Yatırım teşvik sistemi

Yatırım teşvik sistemi

Proje bazlı teşvikler yatırım verimliğinin artırılması yönü ile kaynakların etkili şekilde kullanılmasını sağlayarak ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak olup yatırımcılar açısından da önemli desteklerden yararlanma imkânı sunuyor.

Yatırım teşvik sistemi iyileştirilecek!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, teşvik ve desteklerle ilgili bilgilendirme yaptı. Zeybekci, yatırım teşvik sisteminde ciddi iyileştirmeleri hayata geçirdiklerini belirtti.

Haziran ayında 859 yatırım teşvik belgesi düzenlendi!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlan Haziran ayı yatırım teşvik belgesi listesine göre, Haziran ayında 859 yatırım teşvik belgesi düzenlendi...

Kocaeli'de 620 milyon liralık teşvik belgesi düzenlendi!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca nisan ayında Kocaeli'de 620 milyon liralık sabit yatırım teşvik belgesi düzenlendi.

İlk 5 ayda 67 milyar liralık yatırım teşvik belgesi alındı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Senenin ilk 5 ayında 67 milyar liralık yatırım teşvik belgesi düzenlemişiz, bunlar hayata geçerse 110 binin üzerinde yeni istihdam oluşmasını öngörüyoruz'' dedi.

Nisan ayında 542 yatırım teşvik belgesi düzenlendi!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Nisan 2020'de 542 yatırım teşvik belgesi verdi.

Yatırım Teşvik Sistemi’nde proje bazlı teşviklerin yeri!

Proje bazlı teşvikler yatırım verimliğinin artırılması yönü ile kaynakların etkili şekilde kullanılmasını sağlayarak ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak olup yatırımcılar açısından da önemli desteklerden yararlanma imkânı sunuyor.

Ocak-Mart döneminde yeni yatırımlar için 43 yatırım teşvik belgesi düzenlendi!

"Sanayi ve teknoloji kenti" Kocaeli'de hayata geçirilmesi planlanan ve sabit yatırım tutarı 1,8 milyar lira olarak öngörülen 43 komple yeni yatırım projesi teşvik kapsamına alındı.

Mart ayında 816 yatırım teşvik belgesi düzenlendi!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Mart 2020'de 816 yatırım teşvik belgesi verdi.

Şubat ayında 671 yatırım teşvik belgesi düzenlendi!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Şubat 2020'de 671 yatırım teşvik belgesi verildi.

Hazine arazileri yetmez, teşvik sistemi de değiştirilmeli!

Ekonomide son alınan kararların korona virüs gerekçesiyle gündelik olmamasını temenni eden üreticiler, “Hazine arazileri yetmez, destekleme ve teşvik sistemi de değiştirilmeli” çağrısında bulundu. 

Ocak ayında 783 yatırıma teşvik belgesi verildi!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ocak ayında 783 yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Yatırımların gerçekleştirilmesiyle 27 bin 619 kişiye istihdam sağlanacak.

Ocak ayında 783 yatırım teşvik belgesi düzenlendi!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ocak ayında 783 yatırım teşvik belgesi verildi.

İmalat sanayisi inşaat yatırımlarında KDV iadesi devam edecek!

İmalat sanayisi yatırımları üzerindeki KDV'den kaynaklı finansman yükünü gidermek amacı ile yatırım teşvik belgesi kapsamında gerçekleştirilecek inşaat harcamaları için yüklenilecek KDV'nin iadesine yönelik uygulama 2020 ve 2021 yıllarında da devam edecek...

Ekim'de 10.4 milyar liralık teşvik belgesi verildi!

Resmi Gazete'de yayınlanan Ekim ayı yatırım teşvik belgelerine ilişkin tebliğ eki listeye göre, Ekim ayında 637 kuruluşa 10.4 milyar TL yatırım tutarlı teşvik belgesi düzenlendi.

Yatırım teşvik sistemi

Yatırım teşvik sistemi Yatırım teşvik sistemi

Dünya Gazetesi köşe yazarı Cenk Ulu ve Yasemin Bekgöz, bugünkü yazısında ''Yatırım Teşvik Sistemi’nde proje bazlı teşviklerin yeri'' konusunu kaleme aldı. İşte o yazı...

Türkiye’de yatırım teşvik sistemi, ekonomik ve siyasi koşullardaki değişimler ve sektörel talepler ile birlikte önemli bir yol kat ederek günümüzdeki haline gelmiştir. Firmaların avantajlı teşvik modeline karar verebilmesi için en önemli noktalar; yatırım yeri, yatırım tutarı ve yatırım konusu olarak sınıflandırılabilir. Özellikle son yıllarda yatırımın konusu teşvik için önemli konulardan biri haline gelmiştir. 2019 yılında Büyük Ölçekli Yatırım Teşvik modelinin Yatırım Teşvik Kararı’ndan çıkartılması yatırım konusunun önemli haline gelmesinin önemli göstergelerinden biriydi.

Teşvik Sistemi; genel, bölgesel, orta-yüksek teknoloji, öncelikli, stratejik teşvik modelleri ile Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi ve Proje Bazlı Teşvik programlarından oluşmaktadır.
2016 yılında yayımlanan Yatırımlara...