28 / 06 / 2022

Kur korumalı mevduat sisteminde flaş değişiklik! Vergi alınmayacak…

Kur korumalı mevduat sisteminde flaş değişiklik! Vergi alınmayacak…

Kur korumalı mevduat hesapları ile ilgili yeni bir Cumhurbaşkanı Kararı, Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Resmî Gazete’nin bugünkü nüshasında yayınlanan kur korumalı mevduat sistemine ilişkin yürürlüğe giren yeni kararla birlikte, kambiyo gider vergisi 0 olarak uygulanacak. Elindeki birikimini dövize çevirenler, sigorta muamele vergisinden muaf tutulacak. Vade sonunda tasarrufunu döviz olarak değerlendiren vatandaşlardan vergi alınmayacak.

VADE SONUNDA DÖVİZ OLARAK YAPANLARDAN VERGİ ALINMAYACAK

Yeni kararla birlikte, vadesi dolan kur korumalı mevduat hesaplarının güncellenmesine yönelik teşvik getirildi. Kur korumalı mevduat hesabındaki tasarrufların vade sonunda döviz olarak değerlendirilmesi durumunda vergi alınmayacak.

Kur korumalı mevduat sisteminde flaş değişiklik! Vergi alınmayacak…

Kur korumalı mevduat hesaplarında, normalde binde 2 olan kambiyo gider vergisi, sıfır olarak uygulanacak.Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.