istanbul tsunami uyarısı

istanbul tsunami uyarısı

İklim değişikliğinin olumsuz etkileri şimdiden görülmeye başlandı. Tedbir alınmazsa 2060’a kadar ortalama sıcaklığın 3 derece yükseleceği öngörülüyor. Bu, deniz kıyısındaki birçok şehrin sulara gömülmesi demek. İstanbul ve İzmir için de risk büyük.

İstanbul için korkutan tsunami uyarısı!

Prof. Dr. Bülent Oruç, Marmara Denizi'nde meydana gelecek olası tsunamide büyük yıkımların meydana gelebileceğini dile getirdi.

İstanbul'un sahil kesiminde evi olanlara tsunami uyarısı!

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Deprem ve Tsunami Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, İstanbul'daki tsunami riskine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Prof. Dr. Hasan Sözbilir'den kentsel dönüşüm uyarısı!

Son günlerde İzmir'de meydana gelen depremler kent halkını tedirgin ediyor. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir sık yaşanan depremlere yönelik uyarılarda bulundu. 

Prof. Dr. Şükrü Ersoy'dan İstanbul için deprem uyarısı: 50 bin bina çökebilir!

Mega kent İstanbul'da geçtiğimiz hafta sonu meydana gelen deprem, Marmara Depremi tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Deprem ve Tsunami Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy konu ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Ekrem İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul uyarısı!

Kanal İstanbul projesinde ilk kazmanın vurulacağı tarihin belli olmasıyla çılgın proje yeniden en çok konuşulan konulardan oldu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 26 Haziran tarihinde ilk kazmanın vurulacağı belirtilen projeye ilişkin uyarılarda bulundu.

Mustafa Varank'tan kripto para uyarısı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Varank, kripto paraya ilişkin olarak, borsa tarafına dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Kanal İstanbul Montrö Sözleşmesi'ni etkileyecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul sayesinde Türkiye'nin Montrö dışında bir alternatife kavuşacağını belirtirken, konuya ilişkin konuşan uzmanlar Kanal'ın bölgesel istikrarı tehdit edebileceği uyarısını yaptı. 

Süleyman Soylu'dan korkutan İstanbul depremi uyarısı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  İstanbul İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) Hazırlık Toplantısı'nda gerçekleştirdiği konuşmada İstanbul depremi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Ahmet Ercan'dan Çukurova ve Hatay için deprem uyarısı!

Deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan Kıbrıs'ta dün yaşanan 5 büyüklüğündeki deprem için de aylar önce uyarılarda bulunmuştu.

1999'dan önce yapılan evler için risk uyarısı!

AK Parti'li Özhaseki'den, 1999'dan önce yapılan evler için deprem riski uyarısında bulundu. Özhaseki, ''Çünkü o günkü inşaat yönetmeliğine göre yapılan evlerin hesapları bugün yaptığımızdan çok farklı" dedi.

O ilçede oturanlara 'Evlerinizi satmayın' uyarısı!

İzmir Bayraklı'da ‘İzmir modeli’ isimli dönüşüm hayata geçirilecek. İzmir Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Bayraklılara evlerini satmamaları uyarısında bulundu...

Profesör Murat Sunkar'dan deprem sonrası çökme uyarısı!

Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Sunkar deprem sonrası çökme uyarısı yaptı.

Doğu Karadeniz için deprem uyarısı!

Doğu Karadeniz'in dolgu alanları ve yumuşak zeminlerin yanı sıra heyelanlı alanları daha da riskli hale geldi. Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, bölgede riskin arttığı uyarısı yaptı.

istanbul tsunami uyarısı Haberi

istanbul tsunami uyarısı

Dünya, iklim değişikliğine karşı senelerdir önlem almamakta direniyor. Karbon salınımı aynı şekilde sürerse 2060'da ortalama sıcaklıkların 3 derece yükseleceği öngörülüyor. Sözcü Gazetesi'nden Latif Sansür'ün haberine göre; bu durum büyük bir felaket anlamını taşıyor. Çünkü eriyen buzullar, deniz seviyesinin yükselmesine neden olacak ve pek çok şehir sulara gömülecek. Tarım alanları, konutlar, sanayi tesisleri kullanılamayacak duruma gelecek. Sıkı tedbirler alınsa ve yükseliş 1.5 dereceye düşürülse bile yine de felaketin engellenmesi zor olacak. Bilim insanları ve gazetecilerinden meydana gelen, iklim değişikliği konusuyla ilgili araştırmalar gerçekleştiren Climate Central isimli kuruluş, iklim değişikliği haritasını yayımladı.

BOĞAZ DA ETKİLENECEK

Yapılan modellemeye göre, 3 derecelik ısınma ile Türkiye'de İstanbul Boğaz hattı, Karadeniz sahil yolu, İzmir Karşıyaka, Akyaka, Dalyan ve Yumurtalık Lagünü'nün de aralarında yer aldığı pek çok...