Konutta fırsat fiyat dönemi!

Konutta fırsat fiyat dönemi!


Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, konut sektörüne ve Dap Yapı'nın yeni yatırımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yılmaz, konutta fırsat fiyat döneminde olunduğuna ve konut talebinin arttığına dikkat çekti.


Kovid-19 salgını sürecinde geliştirdiği ‘sağlıklı ev’ konsepti ile ön plana çıkan Dap Holding yeni konut projelerine start veriyor. Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre; pandemide tüketicinin konuttan beklentisi değişirken, DAP Holding, ‘sağlıklı ev’ konsepti ile dikkat çekti. Yatay mimarinin esas alındığı, yeşil alanı fazla, balkonlu, teraslı ve bahçeli olarak tasarlanan bu konutlara yoğun talep gelince şirket yeni yatırımlar için çalışmaları başlattı. 2022'den itibaren başlattığı 5 yıllık iş geliştirme projeksiyonunu açıklayan şirket, bu süreçte değeri 35 milyar TL'ye ulaşan yeni projeler hayata geçireceğini duyurdu. 

Konutta fırsat fiyat dönemi!

İSTANBUL VE İZMİR

“2018 ve 2019 yılları arazi geliştirme dönemlerimizdi” diye konuşan Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, bu arazilerde projelere başlayacaklarını belirtti ve şu açıklamalarda bulundu: 

“İzmir’de Mavişehir ve Çeşme’de üç büyük araziyi portföyümüze eklemiştik. İstanbul’da ise Beykoz ve Pendik’te de arsa stokumuz bulunuyor. Tüm bunlara Levent’te, bölgenin en büyük projesi olacak yeni yatırımımızı da eklediğimizde, Dap markası olarak kendimize 5 yılda 35 milyar liralık yatırım hedefi koyduk.” 

Şirketin güçlü özsermaye yapısı ile istikrarlı büyüdüğünü belirten Yılmaz, “Yatırım yaparken bölgenin arz talep dengesini, insanların ihtiyaçlarını, talep edilen konutları analiz ediyoruz, bilimsel bir çalışma yapıp veriler elde ediyoruz. Bu sayede güzel havada da, puslu sisli havada da büyümeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Konutta fırsat fiyat dönemi!

FIRSAT FİYAT DÖNEMİ

Konut sektöründe ‘fırsat fiyat’ denilebilecek bir dönemde olunduğunu vurgulayan Ziya Yılmaz, “Pandemi günlerinde nitelikli konut arzında yavaşlama olmasına rağmen, konut talebi artarak devam ediyor. Küresel Emtia fiyatlarındaki yükselişle birlikte, iç pazarda inşaat maliyetleri ortalamaya bakacak olursak yüzde 100’ün üzerinde artmış durumda. Bazı kalemlerde artış 18 aylık dönemde yüzde 400’e yaklaşıyor. Maliyetlerdeki bu artış nedeniyle bugün konut alan, gelecek aya kıyasla çok daha uygun fiyatla konuta erişmiş oluyor” açıklamasında bulundu. Yılmaz son dönemde konutun yeniden ‘güvenli liman’ şeklinde görülmesinin de talebi arttıran etkenlerden olduğuna dikkat çekti. 2021'de Çekmeköy’deki Ormanköy ve Nişantaşı Koru projeleriyle, Emlak Konut GYO projeleri içinde hasılat şampiyonu olduklarının altını çizen Ziya Yılmaz, geçtiğimiz sene bin konutun teslimini yaptıklarını, bu sene de yine bin konut teslimi planladıklarını belirtti. 

Konutta fırsat fiyat dönemi!

YURTDIŞINA ÇIKIYOR

Türkiye’de konut geliştirme anlamında ciddi bir know-how olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Türk markalı konut geliştiricilerinin dünyaya açılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu sayede, buradan sağlanacak kaynakla milli gelirimize katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda yurtdışı pazarlarla ilgili araştırma süreçlerimiz devam ediyor. Bununla ilgili olarak da ilk çalışmamıza Portekiz’in başkenti Lizbon’da başladık” şeklinde konuştu. Yabancıların Türk gayrimenkul piyasasına igisinin de katlanarak yükseldiğini vurgulayan Yılmaz, bu sene yabancıya yaklaşık 70 bin konut satışı yapılmasını öngördüklerini aktardı.

Konutta fırsat fiyat dönemi!

HIZLI İNŞAAT ÇÖZÜMÜ

Yükselen emtia fiyatları sebebiyle pek çok sektörde maliyet hesabı yapmanın zorlaştığına dikkat çeken Ziya Yılmaz, inşaat sürelerinin altını çizdi. Maliyet hesabı yapabilmek adına bundan sonra projelerde inşaat sürelerinin kısalacağına vurgu yapan Ziya Yılmaz, “Mesela Çekmeköy projemizde sözleşmede 36 ay taahhüdümüz vardı, 18 ayda hayata geçirdik. Şimdi bakınca keşke daha kısa olsaydı diyorum. Bundan sonra ekipleri genişleterek konutları daha kısa sürede teslim edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Emlakta 2022 nasıl geçecek?

Satılık ve kiralık ev fiyatları nasıl düşer?

Konut yatırımının yeni gözdesi Miami oldu!