imar durumu harcı nedir

imar durumu harcı nedir

Bir arsaya ait imar durumu belgesi, belediyeye müracaat edilerek alınabiliyor. Bunun için belli oranlarda harç ödenmesi gerekiyor. Peki, imar durumu harcı 2019 ne kadar?

2015 imar durumu harcı ne kadar?

Bir arsa veya arazi gibi taşınmaz malların imar planlamasındaki yeri hakkında bilgiler edinmek için belediyeden imar durumu belgesi alınabiliyor. Peki, 2015 imar durumu harcı ne kadar?

İnegöl Belediyesi'nden 'İmar Durumu Sorgulama' hizmeti!

Dijital dönüşümde birçok adım atan İnegöl Belediyesi'nin internet sitesi üzerinden İhale Sorgulama, Beyan Bilgileri Sorgulama, İmar Durumu Sorgulama, Bilgilendirilme İsteği, Meclis Gündem Sorgulama, Borç Ödeme gibi işlemler yapabiliyor.

Yeni yapılar inşaat ve imar harcından muaf!

İmar Kanunu'nda önemli değişiklikler içeren yasa yürürlüğe girdi. Yapılacak yapılara ilişkin ruhsat ve izinler, Belediye Gelirleri Kanunu'na göre alınan bina inşaat harcı ve imarla ilgili harçlardan da muaf olacak. 

Aplikasyon harcı 2020!

İmar ve Kadastro Harçları ile aplikasyon işlemi için ödenecek harçlar da belli oldu. Peki, aplikasyon harcı 2020'de ne kadar oldu?

Murat Kurum: Boğaziçi'nde imar yetkisi zaten İBB'de değil!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının Boğaziçi'nde imar yetkisini alma durumu söz konusu değildir. Şu an yetki zaten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığında değildir" diye konuştu...

Bağcılar'da imar durumu sorgulaması internetten yapılıyor!

Bağcılar Belediyesi e-belediyecilik uygulamasını başlattı. Böylece vatandaşlar emlak vergisi borcu ödeme, bina, arsa, çevre ve temizlik bildirimi gibi işlemlerini belediyeye gelmeden yapabiliyor.

İstanbul 2019 imar harcı ne kadar?

2019 imar harçları İBB İmar Müdürlüğü tarafından açıklandı. Peki İstanbul 2019 imar harcı ne kadar? İşte tüm detaylar...

Kartepe'de 7.2 milyon TL'ye satılık gayrimenkul!

Kartepe Belediye Başkanlığı; Uzunbey Mahallesi'nde yer alan imar durumu sanayi alanı vasıflı gayrimenkulü 7 milyon 276 bin 222,20 TL bedel ile satışa çıkardı. 

İmar barışında taksitlendirme olacak mı?

İmar barışından faydalanan kişi sayısına ve maddi durumu uygun olmayan vatandaşlara kolaylık sağlamak amacıyla taksitlendirme çalışması yapılması önerisi TBMM gündemine taşındı...

Aplikasyon harcı 2019!

Geçtiğimiz günlerde açıklanan İmar ve Kadastro Harçları ile aplikasyon işlemi için ödenecek harçlar da belli oldu. Peki, aplikasyon harcı 2019'da ne kadar oldu?

İmar durumu harcı 2019!

Bir arsaya ait imar durumu belgesi, belediyeye müracaat edilerek alınabiliyor. Bunun için belli oranlarda harç ödenmesi gerekiyor. Peki, imar durumu harcı 2019 ne kadar?

Yapı kullanma izin belgesi harcı 2019!

İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni birimi tarafından düzenlenen yapı kullanma izin belgesi için belli oranlarda harç ödemesinin yapılması gerekiyor. Peki, yapı kullanma izin belgesi harcı 2019 ne kadar?

Samsun'da 29.6 milyon TL'ye satılık 4 arsa!

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı mülkiyetinde yer alan 4 adat arsayı 29 milyon 634 bin 580 TL bedel ile satışa çıkardı. Satışa konu olan arsaların imar durumu  Akaryakıt ve Servis İstasyonu Alanı olarak açıklandı. 

Mersin'de 3 mahallenin imar durumu düzeltildi!

Mersin’in Tarsus ilçesinde Belediye Başkanı Şevket Can, bazı mahallelerin imar durumunu düzelterek, gelişmesinin önünü açtıklarını dile getirdi. 

imar durumu harcı nedir

imar durumu harcı nedir imar durumu harcı nedir

İmar parselinin kullanım şeklini ve yapılması istenen yapının özelliklerini; örneğin teknik şartlarının ne olması gerektiğini, yolları ve uygulamaya esas olacak diğer bilgileri belirten kadastral durumu da işlenen belge imar durumu belgesi oluyor.

Bir arsaya ait imar durumu belgesi, belediyeye müracaat edilerek alınabiliyor. Ancak bazı arsaların imar durumları kamuya açılamıyor. Bu nedenle satın alınacak arsa veya arazinin sahibi ile belediyeye gidilmesi gerekli oluyor.

Belediyeye belge almak için teslim edilecek evraklar arasında tapu (aslı),  çap (aslı),  vekil varsa vekaletname gerekiyor.  

İmar durum belgesi alınırken, belediyeye harç ödenmesi gerekiyor. İmar durumu harçları her sene yeniden belirleniyor. Geçtiğimiz imar durumu belgesi harcı 55 TL ve 80 TL olarak tahsil ediliyordu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü Başkanlığı tarafından 2019 yılı imar ücretleri tarifesi yayınlandı. Peki imar durumu...