik yöntemlere uygun inceleme yapılmadığına hükmederek planı durdurdu...

hes yararları

hes yararları hes yararları


Hidroelektrik enerji, şebekelerin stabilitesinde hayati rol oynuyor. Şebekede sık sık görülebilecek olan yük değişiklikleri ve frekans değişikliklerine anında müdahale ederek şebekenin işleyişini düzenleyerek, vatandaşların sıklıkla karanlıkta kalmalarını ve elektrikli cihazların bozulmalarını önlüyor. Şebekedeki reaktif gücü kontrol eder ve böylece elektriğin üretim noktasından tüketim noktasına düzgün akışını sağlıyor.


YARDIMCI BİR GÜÇ


Hiçbir yabancı güç kaynağına ihtiyaç duymadan, sıfırdan üretime geçebilir ve böylece başlaması uzun zaman alan diğer enerji kaynaklarına yardımcı güç sağlayarak onların üretime geçmelerini sağlıyor.Bir hidroelektrik santralin ani talep durumunda devreye girmesi için sadece birkaç saniyeye ihtiyaç varken bu süre termik santraller için birkaç saati alıyor.Türkiye'de teorik hidroelektrik potansiyeli 433 milyar kilowatt.saat olup bunun teknik olarak değerlendirilebilir kısmı ise 216 kilowatt.saat'tir. Türkiye'de 63 adeti DSİ tarafından inşa edilmiş olan toplam 443...