02 / 07 / 2022

kur korumalı mevduat sistemi tarih

kur korumalı mevduat sistemi tarih

Bugünkü 31809 Sayılı Resmi Gazete'de kur korumalı mevduat sistemine ilişkin karar yer aldı. Merakla beklenen karara göre, sisteme dahil olacak kişi ve kurumlar için sınır tarih 31 Mart 2022 şeklinde belirlendi.

Türk Lirası mevduatına bir destek adımı daha! Cumhurbaşkanı Erdoğan imzayı attı

Hükümetin liralaşma politikası kapsamında atılan adımlara bir yenisi daha eklendi. 20 Aralık'ta çıkarılan Kur Korumalı Mevduat, Gelire Endeksli Senet, Türk lirası kredi kullanımında döviz limiti sınırlaması adımlarından sonra şimdi TL mevduatlarına uygulanan stopaj indirimlerinin süresi uzatıldı.

BDDK kredi kullanımına yeni sınır getirdi! Piyasaları heyecanlandıran haber

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, 20 Aralık'ta açıklanan Kur Korumalı Mevduat sistemini ilgilendiren bir karar aldı. Buna göre bankalardan Türk lirası cinsinden kredi çekerek parayı dolar yapıp KKM'ye yatıran şirketlere fren mekanizması kuruldu.

Gelire endeksli senetlerde talep toplama tarihi asgari tutar açıklandı! 3 bankadan alınacak

Hükümet yatırımcının dolardan ziyade Türk lirasına yönelmesini sağlamak için Kur Korumalı Mevduatın ardından yeni bir enstrüman açıkladı. Gelire Endeksli İç Borçlanma Senedi ihraç edilecek. Talep toplama tarihleri ve asgari tutar miktarı açıkladı.

Kur korumalı mevduata revize geliyor

Kur korumalı mevduat hesaplarında faiz üst bandının serbest bırakılmasıyla beraber bankaların mevduat kapma yarışı hızlanıp, ayrıca Hazine'nin ödediği kur farkını ödemelerini de azaltması beklentiler arasında.

Herkes bu sorunun cevabını arıyor! Dolar neden yükseliyor?

Dolar/TL aralık ayında 18 liraya kadar yükseldi. Kur korumalı Mevduat sistemi ile 12 TL seviyesine kadar gerileyen dolar şu anda 17,24 TL oldu. Peki dolar neden yükseliyor?

Kur çıkmazı kapıda Ekonomi kontrolden çıkmak üzere

İktidarın 2021 sonundaki kur krizini bir süreliğine de olsa tersine çevirmesini sağlayan kur korumalı mevduat (KKM) sisteminin yenilenip yenilenmeyeceği piyasanın ana gündeminde. TL’de yaşanan değer kaybı ve döviz borçlanma maliyetlerinin çift haneye yaklaşarak 2008 krizi zirvelerini aşması, yatırım

Uzmanlar felaket demişti Süper bono satışından vaz mı geçildi?

Kur korumalı mevduat hesabının ardından benzeri bir hamlenin de bonolar üzerinden geleceği beklenirken, Süper Bono uygulamasından vazgeçildiği iddiası ekonomi piyasalarının kalbine düştü. Ekonomistlerin üst üste “felaket olur” uyarıları bir yana iktidarın uygulamayı şimdilik rafa kaldırdığı konuşulu

Kur Korumalı Mevduat Hesabı açanlara vergi avantajı süresi uzatıldı! TBMM'de resmen kabul edildi

Şirketlerce açılan kur korumalı mevduat hesaplarındaki vergi avantajının süresini uzatan torba kanun TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a o tarihe kadar süreyi uzatma yetkisi verildi.

Dövizdeki artış KKM’liyi zengin ediyor vatandaşı yiyip bitiriyor

Dövizdeki yükselişle birlikte kur korumalı mevduatın Hazine’ye yükü de gün geçtikçe katlanıyor. Mart ayında devletin kasasında çıkacak para 16.2 milyar lira olarak hesaplanırken kurdaki son hareketlilik ve yeni aylarla birlikte KKM’nin yükü 30 milyar TL’ye dayandı.

Bankacılar kara kara düşünüyor! Kur korumalı mevduattan sonra enflasyon korumalı tahvil geliyor

Kur korumalı mevduattan sonra enflasyon korumalı tahvil yolda. Uzmanlar uyardı. İşte detaylar…

Dolarda şok eden detay ortaya çıktı! Haberi alınca ne yapacaklarını şaşırmışlar

Dolar, kur korumalı mevduata geçildikten sonra ilk kez 15,65'in üzerine çıktı. Bu haberi alan bankacıların büyük bir şaşkınlık yaşadığı öğrenildi. Bankacılar tek çare olarak ciddi miktarda döviz satışı öneriyor. Aksi takdirde dolar kısa sürede 16 TL'ye sabitlenecek.

Doların fırlamasından sonra sosyal medyayı sallayan haber! Tarihi bilgi ortaya çıktı

Dolar dün kur korumalı mevduat hesaplarına rağmen ABD Merkez Bankası FED'in faiz atağı sonrası psikolojik sınır olan 15 lirayı aştı. Haberin yazıldığı an itibarıyla dolar 15 lira 33 kuruştan işlem görüyor. Doların 15 lirayı aşması sosyal medyada gündeme oturdu.

Doların müthiş çıkışının altında yatan neden ortaya çıktı! Zincirlerini kırdı yeni hedefe doğru gidiyor

Dolar, kur korumalı mevduat hesaplarının varlığına rağmen uzmanların aylardır yaptığı yükselişi gerçekleştirdi. Son 20 yılın zirvesine çıkan dolar 15,09’a kadar tırmandı. Peki dolar neden 9 Mayıs PAzartesi günü rüzgar gibi esti? İşte detaylar..

kur korumalı mevduat sistemi tarih Haberi

kur korumalı mevduat sistemi tarih

Bugünkü 31809 Sayılı Resmi Gazete'de kur korumalı mevduat sistemine ilişkin karar yer aldı. Merakla beklenen karara göre, sisteme dahil olacak kişi ve kurumlar için sınır tarih 31 Mart 2022 şeklinde  belirlendi.

Mynet'in konuyla ilgili aktardığı detaylara göre, Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ bugünkü 31809 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Söz konusu karara göre, yurt içi yerleşik tüzel kişiler 31 Aralık 2021 tarihi ile 31 Mart 2022 tarihi arasında bulunan herhangi bir tarihte bankalarda bulunan euro dolar, ya da sterlin hesaplarını kur korumalı mevduat sistemine dahil edecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den mesaj: Türkiye faiz kıskacından çıktı!

Dolara yüzde 0.5 faiz geliyor! Bankadan açıklama geldi

Kur korumalı mevduat sisteminde...