kira sözleşmesinin feshi davası nasıl açılır

kira sözleşmesinin feshi davası nasıl açılır

Gayrimenkul kiralamalarında sözleşme taraflarının hak ve sorumlulukları Borçlar Kanunu kapsamında düzenleniyor. Peki, kira sözleşmesi nasıl feshedilir? Kira sözleşmesinin feshi davası nasıl açılır? İşte fesih davaları..

Kira sözleşmesinin feshi davası nerede açılır?

Mesken ve işyeri kiralamalarında kiracı ancak haklı gerekçelerin söz konusu olması halinde çıkarılabiliyor. Peki, kKira sözleşmesinin feshi davası nerede açılır? Fesih için dava nasıl açılır?

Kira sözleşmesinin feshi davası!

Kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az on beş gün önce bildirimde bulunmadıkça sözleşme yenilenmiş sayılıyor. Peki, Kira sözleşmesinin feshi davası hangi durumlarda açılabiliyor?

Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin feshi dava dilekçesi örneği 2021!

Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin uygulanmasında yaşanan uyuşmazlıklar sebebi ile sözleşmenin feshedilmesi istenebiliyor. İşte kat karşılığı inşaat sözleşmesinin feshi dava dilekçesi örneği 2021...

Kira sözleşmesinin geçerlilik şartları!

Gayrimenkul kiralamalarında tarafların anlaşma sağlaması halinde kira sözleşmesi imzalanıyor. Peki, kira sözleşmesinin geçerlilik şartları nelerdir?

Kira sözleşmesinin kiracı tarafından feshi!

Kira sözleşmesinin kiracı tarafından feshi nasıl olur? Kira sözleşmesinin kiracı tarafından feshinde süre nedir?

Kiracı tarafından kira kontratının feshi!

Kiracı tarafından kira kontratının feshi de yine kanunda belirtilen şartlarda yapılabiliyor. Peki, kiracı tarafından kira kontratının feshi nasıl yapılır?

Kiracı evi boşaltırken anahtarı kime teslim etmeli?

Evi boşaltan kiracınız anahtarı size değil emlakçıya teslim etti. Bu, kira sözleşmesinin feshi anlamına geliyor mu? Yanıtı hayır. Kiracılar, bu noktada dikkat. Anahtar kiralayana yani mülk sahibine teslim edilmedikçe kira sözleşmesi feshedilmiş sayılmıyor.

10 soruda kira sözleşmesinin sona erme nedenleri!

Konut ve işyerlerinin kiraya verilmesi halinde taraflar arasında imzalanan sözleşme, kanunda belirtilen nedenlerin doğması halinde feshedilebiliyor. İşte kira sözleşmesinin sona erme nedenleri..

Yapı Kredi Koray GYO Yapı Denetim Firması sözleşmesinin feshi davası!

Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda bugün Yapı Denetim Firmasının sözleşmesinin feshi davasının gelişmelerini paylaştı.

Samsun Şehirlerarası Otobüs Terminali kiraya verildi!

Avrasya Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na Samsun Şehirlerarası Otobüs Terminalinin kira sözleşmesinin feshi ve yeniden kiraya verilmesi hakkında özel durum açıklaması yayınladı.

İşyeri kira artış oranı Nisan 2016!

Kiracılık hukukunun düzenlendiği Borçlar Kanunu gereğince kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. Peki işyerindeki kiracıya ne kadar zam yapılır? İşte işyeri kira artış oranı Nisan 2016..

Kira artış oranları Nisan 2016!

Taşınmaz mal kiralamalarında kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedeline ÜFE oranlarında zam yapılıyor. Söz konusu ÜFE oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. İşte kira artış oranları Nisan 2016..

Kira sözleşmesinin süresinden önce feshi olur mu?

Hürses Gazetesi köşe yazarı olan Gülden Türkyaman bugünkü yazısında okuyucusunun sorduğu ''Kira sözleşmesinin süresinden önce feshi olur mu?'' sorusunu yanıtladı. İşte Türkyaman'ın o yazısı...

Kira artış oranı hesabı Mart 2016 Yİ-ÜFE!

Gayrimenkul kira sözleşmesinin bir seneliğine daha uzaması halinde kira bedelinde zam yapılabiliyor. Kira bedelinde yapılacak zam konur ve işyelerinde farklı şekilde hesaplanıyor. İşte kira artış oranı hesabı Mart 2016 Yİ-ÜFE...

İşyeri kira artış oranı Mart 2016!

İşyeri kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedeline, sözleşmede yazan esaslar doğrultusunda zam yapılıyor. Peki, işyeri kira artış oranı Mart 2016 nedir? İşte enflasyon oranları..

kira sözleşmesinin feshi davası nasıl açılır Haberi

kira sözleşmesinin feshi davası nasıl açılır

Kira sözleşmesinin feshi davası nasıl açılır?

Gayrimenkul kiralamalarında sözleşme taraflarının hak ve sorumlulukları Borçlar Kanunu kapsamında düzenleniyor. Kanun gereğince, mal sahibi istediği zaman sözleşmeyi feshedemediği gibi, kiracı da sözleşme süresi dolmadan evden çıkamıyor.


Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az onbeş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. 


Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir.


Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilirler.


Genel hükümlere...