İnşaat maliyetleri ve ev fiyatları daha da artacak!

İnşaat maliyetleri ve ev fiyatları daha da artacak!


İnşaat maliyetlerinin gelecek aylarda daha da artması öngörülüyor. Peki konut fiyatları artan inşaat maliyetlerinden nasıl etkilenecek?


Kasım 2021'de inşaat maliyet endeksi, önceki aya göre yüzde 8, 2020'ye göre yüzde 48,9 arttı ve 348,5 oldu. Dünya Gazetesi'nden Bader Arslan'ın haberine göre; bu, 2015'teki malliyetler 100 kabul edildiğinde, Kasım'daki maliyetlerin 348,5'e yükseldiği anlamını taşıyor. 

Maliyetlerdeki yartışın yoğunlaştığı iki dönem bulunuyor. Biri 2018 yılı, diğeri ise 2020 yılının ikinci yarısından başlayan ve hala devam eden dönem. Bugünlerde, birkaç sene öncesine kadar senelik bazda kaydedilen değişimler, bir ayda yaşanmaya başlandı. 

İnşaat maliyetleri ve ev fiyatları daha da artacak!

İnşaat maliyetleri TÜİK tarafından malzeme ve işçilik maliyetleri olarak iki başlık altında birleştiriliyor. Maliyetlerdeki aslan payı malzeme maliyetlerinin oluyor. Son dönemde kaydedilen maliyet yükselişlerinin büyük bölümü malzeme fiyatlarındaki yükselişten kaynaklanıyor. Kasım ayı verisi malzeme endeksinin yüzde 60,1, isçilik endeksinin yüzde 22,5 yükseldiğini ortaya koyuyor. 

İnşaat maliyetlerinde, çimento, demir, alüminyum, cam gibi fiyatı döviz kurundan doğrudan etkilenen veya yükselen enerji maliyetleri sebebiyle üretimi pahalılaşan girdiler de büyük paya sahip.

İnşaat maliyetleri ve ev fiyatları daha da artacak!

Aralık verisi açıklandığında malzeme maliyetlerindeki yükselişin yeni bir zirveye ulaşacağı öngörülüyor. Ocak verisinde ise bu defa, ücret yükselişleri sebebiyle işçilik maliyetlerinde bir sıçrama yaşanacağı öngörülüyor. Endeksin Şubat'ta 400 civarında bir değer alması beklenebilir.

İnşaat maliyetleri ve ev fiyatları daha da artacak!

Bu yükselişin doğrudan hissededileceği başka bir gösterge ise ev fiyatları olacak. Nitekim, inşaat maliyetleri ve ev fiyatları arasında doğal bir ilişki bulunuyor. 

Konut fiyatlarında uzun zamandır süren yükseliş, maliyetlerdeki artış sebebiyle bir süre daha devam edecek.

Satılık ve kiralık konut fiyatları 2022'de ne olacak?

Konutta fırsat fiyat dönemi!

İnşaat maliyetlerindeki artış konut sektörünü nasıl etkiliyor?