yıllık kira artışı 2015

yıllık kira artışı 2015

Kira Kanunu gereğince kira sözleşme döneminin yenilenmesi halinde kirada artış yapılıyor. Meskene ve işyerlerinde kira artışı farklı hesaplanıyor. Peki, 2015 Eylül kira artış oranı nedir?

Yıllık kira artışı nasıl hesaplanır 2015?

Taşınmaz mal kiralamalarında taraflar arasında yıllık kira sözleşmesi yapılıyor. Sürenin yenilenmesi halinde kira bedeline de yıllık artış yapılıyor. Peki, yıllık kira artışı nasıl hesaplanır 2015?

İstanbul'da kasımda yıllık enflasyon yüzde 14.07!

İstanbul'da perakende fiyatlar kasım ayında aylık yüzde 1.94 artış kaydetti. Yıllık İstanbul enflasyonu ise yüzde 14.07 olarak açıklandı.

Emlak Katılım Varlık Kiralama'nın yıllık basit brüt getiri oranı yüzde 8,87282!

Emlak Katılım Varlık Kiralama'nın TRDEVKS62117 ISIN kodlu kira sertifikasının 1. kira getirisine ilişkin yıllık basit brüt getiri oranı yüzde 8,87282, 91 günlük dönemsel getiri oranı ise yüzde 2,212128 olarak belirlendi.

Kira yıllık enflasyonu geriliyor!

TCMB Para Politikası Kurulu'nun 23 Temmuz'daki toplantı özetinde kira yıllık enflasyonunun gerilemeyi sürdürdüğü ifade edildi...

Ümraniye'de yıllık 220 bin TL'ye kiralık mesire alanı!

İstanbulluların nefes aldığı nadir yerlerden biri olan Ümraniye'de bulunan Hekimbaşı mesire alanı 10 yıllığına kiraya verilecek. Yıllık muhammen kira bedeli 220 bin TL olarak belirlenen ihale açık artırma usulüyle gerçekleşecek.

Gıdada yıllık fiyat artışları yüzde 10.58’e çıktı!

Şubat ayında, aylık genel enflasyon yüzde 0.35, gıda enflasyonu ise yüzde 2.33 arttı. Gıdada yıllık fiyat artışları da yüzde 10.58’e çıktı.

İhracat yıllık bazda yüzde 4,87 arttı!

Genel Ticaret Sistemi dikkate alındığında 2019 Aralık'ta ihracat, yıllık bazda yüzde 4,87 artarak 15 milyar 385 milyon dolar olurken ithalat ise yüzde 20,05 artışla 20 milyar 105 milyon dolar oldu.

Medipol Üniversitesi'nin yıllık kira giderleri mecliste!

Bakanlığa bağlı birimlerin kullanımındaki binalara, bunlardan kiralık olanların sayısı ve yıllık kira giderleri meclis gündemine taşındı. İYİ Parti'li Öztürk, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Bakanlığa bağlı binaların yıllık kira giderleri TBMM gündeminde!

Bakanlığa bağlı birimlerin kullanımındaki binalara, bunlardan kiralık olanların sayısı ve yıllık kira giderleri meclis gündemine taşındı. CHP'li Turhan, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Bereket Varlık Kiralama kira sertifikası yıllık getiri oranı yüzde 22,00!

Bereket Varlık Kiralama'nın kira sertifikasının yıllık basit getiri oranı yüzde 22,00 dönemsel getiri oranı ise yüzde 5,9068 olarak belirlendi...

TF Varlık Kiralama kira sertifikasının yıllık basit getiri oranı yüzde 22,50!

TF Varlık Kiralama'nın yurt içinde halka arz yöntemi ile ihracını gerçekleştirecek olduğumuz ilgili kira sertifikasının yıllık basit getiri oranı yüzde 22,50 dönemsel getiri oranı yüzde 5,5479 olarak belirlendi...

Mersin Büyükşehir Belediyesi yıllık 6 milyon kira ödüyor!

Geçmiş 5 yıllık gelir-gider tablosu hakkında açıklamalarda bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belediyenin çeşitli kalemlere yıllık 6 milyon lira kira ödendiğini açıkladı.

Ela Quality Resort Hotel'in yıllık sabit kira bedeli 7.5 milyon dolar!

Özak GYO'nun portföyünde yer alan Ela Quality Resort Hotel'in 5 milyon 500 bin USD+KDV olan mevcut yıllık sabit kira bedelinin 7 milyon 500 bin USD+KDV olarak güncellenmesine karar verildi.

Bakanlık binalarının yıllık kira tutarları TBMM gündeminde!

Bakanlığın kullandığı binaların yıllık kira tutarları TBMM gündemine taşındı. CHP'li Tanrıkulu, konuya ilişkin soru önergesi hazırladı...

yıllık kira artışı 2015 Haberi

yıllık kira artışı 2015

2015 Eylül kira artış oranı!

Kira Kanunu gereğince kira sözleşme döneminin yenilenmesi halinde kirada artış yapılıyor. Yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor. Peki, 2015 Eylül kira artış oranı nedir?


Meskenlerde; 

2015 Eylül kira artış oranı:

2015 Eylül kira artış oranı meskenler için bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı olan %6,21 olarak tespit ediliyor. Buna göre en fazla bu oranda kiracıya zam yapılıyor.


2015 Eylül kira artış oranı hesabı:

Mevcut...