işyeri kira geliri stopaj iadesi

işyeri kira geliri stopaj iadesi

Birçok iş yeri sahibi, vergi ödemek yerine vergi iadesi de alabilecek. İade alamayan mülk sahipleri ise, en azından kiracı iş yerinin ödediği stopajı hesaplanan vergiden düşebilecek... 

Kira geliri beyannamesinde masraflar vergiyi azaltır mı?

Evi ve işyeri kirada olanların 2019’da elde ettikleri kira geliri için beyanname verme dönemi 1 Mart’ta başladı. Beyanname verilmesinin son tarihi ise 31 Mart olarak belirlendi. 

Kira geliri beyanname dönemi yarın başlıyor!

2 milyon ev ve işyeri sahibinin elde ettiği kira geliri yarından itibaren beyan edilecek. Kira geliri beyanıyla ilgili merak edilen her şeyi sizler için araştırdık...

Kira geliri olanlar dikkat! Beyanname dönemi başlıyor!

2 milyon ev ve işyeri sahibi elde ettiği kira geliri için 1 Mart tarihinden itibaren gelirini beyan edecek. Kira geliri beyanında nelere dikkat edilmeli? İşte tüm merak edilenler...

İşyeri kira geliri istisnası 2017!

2016 yılı içerisinde işyerini kiraya vererek istisnadan yüksek oranda gelir elde eden kimseler, bu sene kira gelir vergisi ödemek ile mükellef oluyor. Peki işyeri kira geliri istisnası 2017 ne kadar?

Hem işyeri hem konut kira geliri olanlar için rehber 2017!

2017'de hem konut hem işyeri kira geliri olanlar nasıl vergilendirilecek? İşte Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan hem işyeri hem konut kira geliri olanlar için rehber 2017..

İşyeri kira geliri beyanı 2016!

Kira gelir vergisi, Gelir Vergisi Kanunu gereğince ödeniyor. Bu vergiyi istisna bedelinden yüksek geliri olan kimseler ödüyor. Peki, işyeri kira geliri beyanı 2016 ne zaman verilir? Nasıl verilir?

İşyeri kira gelir vergisi muafiyeti 2016!

Kira gelir vergisi, Gelir Vergisi Kanunu gereğince ödenen vergiler arasında yer alıyor. Kira geliri sınırı ev ve işyerleri için farklı tutarlarda belirleniyor. Peki, işyeri kira gelir vergisi muafiyeti 2016 nedir?

İşyeri kira beyan sınırı 2016!

İşyerini 2015 yılı içerisinde kiraya verenler 2016 yılında kira gelir vergisi ödemek ile mükellef oluyor. Peki vergi için işyeri kira beyan sınırı 2016 nedir? İşyeri kira geliri istisnası 2016 ne kadar?

Hisseli işyeri kira geliri beyanı!

Gelir Vergisi Kanunu gereğince taşınmaz malların kiraya verilmesinden elde edilen gelirler için vergi ödeniyor. Ödemelerden önce ise beyanname veriliyor. Peki, hisseli işyeri kira geliri beyanı nasıl verilir?

Hisseli işyeri kira geliri vergisi!

Kira gelir vergisinde mükelleflerin öncelikle beyanname vermeleri gerekiyor. Peki, taşınmaz mal hisseli ise ne olur? Hisseli işyeri kira geliri vergisi için beyan nasıl verilir? Vergi nasıl ödenir?

Kira geliri olanlar ne yapmalı?

Mesken ve işyeri kiralamalarında istisnadan yüksek gelir elde edenler gelir vergisi ödemek ile mükellef oluyor. Peki, 2015 yılında taşınmazını kiraya vererek kira geliri olanlar ne yapmalı?

Hem işyeri hem konut kira geliri olanların vergisi!

Kimi mükellefler yalnız mesken veya işyeri kira geliri elde ederken kimi mükellefler de hem işyeri hem konut kira geliri elde ediyor. Peki, Hem işyeri hem konut kira geliri olanların vergisi nasıl olur?

Sadece işyeri kira geliri olanların vergisi!

Taşınmaz malını kiraya veren kimseler, elde ettiği gelirler için vergi ödemek ile mükellef oluyor. Mesken ve işyerlerinde farklı istisna uygulanıyor. Peki, sadece işyeri kira geliri olanların vergisi nasıl hesaplanır?

işyeri kira geliri stopaj iadesi

işyeri kira geliri stopaj iadesi işyeri kira geliri stopaj iadesi

Hürriyet gazetesi köşe yazarlarından Ahmet Karabıyık bugün köşesinde "Vergi iadesi alacak mülk sahipleri de var!" başlıklı yazısına yer verdi. İşte yazının detayları;

Bugün işyeri kira geliri elde edenler için vergi avantajını açıklıyoruz.

Birçok işyeri sahibi, vergi ödemek yerine vergi iadesi de alabilecekler. İade alamayan mülk sahipleri ise, en azından kiracı işyerinin ödediği stopajı hesaplanan vergiden düşebilecekler. İşyerlerinde vergileme için ertesi yıl mart ayı beklenmiyor, yıl içinde vergilendirme başlıyor… Ama bu vergiyi mülk sahibi değil kiracı işletmeler ödüyor. Kiracı işletmeler; yıl içinde mülk sahibine bir yandan kira bedeli öderlerken aynı zamanda Maliye’ye de yüzde 20 oranında stopaj ödüyorlar. Kiracı işletmelerin yıl içinde ödediği stopaj tutarlarını, mülk sahipleri beyanname doldurulurken hesaplanan vergiden düşebiliyorlar. Yıl içi ödenen stopaj tutarı, eğer hesaplanan vergiden yüksekse, aradaki...