Kocaeli mezar taşları

Kocaeli mezar taşları

Kocaeli'de 19. yüzyıla ait 64 mezar taşı restore edilerek turizme kazandırılacak Osmanlı döneminden kalma Maşukiye'deki tarihi mezarlığın turizme açılması için Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü çalışma başlattı.

Büyük saygısızlık! Niyazi Mısri’nin türbesi yıkıldı!

Limni adasının merkezinde bulunan Niyazi Mısri’nin türbesi yıktırılıp üzerine apartman yapılmış. Haziredeki mezar taşları da inşaatlarda kullanılmış. 

Kocaeli İSU'nun yeni binasının inşaat yeri değişti!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilecek İSU'nun yeni hizmet binasının inşaat yeri 1 metre kaydırıldı. Alanda 5 lahit mezar bulundu.

Kocaeli Başiskele’de yol çalışmaları başladı!

Kocaeli'nin büyüyen ve nüfusu artan semtlerinden biri olan Başiskele’de, 8 sokağın yolları yenileniyor. Bu çalışmalar kapsamında Fatih Mahallesi’nde 12 metre genişliğinde ve yaklaşık 500 metre uzunluğundaki Çam Sokak parke taşları ile kaplanacak.

Zekai İren: Kocaeli'de 3 bin 760 adet mezar bina var!

Kocaeli Yapı Müteahhitleri Derneği, KOTO 2 No’lu Eğitim Salonu’nda Kentsel Dönüşüm ve Yeni İmar Planı hakkında bir çalıştay tertip etti. Çalıştayda konuşan KYMD Başkanı Zekai İren, "Kentimizde 3760 adet mezar bina var” dedi.

Maşukiye'de tarihi mezar taşları restore ediliyor!

Kocaeli'de 19. yüzyıla ait 64 mezar taşı restore edilerek turizme kazandırılacak Osmanlı döneminden kalma Maşukiye'deki tarihi mezarlığın turizme açılması için Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü çalışma başlattı.

Kocaeli'de tarihi mezar taşları yenileniyor!

Kartepe ilçesinde tarihi mezarlıkta bulunan 64 mezar taşı restore edilerek turizme kazandırılacak. Toprak altında kalan 20 mezar taşının gün yüzüne çıkarılmasıyla toplam 64 mezar taşı restore edilecek.

1934 yılında tarihi mezar taşları Vakıflar Müzesi'ne nakledilmeye başlamış!

1934 yılında İstanbul'da yol yapımı çalışmaları sırasında bulunan tarihi mezar taşları Evkaf (Vakıflar) Müzesi'ne nakledilmeye başlanmış. 7 Haziran tarihine kadar bin kadar taş nakledilmiş. Tepedelenli Mehmet Ali Paşa'nın mezarının yeri de değiştirilmiş

Hamuşan Mezarlığı'ndaki restorasyon sırasında 5 tarihi mezar ortaya çıktı!

İBB, "Mezarların ıslah çalışmalarında, mezar taşları kaldırılıp kaideleri yükseltildi. İtinalı temizlikler sonucu, 5 adet tarihi mezar ortaya çıkarıldı. Bu mezarların ıslah ve temizleme çalışmaları devam ediyor." şeklinde açıklama yaptı..

Tarihi Mezar Taşları Müzesi Konya’da açılıyor!

Türkiye’nin ilk “Tarihi Mezar Taşları Müzesi” Konya’da açılıyor. Müze, Mevlana bölgesine; Mevlana Türbesi’ne, Mevlana Kültür Merkezi’ne, İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi’ne gelenlerin ziyaret edebileceği bir alana yapıldı...

Tarihi Osmanlı Mezar taşları Türkiye'ye getirildi!

Birkaç hafta önce İngiltere'de bir müzayedede satışa çıkarılan ve daha sonra Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in girişimleriyle satışı durdurulan Osmanlı mezar taşları, Türkiye'ye getirildi.

Taksim Yayalaştırma çalışmalarında 17.yüzyıla ait mezar taşları bulundu!

Yayalaştırma projesi kazılarında, tarihi 17'nci yüzyıla uzanan, Ermenilere ait 16 mezar taşı bulundu..

Subay Şehitliği harabeye döndü!

Kahramanlık destanlarının yazıldığı Çanakkale'de şehit olan subayların bulunduğu mezarlık harap durumda. Mezar taşları parçalanmış, kabirler otlar içinde kaybolmuş. Şehitliği anlatan yazı da bir mezarın üstüne gelişigüzel koyulmuş

Kocaeli Valisi Ercan Topaca: 3 bin 756 mezar ev var!

17 Ağustos depreminde büyük hasar gören Kocaeli’de, orta hasar gören 617 binanın yıkılması kararı üzerine olaya el koyan Vali Topaca, yeniden tespit yaptırarak bu rakamı 3 bin 756 binaya çıkardı

Kocaeli mezar taşları Haberi

Kocaeli mezar taşları

Toprak altında kalan 20 mezar taşının gün yüzüne çıkarılmasıyla toplam 64 mezar taşı restore edilecek. Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel, Maşukiye'deki tarihi mezarlığı restore ederek kültürel değerlerin ortaya çıkarılması adına önemli bir çalışma, yaptıklarını belirtti. En eski mezar taşının 1874-1875 yılında vefat eden Ubıh kabilesinden Tüccar Musa Beyin oğlu Mustafa Beye ait olduğunu dile getiren Şenel, "Mezarların Çerkeş ve Lazlara ait olduğu görülüyor. Üzerinde Osmanlıca yazıların bulunduğu mezar taşlarının yanına günümüz Türkçe çevrisinin yer aldığı tabelalar yerleştirilecek" dedi. Şenel, tarihi belge niteliği taşıyan taşlardan envanter çalışması yapacaklarını vurgulayarak, bunun neticesinde bölgede yaşayan ailelerin, geçmişlerine ait bilgiler bulabileceğini söyledi. Kartepe'nin kentin en önemli turizm bölgesi olduğuna dikkati çeken Şenel, yapılacak çevre düzenlemesi ve restorasyon sonucunda dışarıdan gelen meraklıların,...