2015 Eylül kira artış oranı!

2015 Eylül kira artış oranı!

Kira Kanunu gereğince kira sözleşme döneminin yenilenmesi halinde kirada artış yapılıyor. Meskene ve işyerlerinde kira artışı farklı hesaplanıyor. Peki, 2015 Eylül kira artış oranı nedir?


2015 Eylül kira artış oranı!

Kira Kanunu gereğince kira sözleşme döneminin yenilenmesi halinde kirada artış yapılıyor. Yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor. Peki, 2015 Eylül kira artış oranı nedir?


Meskenlerde; 

2015 Eylül kira artış oranı:

2015 Eylül kira artış oranı meskenler için bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı olan %6,21 olarak tespit ediliyor. Buna göre en fazla bu oranda kiracıya zam yapılıyor.


2015 Eylül kira artış oranı hesabı:

Mevcut kira bedeli 1000 lira olan bir kiracıya en fazla %6,21 oranında zam yapılıyor. Buna göre 62,1 TL'lik artış ile yeni kira bedeli 1062,1 TL oluyor.


İşyerlerinde;

2015 Eylül kira artış oranı:

İşyeri kira artışı hesabı sözleşmede yazılan esaslara göre hesaplanıyır. Eğer sözleşmede herhangi bir hüküm yer almaması halinde mal sahibi istediği oranda zam yapabiliyor.


Üretici fiyat endeksi Ağustos 2015!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com