Yıllık kira artışı nasıl hesaplanır

Yıllık kira artışı nasıl hesaplanır

Ev ve işyeri kiralamalarında mal sahibi ile kiracı arasında anlaşılan kira bedeli, sözleşmenin uzaması halinde zamlanıyor. Yapılan bu zam, yıllık olarak uygulanıyor. Peki, yıllık kira artış oranı 2016 nedir?

Yıllık kira artışı yüzde kaç?

Taşınmaz mal kiralamalarında kiracı ile anlaşılan kira bedeline sene sonunda zam yapılıyor. Zamlı kira bedeli bir kira dönemi boyunca ödeniyor. Peki, yıllık kira artışı yüzde kaç oranında yapılır?

Yıllık kira artışı nasıl hesaplanır 2015?

Taşınmaz mal kiralamalarında taraflar arasında yıllık kira sözleşmesi yapılıyor. Sürenin yenilenmesi halinde kira bedeline de yıllık artış yapılıyor. Peki, yıllık kira artışı nasıl hesaplanır 2015?

Ocak ayı kira artışı nasıl hesaplanır?

Kira bedelinde yapılacak artışın nasıl ve neye göre hesaplanması gerektiğine ilişkin bilgiler Borçlar Kanununda yer alıyor. Peki, Ocak ayı kira artışı nasıl hesaplanır? İşte Ocak ayı kira artışları..

Kira artış oranı hesaplama!

Kirada oturduğunuzu ve kira sözleşmenizi yenilediğinizi düşünelim. Bu durumda ev sahibiniz size ne kadar zam yapacak? Kira artış oranı hesaplaması nasıl yapılır? İşte sorularınızın yanıtı...

İstanbul'da kasımda yıllık enflasyon yüzde 14.07!

İstanbul'da perakende fiyatlar kasım ayında aylık yüzde 1.94 artış kaydetti. Yıllık İstanbul enflasyonu ise yüzde 14.07 olarak açıklandı.

Emlak Katılım Varlık Kiralama'nın yıllık basit brüt getiri oranı yüzde 8,87282!

Emlak Katılım Varlık Kiralama'nın TRDEVKS62117 ISIN kodlu kira sertifikasının 1. kira getirisine ilişkin yıllık basit brüt getiri oranı yüzde 8,87282, 91 günlük dönemsel getiri oranı ise yüzde 2,212128 olarak belirlendi.

Kira yıllık enflasyonu geriliyor!

TCMB Para Politikası Kurulu'nun 23 Temmuz'daki toplantı özetinde kira yıllık enflasyonunun gerilemeyi sürdürdüğü ifade edildi...

Ümraniye'de yıllık 220 bin TL'ye kiralık mesire alanı!

İstanbulluların nefes aldığı nadir yerlerden biri olan Ümraniye'de bulunan Hekimbaşı mesire alanı 10 yıllığına kiraya verilecek. Yıllık muhammen kira bedeli 220 bin TL olarak belirlenen ihale açık artırma usulüyle gerçekleşecek.

Gıdada yıllık fiyat artışları yüzde 10.58’e çıktı!

Şubat ayında, aylık genel enflasyon yüzde 0.35, gıda enflasyonu ise yüzde 2.33 arttı. Gıdada yıllık fiyat artışları da yüzde 10.58’e çıktı.

İhracat yıllık bazda yüzde 4,87 arttı!

Genel Ticaret Sistemi dikkate alındığında 2019 Aralık'ta ihracat, yıllık bazda yüzde 4,87 artarak 15 milyar 385 milyon dolar olurken ithalat ise yüzde 20,05 artışla 20 milyar 105 milyon dolar oldu.

Medipol Üniversitesi'nin yıllık kira giderleri mecliste!

Bakanlığa bağlı birimlerin kullanımındaki binalara, bunlardan kiralık olanların sayısı ve yıllık kira giderleri meclis gündemine taşındı. İYİ Parti'li Öztürk, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Bakanlığa bağlı binaların yıllık kira giderleri TBMM gündeminde!

Bakanlığa bağlı birimlerin kullanımındaki binalara, bunlardan kiralık olanların sayısı ve yıllık kira giderleri meclis gündemine taşındı. CHP'li Turhan, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Bereket Varlık Kiralama kira sertifikası yıllık getiri oranı yüzde 22,00!

Bereket Varlık Kiralama'nın kira sertifikasının yıllık basit getiri oranı yüzde 22,00 dönemsel getiri oranı ise yüzde 5,9068 olarak belirlendi...

TF Varlık Kiralama kira sertifikasının yıllık basit getiri oranı yüzde 22,50!

TF Varlık Kiralama'nın yurt içinde halka arz yöntemi ile ihracını gerçekleştirecek olduğumuz ilgili kira sertifikasının yıllık basit getiri oranı yüzde 22,50 dönemsel getiri oranı yüzde 5,5479 olarak belirlendi...

Mersin Büyükşehir Belediyesi yıllık 6 milyon kira ödüyor!

Geçmiş 5 yıllık gelir-gider tablosu hakkında açıklamalarda bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belediyenin çeşitli kalemlere yıllık 6 milyon lira kira ödendiğini açıkladı.

Ela Quality Resort Hotel'in yıllık sabit kira bedeli 7.5 milyon dolar!

Özak GYO'nun portföyünde yer alan Ela Quality Resort Hotel'in 5 milyon 500 bin USD+KDV olan mevcut yıllık sabit kira bedelinin 7 milyon 500 bin USD+KDV olarak güncellenmesine karar verildi.

Bakanlık binalarının yıllık kira tutarları TBMM gündeminde!

Bakanlığın kullandığı binaların yıllık kira tutarları TBMM gündemine taşındı. CHP'li Tanrıkulu, konuya ilişkin soru önergesi hazırladı...

Yıllık kira artışı nasıl hesaplanır Haberi

Yıllık kira artışı nasıl hesaplanır

Yıllık kira artış oranı 2016 nedir?

Ev ve işyeri kiralamalarında mal sahibi ile kiracı arasında anlaşılan kira bedeli, sözleşmenin uzaması halinde zamlanıyor. Yapılan bu zam, yıllık olarak uygulanıyor.


Kanunen ev ve işyerleri kiralamalarında bu zam hesaplaması farklı şekillerde hesaplanıyor. Peki, yıllık kira artış oranı 2016 nedir? Kira artış oranı nasıl hesaplanır?


Borçlar Kanunu gereğince evdeki kiracıya yapılacak zam üretici fiyat endeksi oranlarında oluyor. ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak zam yapılıyor. Bu oranlardan yüksek yapılan zamlar geçerli kabul edilmiyor.


Ancak işyerleri için ÜFE sınırlaması bulunmuyor. Kanun kapsamında yapılan düzenlemeler gereğince bu kural 2020 yılına kadar işyerleri için uygulanmıyor.


Bu süre içerisinde işyeri sahipleri sözleşmeye bağlı kalmak şartı ile istediği oranda zam yapabiliyor. Hesaplamalarda kullanılan enflasyon oranları, her ay TÜİK tarafından açıklanıyor.


Yıllık kira...