Yıllık kira artışı nasıl hesaplanır 2015?

Yıllık kira artışı nasıl hesaplanır 2015?

Taşınmaz mal kiralamalarında taraflar arasında yıllık kira sözleşmesi yapılıyor. Sürenin yenilenmesi halinde kira bedeline de yıllık artış yapılıyor. Peki, yıllık kira artışı nasıl hesaplanır 2015?


Yıllık kira artışı nasıl hesaplanır 2015?

Taşınmaz mal kiralamalarında taraflar arasında yıllık kira sözleşmesi yapılıyor. Sürenin yenilenmesi halinde kira bedeline de yıllık artış yapılıyor.


Kira artışı hesaplamaları mesken ve işyerlerinde farklı şekilde yapılıyor. Mesken kiralamalarında dönemin üretici fiyat endeksine göre yapılıyor.


Ancak işyerlerinde bu kural 2020 yılına kadar uygulanmıyor. İşyerinde yapılacak kira artışı sözleşmede belirtilen orana göre yapılıyor. Eğer sözleşmede herhangi bir oran belirtilmemiş ise,mal sahibi istediği oranda zam yapabiliyor.


Mesken kira sözleşmesinizin Temmuz ayında sona erdiğini düşünelim. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %0,25 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,49 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,73 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %6,74 artış gösterdi.


Buna göre kiracıya en fazla yüzde 6,73 oranında zam yapılacak. Örneğin, mevcut kira bedeli 1000 TL ise, yeni kira döneminde 1067,3 TL olacak.


Üretici fiyat endeksi Haziran 2015!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com