Ferhat Beluk: İnşaat maliyetleri yükseliyor!

Ferhat Beluk: İnşaat maliyetleri yükseliyor!


Pırlanta Erciyes Genel Müdürü Ferhat Beluk, " Konut sahibi olmak isteyen insanların hayallerini ertelememeleri için, maliyetlerde oluşan artışın sadece yüzde 50'sini konut fiyatlarımıza yansıttık " dedi...


Pırlanta Erciyes Genel Müdürü Ferhat Beluk, dolar ve eurodaki artış, inşaat sektörünün ana girdilerinden olan demirin ve yapı sektöründe kullanılan ithal malzemelerin fiyatlarını yükseltince, konut fiyatlarının da bu oranda arttığını belirterek, "Konut sahibi olmak isteyen insanların hayallerini ertelememeleri için, maliyetlerde oluşan artışın sadece yüzde 50'sini konut fiyatlarımıza yansıttık" dedi. 


Beluk, yaptığı açıklamada, her ne kadar konut üretimindeki malzemelerin yüzde 90'ından fazlası yerli malı olsa da, ithal edilen enerjiye bağlı olarak; konutta kullanılan her hammaddenin fiyatında bir artış olduğunu bunun da zincirleme reaksiyon olarak konut fiyatlarına yansıdığını söyledi. 


Beluk, firma olarak bu tür olumsuzlukları mümkün olduğu kadar tüketiciye yansıtmamaya gayret gösterdiklerini kaydetti. 


Konut fiyatlarının, dolardaki artışla arasında matematiksel bir ilişki bulunduğunu anlatan Beluk, şöyle devam etti: "Çelik sektörü ithal ettiği girdileri dolarla ödediğinden, herhangi bir artış olduğunda otomatikman fiyatlara yansıyor. 


Bunun yanı sıra akaryakıta gelen zammın da maliyetteki etkisi küçümsenemez. Bütün bu bileşenler doğal olarak üretim maliyetlerine yansıyor ve satış rakamlarının belirlenmesinde etkili oluyor." Genel Müdür Ferhat Beluk ayrıca konutların iç mimarisinde, kapı kollarından duvar kağıtlarına kadar birçok kalemde ithal ürün kullanıldığını ifade ederek, tüm bunlar son dönemlerde dolar ve eurodaki artışla birlikte maliyetlere de yansıdı. En az yüzde 10 civarında olan bu artışın, insanların ev sahibi olma hayallerini ertelememe adına yalnızca yüzde 50'sini yansıttık" dedi. 


Adana Çukurova Press