işyeri kira zammı ekim 2017

işyeri kira zammı ekim 2017

İşyeri kira sözleşmesi Ekim ayı içerisinde yenilenen kiracılara yüzde kaç zam yapılacak? İşte işyeri kira artış oranı Ekim 2017 ve hesaplama örneği..

İşyeri kira artış oranı Kasım 2018!

2018 Kasım'da işyeri kira sözleşmesi yenilenen kiracıya ne kadar zam yapılacak? İşte işyeri kira artış oranı Kasım 2018 hesaplama örneği...

7 soruda yeni kira zammı hesaplaması!

3 yıllık Yeni Ekonomi Programı kapsamında emlak, gayrimenkul sektörüne yönelik önemli düzenlemeler yapıldı. En önemli düzenlemelerden biride kira hesaplamasındaki değişiklik. Peki Yeni Ekonomi Programı ile kira zammı nasıl hesaplanacak?

Yeni Ekonomi Programı'nda kira zammı nasıl hesaplanacak?

Yeni Ekonomi Programı kapsamında yer alan tedbir maddesi ile kira zammı üst sınırı ÜFE ile değil, TÜFE ile belirlenecek. Peki, yeni düzenlemedeki bu değişiklik kira zamlarını nasıl etkileyecek?

Kira zammı hesaplaması nasıl olacak 2018?

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığınca hazırlanan Orta Vadeli Ekonomi Programı'na göre kira zammı hesaplaması nasıl olacak 2018?

Kira zammı ÜFE yerine TÜFE'ye göre hesaplanacak!

Yeni Ekonomi Paketi'nde yer alan enflasyon tedbirleri gereğince, artık kira zammı ÜFE yerine TÜFE'ye göre hesaplanacak..

Kira zammı neye göre hesaplanacak 2018?

Kira sözleşmesi yenilenen kiracıya yapılan zam hesaplamasında formül değişiyor. Peki, kira zammı neye göre hesaplanacak 2018?

5 soruda değişen kira zammı hesaplaması 2018!

Yeni Ekonomi Programı gereğince kira zammı hesaplaması değişiyor. Peki, kira zammı bundan sonra nasıl hesaplanacak? İşte 5 soruda değişen kira zammı hesaplaması 2018..

Kira zammı hesaplaması TÜFE'ye göre yapılacak!

Kira zammı hesaplaması TÜFE'ye göre yapılacak. Kira zammı hesaplamasının değişmesine ilişkin karar Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığınca hazırlanan Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) kapsamında yer aldı...

Kira zammı hesaplaması değişiyor!

Kira zammı hesaplamasının değişmesine ilişkin hükümler Yeni Ekonomi Paketi kapsamında yer aldı. Peki,kira zammı hesaplaması nasıl değişiyor?

İşyeri kira artış oranı Eylül 2018!

İşyeri kira sözleşmesi Eylül ayı içerisinde yenilenen kiracılara senelik zam yapılacak. İşte işyeri kira artış oranı Eylül 2018..

İşyeri kira artış oranı hesaplama Temmuz 2018!

İşyeri kira sözleşmesi Temmuz ayında yenilenen kiracılara yapılacak zam oranı belli oldu. İşte işyeri kira artış oranları ve hesaplama örnekleri Temmuz 2018..

İşyeri kira artış oranları Nisan 2018!

İşyeri kira sözleşmesi bu ay içinde yenilenen kiracılara ne kadar zam yapılacak? İşte işyeri kira artış oranları Nisan 2018..

İşyeri kira artış oranı Mart 2018!

İşyeri kira sözleşmesi Mart 2018'de yenilenen kiracıya bu ay ne kadar zam yapılacak? İşte işyeri kira artış oranı Mart 2018..

işyeri kira zammı ekim 2017

işyeri kira zammı ekim 2017 işyeri kira zammı ekim 2017

İşyeri kira sözleşmesi yenilenen kiracılara yapılacak zam oranı, sözleşmeye göre değişiyor. Kanunen işyeri kiralamalarında ÜFE zorunluluğu 2020 yılında başlıyor.


Bu süre zarfı içerisinde işyeri sahipleri sözleşmelerinde belirtilen maddelere uymak şartı ile kirada artış yapabiliyor.


Kira sözleşmesinde hangi oran belirtildiyse o oranda zam yapılıyor. Örneğin "Kira artışı TÜFE'ye göre yapılacak." 


Sözleşmede herhangi bir oran belirtilmemiş ise mal sahibi kiracısına istediği oranda zam yapabiliyor. Kira zammı konusunda anlaşma sağlanamaması halinde dava açılabiliyor.


İşyeri kira artışı TÜFE'ye göre yapılacaksa:


TÜFE oranları: "Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,65 arttı. TÜFE’de (2003=100) 2017 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,65, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,29, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,20 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,98 artış gerçekleşti."


TÜFE...