iran yeni nükleer santral ne zaman

iran yeni nükleer santral ne zaman

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Akbar Salihi, Rusya’nın 2014’te Buşehir’de yeni nükleer santral inşaatına başlayabileceğini söyledi. Salihi, "Karşı taraf inşaata başlamaya hazır olduğunu bildirdi." diye konuştu....

İran'daki emlak ofisleri 26 Ekim'de kapanıyor!

İran'da, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında 26 Ekim- 20 Kasım tarihlerinde emlak ofisleri ve diğer zorunlu olmayan tüm iş yerleri kapanacak.

İran'da dolar ilk kez 30 bin tümeni aşarak yeni bir rekor kırdı!

İran'da serbest piyasada dolar ilk kez 30 bin tümeni aşarken avro da 35 bin 200 tümenin üstünde işlem görerek yeni tarihi rekor kırdı.

Yeni Zigana Tüneli'nin yüzde 68'i tamam!

Doğu Karadeniz Bölgesi'ni Orta Doğu, Kafkaslar ve İran'a bağlayan tarihi İpek Yolu'nun geçtiği güzergahta inşa edilen, tamamlandığında dünyanın ikinci, Avrupa'nın ise 14,5 kilometreyle en uzun çift tüplü kara yolu tüneli olacak olan Yeni Zigana Tüneli inşaatının yüzde 68´i tamamlandı...

Akkuyu Nükleer Santrali'nde bir personel koronavirüsü nedeniyle karantinaya alındı!

Akkuyu Nükleer AŞ, taşeron şirket bünyesinde görev yapan bir çalışanın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) test sonucunun pozitif çıktığı belirtildi.

1962'den bu yana bir ilk gerçekleşti! İran IMF'den kredi talep etti!

Yeni tip koronavirüsün Çin dışında en çok etkili olduğu ülkelerden biri olan İran, salgınla mücadelede kullanmak için IMF’den acil kredi talebinde bulundu.

Van'da yıkılan evlerin yerine çelik konstrüksiyonlu yeni evler yapılacak!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, merkez üssü İran'ın Hoy kenti olan deprem sebebiyle Van'da yıkılan ve ağır hasar gören evlerin yerine, çelik konstrüksiyonlu yeni evlerin yapılacağını dile getirdi.

Japonya'nın Okuma kasabasında yeni yerleşim yerleri inşa edildi!

Japonya'da 2011 yılında meydana gelen Büyük Doğu Japonya depremi, Fukushima Nükleer Santrali'nde sızıntıya sebep olmuştu. Okuma kasabasında, izin verilen yerlerde yeni yerleşim yerleri kuruldu...

BOSS4 Gayrimenkul, İran'da yeni projeleri ile gövde gösterisi yapacak!

Akkuş Gayrimenkul, Lübnanlı ortağıyla kurduğu Boss4Gayrimenkul’ü temsilen B2B Iran & Turkey 2. Emlak ve Yatırım Proje Görüşmeleri Organizasyonu’nda, yeni projeleriyle gövde gösterisi yapacak... 

ABD, İran'a inşaat sektöründe de yaptırım uygulayacak!

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran'ın inşaat sektörüne dair yeni yaptırımlar uygulanacağını açıkladı. Bakanlık sözcüsü, yaptırım kararının İran Özgürlük ve Silahsızlanma Yasası'na uygun olarak alındığı belirtildi...

Yeni Zigana Tüneli'nde ışığa 11 kilometre kaldı!

Doğu Karadeniz'i Orta Doğu, Kafkaslar ve İran'a bağlayan tarihi İpek Yolu üzerinde inşaatı süren Yeni Zigana Tüneli'ndeki çalışmalarda yüzde 62 seviyesine ulaşıldı.

İran'ın 9 milyon konuta ihtiyacı var!

İran Toplu Konut Üreticileri Derneği Başkanı Mücteba Bigdili, ülkelerinde 9 milyon konut açığı olduğu, yeni projelere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Yeni Zigana Tüneli'nin yüzde 52'si tamamlandı!

Doğu Karadeniz'i Ortadoğu, Kafkaslar ve İran'a bağlayan tarihi İpek Yolu üzerinde yapımı süren çift tüp 29 kilometre uzunluğuyla Avrupa'nın en uzunu olacak Yeni Zigana Tüneli'nin yüzde 52'si tamamlandı.

İran'da 250 bin dolarlık yatırıma 5 yıl oturma izni!

İran'da 250 bin dolar yatırım yapan yabancı uyruklu vatandaşlara 5 yıllık oturma izni veriliyor. Yeni alınan kararla, İran'a dış yatırımcıların gelmesi hedefleniyor.

iran yeni nükleer santral ne zaman Haberi

iran yeni nükleer santral ne zaman


Rus basınında yer alan haberlere göre İran ile Rusya 4 bin megawatt güce sahip nükleer santral inşaatı için görüşmeye devam ediyor. Salihi, "Karşı taraf inşaata başlamaya hazır olduğunu bildirdi. Seneye Buşehir'de yeni nükleer santral inşaatının başladığını görebiliriz." diye konuştu.


Rusya'nın Buşehir'de inşa ettiği nükleer santral geçen sene 30 Ağustos'ta yüzde 100 kapasite ile çalışmaya başlamıştı. İran 37 yıl sürdürdüğü çalışmalar sonunda Eylül 2011'de 1000 megawatt gücündeki nükleer santrali aktif hale getirmişti. 


Öte yandan Cenevre'de, İran ve P5+1 (ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin ve Almanya) İran nükleer programı konusunda taslak anlaşma sağlamış, İran uranyum zenginleştirmesini yüzde 5'in üzerine çıkarmayacağını kabul etmişti.


Toki...