İnşaat maliyetleri yüzde 9.5 arttı!

İnşaat maliyetleri yüzde 9.5 arttı!İnşaat maliyetleri yüzde 9.5 artış gösterdi. Aynı maliyetlerin artış oranı, eylül 2014 ile eylül 2015 arasındaki dönemde yüzde 5.9 olarak gerçekleşti.


Rapora göre. 2014 yılında konut inşaat maliyetleri yüzde 9.5 artış gösterdi. Aynı maliyetlerin artış oranı, eylül 2014 ile eylül 2015 arasındaki dönemde yüzde 5.9 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde işçilik maliyet artışı yüzde 8.2 olurken, inşaat malzemesi maliyetleri artışı ise yüzde 5.2 olarak kaydedildi ve yıllık enflasyonun altında kaldı. Raporda yıllık konut inşaat maliyetlerindeki artışın yeni konut yıllık fiyat artışının altında olduğu ve şimdilik ilave bir fiyat artışı baskısı oluşturmadığı kaydedildi, inşaat harcamaları bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 8.3 artarak 47.3 milyar lira olarak gerçekleşti. Böylece yılın ilk yarısında inşaat harcamaları yüzde 5.5 artarak 87,9 milyar liraya yükseldi. Raporda yer alan bilgilere göre bu yılın ikinci çeyreğinde kamu inşaat harcamaları cari fiyatlarla yüzde 3.6 yükselerek 16.1 milyar liraya tırmandı. Özel sektör inşaat harcamaları ise cari fiyatlarla yüzde 10.9 artarak 31.3 milyar lira oldu. Böylece yılın ilk yarısında kamu inşaat harcamaları reel olarak gerilerken, özel inşaat harcamaları artış gösterdi. Söz konusu çalışmada 2015 yılının ikinci yarısında kamu inşaat harcamalarının yavaşlayarak sürmesinin beklendiği ifade edildi. 


Konut talebinde yavaşlama 

Konut satışları eylülde yüzde 20.1 düşerek 92 bin 483 oldu. Bu yıl içinde ilk kez konut satışlarının gerilediğine işaret edilen raporda, genel seçim kararı alınması ve konut kredileri faizlerindeki artış ile birlikte konut talebinin hızla yavaşladığı dile getirildi. Eylül ayının bu yılın en düşük konut satılan ikinci ayı olduğu ifade edildi. Raporda. "Yılın son çeyreğinde mevcut yaşanan belirsizlikler ve konut kredi faiz oranlarının artışı ile birlikte konut satışlarının zayıf kalması beklenmektedir. Buna rağmen 2015 yılında geçen yılın üzerinde konut satışı gerçekleşmiş olacaktır" ifadeleri yer aldı. 


Konut kredisi faiz oranları yükseldi 

Rapora göre. genel seçime giderken artan küresel mali belirsizliklerin de etkisi ile ekim ayında tüm piyasa faizlerinde hızlı bir artış yaşandı. Buna bağlı olarak konut kredisi faiz oranları da yükseldi. Ekim ayında ortalama faiz oranı yüzde 1.18 seviyesine yükselirken, faiz oranlarında kademeli artışın süreceği dile getirildi. 


Posta Bursa