24 / 05 / 2022

inşaat maliyetleri artacak mı

inşaat maliyetleri artacak mı

Dünya Gazetesi köşe yazarı H. Bader Arslan, bugünkü köşesinde inşaat maliyetlerini kaleme aldı. İşte H. Bader Arslan'ın 'İnşaat maliyetlerinde yeni bir zirveye doğru' başlıklı yazısı...

İnşaat maliyetleri ve ev fiyatları daha da artacak!

İnşaat maliyetlerinin gelecek aylarda daha da artması öngörülüyor. Peki konut fiyatları artan inşaat maliyetlerinden nasıl etkilenecek?

Konut fiyatları 2022'de ne olacak?

İnşaat maliyetlerinin damgasını vurduğu 2021'de düşük arza karşılık yüksek talep ev fiyatlarına tavan yaptırdı. Mevduattan daha iyi getiri gören vatandaşın elindeki altın ve döviz birikimlerini bozdurarak gayrimenkule yönelmesi de stokların erimesini sağladı.

İnşaat maliyetleri dövizdeki yükselişten nasıl etkilenecek?

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, döviz kurlarında yüzde 30’a yakın oranda kaydedilen yükseliş sebebiyle yarı mamul ve malzeme satan firmalardan teklif almakta zorlandıklarına dikkat çekti. Babacan, inşaatların durma noktasına geleceğini belirtti.

İnşaat maliyetleri 1 ayda yüzde 10 arttı!

Makro İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, inşaat maliyetlerinin geçen yılın genelinde yüzde 7-8 civarında bir artış gösterdiğini söyleyerek maliyetlerdeki bu artış devam ederse sektör sıkıntıya girer dedi...

Ercan Uyan: Ocak ayında inşaat maliyeti yüzde 10'ları geçti!

Maliyetlerin geçen yıl yüzde 7-8 arttığını söyleyen Uyan, "17 Aralık'tan sonra kur ve faizlerde yaşanan hareketlilikten olumsuz etkilendik. İnşaat maliyetleri bir ayda yüzde 10'dan fazla arttı" dedi...

Ferhat Beluk: İnşaat maliyetleri yükseliyor!

Pırlanta Erciyes Genel Müdürü Ferhat Beluk, " Konut sahibi olmak isteyen insanların hayallerini ertelememeleri için, maliyetlerde oluşan artışın sadece yüzde 50'sini konut fiyatlarımıza yansıttık " dedi...

İnşaat maliyetlerindeki akıl almaz artış ev almak isteyenlerin hayallerini yıktı! İnşaat maliyet endeksi 11 Mayıs 2022

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayına yönelik İnşaat maliyet endeksi rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilerin akıl almaz şekilde attığını gören vatandaşların ev alma hayalleri yıkıldı. Peki 2022 İnşaat maliyetleri ne oldu? 2022 inşaat birim maliyetleri kaç arttı?

İnşaat maliyet artışı inşaat sektöründe kriz yarattı! Maliyetler yüzde 90 arttı!

İnşaat maliyetleri özellikle son aylarda üst üste gelen zam haberleri ile gündemde yerini almaya devam ediyor. İnşaat maliyetlerindeki fahiş artışlar inşaat sektöründe kriz yarattı ve maliyetler yüzde 90 arttı. Peki İnşaat sektörü şuanda ne durumda? İşte resmi verilerle inşaat sektörü...

İnşaat maliyetleri yüzde 80 arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından resmi olarak açıklanan rakamlara göre, inşaat maliyetleri rekor derecede artış gösterdi. İşte konuyla ilgili merak edilen detaylar...

2022 yılı inşaat metrekare maliyet fiyatları açıklandı!

2022 yılı inşaat metrekare maliyet fiyatları açıklandı. Mimarlık ve Mühendislik Hizmet Bedellerinin Hesabında Kullanılacak 2022 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Hakkında Tebliğ bugünkü 31754 Sayılı Resmi Gazete'de yer aldı...

Joe Biden, inşaat projelerinde maliyetleri azaltacak kararnameyi imzaladı!

