taşınmaz satışı

taşınmaz satışı

Taşınmaz satış mevzuatı kapsamında; satış işlemine dair tüm yasal hükümlere yer veriliyor. Taşınmaz satış mevzuatı ile ilgili düzenlemeler Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün internet sayfasında yer alıyor...

Borçlar Kanunu taşınmaz satışı!

Borçlar Kanunu taşınmaz satışı hükümlerine göre, taşınmaz satışının geçerli olabilmesi için, sözleşmenin resmî şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Önalım sözleşmesinin geçerliliği ise, yazılı şekilde yapılmış olmasına bağlı...

Erdoğan Bayraktar taşınmaz satış listesini açıkladı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın açıkladığı taşınmaz satış listesinde, Ermenistan ve Kuzey Kore’ye de taşınmaz satışı yapıldığı belirlendi...

Yeşil GYO Esenyurt'taki kreş binası hissesini 11 milyon 950 bin TL'ye sattı!

Yeşil Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) taşınmaz satışı hakkında açıklama yaptı.

GYODER Akademi Yabancıya Konut Satışı Toplantısı 21 Mayıs'ta!

GYODER Akademi Yabancıya Konut Satışı, Taşınmaz Edinimi ve Vatandaşlık Alma Süreci Bilgilendirme Toplantısı 21 Mayıs Salı günü gerçekleştirilecek...

81 ilde taşınmaz satışında askeri sorgulama yapılmayacak!

Emlak Uzmanı Özelmacıklı: Yabancıya konut satışı artıyor. Yabancıya uyruklu gerçek kişilere taşınmaz satışında askeri sorgulama yapılmayacak” dedi…

GYODER Akademi Yabancıya Konut Satışı Semineri 10 Nisan'da!

GYODER Akademi Yabancıya Konut Satışı, Taşınmaz Edinimi Ve Vatandaşlık Alma Süreci Eğitim Semineri 10 Nisan 2019 Çarşamba günü gerçekleştirilecek...

Aldığınız ev birden fazla kişiye satılmış olabilir!

Avukat Kadir Kurtuluş, ev almak isteyenleri kötü niyetli kişilerin tuzağına düşmemesi konusunda uyarıyor. Kurtuluş, 'Taşınmaz satışı ve devir işlemleri mutlaka resmi şekilde yapılmalıdır', 'Sözleşme yaptığınız kişi, taşınmaz maliki veya malik tarafından vekil tayin edilmiş birisi olmalıdır'' diyor..

ÖİB'den 11 taşınmazın satışına onay!

Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca (ÖİB), 11 taşınmazın satışına onay verildi. ÖİB'in taşınmaz satışı kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Hangi arazilerde hisse satışı yapılabilir?

Taşınmaz mal tek bir kişiye ait olabileceği gibi birden çok kişiye de ait olabiliyor. Bir gayrimenkulün ortaklarını gösteren tapu çeşidine hisseli tapu deniyor. Peki, hangi arazilerde hisse satışı yapılabilir?

Yeşil GYO, İstanbul Tower'dan 125,2 milyonluk ofis sattı!    

Yeşil Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) taşınmaz satışı hakkında açıklama yaptı.

Yabancıya konut satışı 5 ayda 2 milyar doları aştı!

Geçtiğimiz sene yabancıya 4,6 milyar dolarlık gayrimenkul satışı gerçekleşmişti. Bu sene ise ilk 5 ayda yabancıya 2,1 milyar dolarlık taşınmaz satıldı....

Alanya Belediyesi'nden üç önemli taşınmaz satışı!

Alanya Belediye Çay Bahçesi, aquapark ve işyerleri ve yine Avsallar Mahallesi’nde yer alan bir akaryakıt istasyonunun da yer aldığı ihaleden Alanya Belediyesi'nin kasasına 3 milyon 834 bin 450 TL girdi.

Taşınmazını şimdi satan şirket kârda!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşınmaz satışı istisna uygulamasıyla ilgili tasarıda ikinci yürürlük tarihinin finansal kiralama ve finansman şirketlerini ilgilendirdiğini açıkladı. 

Gayrimenkul satışlarında Ankara 1. sırada!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2016 yılında Türkiye’de yaklaşık 2.4 milyon taşınmaz satışı gerçekeleştirilmiş. Ankara listede birinci sıra yer alıyor. 

Refik Eryılmaz: Taşınmaz satışı Samandağ'ın sorunlarını çözmez!

24. dönem CHP Hatay Milletvekili Av.Refik Eryılmaz, Samandağ Belediyesinin ihale usulü ile satmaya karar verdiği 34 parsel ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

taşınmaz satışı

taşınmaz satışı taşınmaz satışı

Taşınmaz satış mevzuatı!

Taşınmaz satış mevzuatı kapsamında; satış işlemine dair tüm yasal hükümlere yer veriliyor. Taşınmaz satış mevzuatı ile ilgili düzenlemeler Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün internet sayfasında yer alıyor.


Taşınmaz satış mevzuatına göre, Borçlar Kanununda satım sözleşmesi; "Satım öyle bir sözleşmedir ki, onunla satıcı, satılan malı alıcının iltizam ettiği (üstlendiği) semen mukabilinde (bedel karşılığında) alıcıya teslim ve mülkiyeti nakletmek borcunu tahammül eder." şeklinde tanımlanıyor.


TAŞINMAZ SATIŞ MEVZUATI


SATIŞ İŞLEMLERİ


GİRİŞ


Mülkiyeti devir borcu doğuran işlemlerin başında gelen satış, bir sözleşme sonucu meydana gelir. Satış konusu birçok kanunda düzenlenmiştir. En genel biçimde de 22.04.1926 tarihli ve 818 sayılı Borçlar Kanununda düzenlenmiştir. Özel kanunlarda düzenleme olmayan konularda Borçlar Kanunu hükümleri uygulanır.

           

Borçlar Kanununun 182 nci maddesi satım sözleşmesini şöyle tanımlar:


''Satım öyle bir sözleşmedir...