Kentsel dönüşüm uygulama yönetmeliği değişikliği

Kentsel dönüşüm uygulama yönetmeliği değişikliği

Avukat Kadir Kurtuluş ile Stajyer Avukat Elif Hamzaçebi "Kentsel Dönüşüm Uygulama Yönetmeliği Değişiklikleri"ni kaleme aldı. İşte detaylar...

Meltem Şenol Balaban: Kentsel dönüşüm bütün olarak düşünülmeli!

ODTÜ Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Meltem Şenol Balaban İzmir'de yaşanan deprem sonrasında yaptığı açıklamada, kentsel dönüşüm çalışmalarının bütün olarak yapılması gerektiğini dile getirdi.

Kayseri Sahabiye Kentsel Dönüşüm projesi için yeni ihale!

Kayseri'de Sahabiye kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 2. uygulama etabı bloklarından A4 blokun yapım ihalesi gerçekleştirildi. 

Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi 2. Uygulama Etabının temeli atıldı!

Çalışmalarına devam eden Kayseri Büyükşehir belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi 2. Uygulama Etabının temel atma çalışmasına katılarak, yeşili ve çevreyi önemseyen bir anlayışla 350 bin metrekarelik inşaat alanında azaltmaya gittiklerini söyledi.

Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 6. etabın ilk harcı döküldü!

Türkiye’de kamu tarafından başlatılan ve her anlamda modern güvenli kent beklentisini karşılayan tek uygulama olan Osmangazi Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi, etap etap büyüyerek umutları ve hayalleri gerçeğe dönüştürüyor.

Kentsel dönüşüm yeni deprem haritasına göre yapılacak!

Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Özmen, "Marmara Denizi'ne yakın ilçelerde deprem tehlikesi arttı. Kentsel dönüşüm çalışmaları yeni deprem haritasına göre yapılacak" dedi.

Kentsel Dönüşüm Uygulama Yönetmeliği Değişiklikleri 2. Bölüm!

Avukat Kadir Kurtuluş ile Stajyer Avukat Elif Hamzaçebi "Kentsel Dönüşüm Uygulama Yönetmeliği Değişiklikleri"ni kaleme aldı. İşte detaylar...

Kentsel Dönüşüm Uygulama Yönetmeliği Değişiklikleri 1. Bölüm!

Avukat Kadir Kurtuluş ile Stajyer Avukat Elif Hamzaçebi "Kentsel Dönüşüm Uygulama Yönetmeliği Değişiklikleri"ni kaleme aldı. İşte detaylar...

Kentsel dönüşüm yetkisi Cumhurbaşkanı’na verildi!

6306 sayılı Kanun ve Uygulama Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile kentsel dönüşüm alanı oluşturma yetkisi Cumhurbaşkanı’na verildi.

Sahabiye Kentsel Dönüşüm projesinin 2. etap görüşmeleri başlıyor!

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, birinci uygulama etabı inşaatı hızla devam eden Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesinin ikinci etap uzlaşma görüşmelerinin 28 Mayıs’tan itibaren başlayacağını açıkladı. 

Yeni Mamak kentsel dönüşüm 7.etap imar planı askıda!

Ankara Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 7.Etap nazım ve uygulama imar planı değişikliği askıya çıktı...

Kuzey Ankara Girişi 2.etap kentsel dönüşüm imar planı askıda!

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi 2. Etap 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı askıya çıkarıldı...

Kuzey Ankara Girişi kentsel dönüşüm 2.etap imar planı askıda!

Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi 2. Etaba ait 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı ve 1/5000 Nazım İmar Planı askıya çıkarıldı...

Bayrampaşa Sağmalcılar kentsel dönüşüm imar planı askıda!

Bayrampaşa Sağmalcılar kentsel dönüşüm amaçlı 1/5000 ve 1/1000 ölçekli nazım ve uygulama imar planı askıya çıktı...

Kentsel dönüşüm uygulama yönetmeliği değişikliği

Kentsel dönüşüm uygulama yönetmeliği değişikliği Kentsel dönüşüm uygulama yönetmeliği değişikliği

21 Haziran 2019 Tarihli ve 30808 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6306 sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeli̇ği̇nde Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Yönetmeli̇k ile Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun Uygulama Yönetmeliğini, dolayısı ile Kentsel Dönüşüm Kanununu etkileyecek önemli değişiklikler meydana geldi. Bahsi geçen yönetmelikteki değişikliklerin bir kısmına “Kentsel Dönüşüm Uygulama Yönetmeliği Değişiklikleri 1. Bölüm” başlıklı yazımızda yer verdik.  Bu yazımızda da yapılan değişikliklerden bahsetmeye devam edeceğiz. 

1. Riskli yapının yıkılmasından sonra ortaklığın giderilmesi davası açılabilecek!

Bu değişiklik çok önemli! Kentsel dönüşümde riskli yapıların yıkılması ve arsa haline gelmesinden sonra ortaklığın giderilmesi davası açılması mahkemeler tarafından kabul edilmiyordu. Zira, kentsel dönüşüme girecek olması nedeniyle arsa haline gelen taşınmazın bu durumunun geçici olduğu, dava açılabileceğinin kabul edilmesi halinde bunun yasa koyucunun amacıyla bağdaşmayacağı kabul ediliyordu. 

15....