ABD Başkanı Joe Biden, Maryland eyaletine bağlı olan Upper Marlboro’da, federal inşaat projelerinde maliyetleri azaltacak ve kaliteyi yükseltecek Proje İş Sözleşmeleri isimli kararnameye imza attı. 

İnşaat maliyetleri ne kadar arttı?

Resmi olarak açıklanan verilere göre inşaat maliyet endeksi, 2021 yılının Kasım ayında aylık yüzde 7,94 artış gösterirken, yıllık olarak ise yüzde 48,87 artış gösterdi.

İnşaat maliyetleri ve ev fiyatları daha da artacak!

İnşaat maliyetlerinin gelecek aylarda daha da artması öngörülüyor. Peki konut fiyatları artan inşaat maliyetlerinden nasıl etkilenecek?

Almanya'da inşaat maliyetleri Kasım 2021’de yıllık yüzde 14 arttı!

Almanya’da yeni konut inşaat maliyet endeksi yüksek malzeme fiyatlarının etkisiyle 2021'in Kasım'ında yıllık yüzde 14,4 yükseldi.

İnşaat maliyetleri gayrimenkul fiyatlarını yükseltti!

Dövizlerde meydana gelen haraketlilik kurları etkiledi. Son zamanlarda inşaat maliyetlerinin yükselmesi ile ev fiyatları da artışa geçti.

Enerji maliyetleri çimento ve inşaat sektörünü nasıl etkileyecek?

Enerji maliyetlerinde meydana gelen artış ve yeni inşaat projelerinin azalması ikinci yarıdan itibaren çimentonun büyüme hızında yavaşlamayı getirdi. Peki enerji maliyetleri çimento ve inşaat sektörünü nasıl etkileyecek?

İnşaat maliyetleri ve kira artışları sektörü nasıl etkileyecek?

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Orhan Turan yaptığı enflasyon rakamları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "İnşaat maliyetleri, kiralar arttı. Önümüzdeki süreçte konut problemi olacak" dedi.

İnşaat maliyetleri kontrolünde yapay zeka dönemi!

TÜİK rakamlarına göre, inşaat maliyetlerinin yüzde 45 yükseldi. Maliyetlerin kontrol altına alınması gerektiğini dile getiren PirCloud kurucusu Sedat Yazıcı, yapay zekanın bu konuda oldukça avantaj yarattığını dile getirdi. 

İnşaat maliyeti hesaplama formülü 2022!

Geçtiğimiz günlerde açıklanan inşaat metrekare maliyet bedelleri, 2022 yılında inşaat türlerine göre yapılacak maliyet hesaplamalarında kullanılacak. Peki, inşaat maliyetleri nasıl hesaplanır? İşte inşaat maliyeti hesaplama formülü 2022...

inşaat maliyetleri artacak mı Haberi

inşaat maliyetleri artacak mı

Dünya Gazetesi köşe yazarı H. Bader Arslan, bugün kaleme aldığı 'İnşaat maliyetlerinde yeni bir zirveye doğru' başlıklı yazısında inşaat maliyetlerinde yaşanan artışı yazdı.

H. Bader Arslan, büyüme, enflasyon, PMI ve dış ticaret verileriyle Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın gölgesinde kalan bir haftanın geride kaldığına dikkat çekti. Veriler açısından çok zengin bir gündem olmadığına vurgu yapan Bader Arslan, perşembe sabahı açıklanacak olan Ocak 2022 inşaat maliyet endeksinin ve cuma sabah saatlerinde duyurulacak olan Ocak 2022 ödemeler dengesi verilerinin önemli olduğunu ve merakla beklendiğini belirtti. 

Peki inşaat maliyetlerindeki artış duracak mı yoksa devam mı edecek? İşte sektörün merakla beklediği soruların yanıtı...

H. Bader Arslan, yazısında şu ifadeleri kullandı:

"İnşaat maliyetleri 2021 genelinde yüzde 68 artış gösterdi. Bunun büyük kısmı son üç ayda gerçekleşti....