ev fiyatları artacak mı 2022

ev fiyatları artacak mı 2022

İnşaat maliyetlerinin gelecek aylarda daha da artması öngörülüyor. Peki konut fiyatları artan inşaat maliyetlerinden nasıl etkilenecek?

Gayrimenkul fiyatları 2022'de artacak mı?

Gayrimenkul sektörü, pandemi kapanmalar ve konut kredisi faiz oranlarının artmasıyla beraber 2021 yılına yavaş giriş yapmıştı. Peki sektörü bu sene neler bekliyor? 2022'de gayrimenkul fiyatları artacak mı? İşte ayrıntılar...

Ev fiyatları 2022'de yüzde 50 artacak!

Ev fiyatlarının tırmanışına devam edeceğine vurgu yapan sektör temsilcileri, “Ev almayı planlayanlar artışlardan etkilenmemek için ellerini çabuk tutmalı. Bu rakamlarla konut bulmak zorlaşacak” diye konuştu.

Ev fiyatları katlanacak!

Kurumsal Office Gayrimenkul ve Tapucumnet CEO’su Emir Özcan Geçal, ev fiyatlarındaki artışın süreceğini belirtti. Geçal, "Yeni yapılacak konutlarda demirinden eviyesine kadar her şey dolarla alındığı için fiyatlar da yüzde 30-40 oranında artacak" dedi.

Ev fiyatları yüzde 100 artacak!

İnşaat maliyet endeksindeki yükselişler rekor seviyelere ulaşıyor. Konut üreticilerine göre; malzeme kaynaklı yaşanan yükselişler ev fiyatlarını bu sene içinde yüzde 100 artıracak.

Ev fiyatları artacak mı?

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından duyurulan yeni kredi paketlerine binlerce vatandaş başvuru yaptı. Peki ev fiyatları ne oldu? Ev fiyatları artacak mı? İşte detaylar...

Ev almayı düşünenler dikkat! Fiyatlar artacak mı?

Bankaların konut kredisi faiz oranlarını düşürmesi ve konut kredisi peşinat oranının yüzde 10'a indirilmesi konuta olan talebi artırdı. Peki bundan sonraki süreçte konut fiyatları ne olacak? Konut fiyatları artacak mı? İşte tüm merak edilenler...

Düzce'de ev fiyatları artacak!

Düzce'nin Akçakoca bölgesinde faaliyet gösteren Pandul İnşaat'ın sahibi Abdulkadir Pandul, sektöre ilişkin açıklamalarda bulundu. Pandul, “Şu anda tam ev sahibi olma zamanı, ev fiyatları artacak'' şeklinde konuştu.

Özlem Taşkaya: İzmir'de ev fiyatları artacak!

Hugent'in Genel Müdürü Özlem Veryeri Taşkaya, İzmir'in yoğun göç almasını değerlendirdi. Taşkaya, “Bir ev veya deniz manzaralı bir apartman dairesi, artık ucuz değil. Fiyatlar daha da yükselecek'' diye konuştu.

Ev fiyatları yüzde 25 artacak!

Sektörün önde gelen patronları, döviz ve banka faizinin konutun yerini hala tutmadığını ve ev fiyatlarının 2016'nın ikinci yarısında artacağını söyledi.

Ataşehir Trendist ev fiyatları!

Ataşehir Trendist ev fiyatları 250 bin TL'den başlangıç gösteriliyor. Banka kredisi ile taksitli ödemelerin yapıldığı Ataşehir Trendist projesi 350 milyon TL yatırımla inşa ediliyor...

İnnovia 4 Beylikdüzü ev fiyatları!

Yeşil Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı projesi İnnovia 4 Beylikdüzü ev fiyatları kapsamında yer alan konutlardan 1 oda 1 salon daire tiplerinin fiyatları 85 bin liradan başlıyor.

Vadistanbul ev fiyatları!

Vadistanbul ev fiyatları 465 bin TL'den başlayarak, 2 milyon 258 bin TL'ye kadar değişiyor. Vadistanbul Evleri projesinde banka kredisi ile 120 aya kadar taksit yapılıyor...

Gül Park Yaşam projesi ev fiyatları!

Gül Yapı tarafından inşa edilen ve toplamda 564 konut ile 65 ticari üniteyi bünyesinde barındıran Gül Park Yaşam projesi ev fiyatları 82 bin liradan başlıyor...

İnnovia 4 ev fiyatları!

İnnovia 4 ev fiyatları kapsamında yer alan konutlardan 1 oda 1 salon dairelerin fiyatları 85 bin TL'den başlıyor. Proje kapsamında Yeşil GYO Premium Sistemi sunuluyor

ev fiyatları artacak mı 2022 Haberi

ev fiyatları artacak mı 2022

Kasım 2021'de inşaat maliyet endeksi, önceki aya göre yüzde 8, 2020'ye göre yüzde 48,9 arttı ve 348,5 oldu. Dünya Gazetesi'nden Bader Arslan'ın haberine göre; bu, 2015'teki malliyetler 100 kabul edildiğinde, Kasım'daki maliyetlerin 348,5'e yükseldiği anlamını taşıyor. 

Maliyetlerdeki yartışın yoğunlaştığı iki dönem bulunuyor. Biri 2018 yılı, diğeri ise 2020 yılının ikinci yarısından başlayan ve hala devam eden dönem. Bugünlerde, birkaç sene öncesine kadar senelik bazda kaydedilen değişimler, bir ayda yaşanmaya başlandı. 

İnşaat maliyetleri TÜİK tarafından malzeme ve işçilik maliyetleri olarak iki başlık altında birleştiriliyor. Maliyetlerdeki aslan payı malzeme maliyetlerinin oluyor. Son dönemde kaydedilen maliyet yükselişlerinin büyük bölümü malzeme fiyatlarındaki yükselişten kaynaklanıyor. Kasım ayı verisi malzeme endeksinin yüzde 60,1, isçilik endeksinin yüzde 22,5 yükseldiğini ortaya koyuyor. 

İnşaat maliyetlerinde, çimento, demir, alüminyum, cam gibi...