Güney Sudanın ilk 5 yıldızlı otelini Zeki Alban yapacak!

Güney Sudanın ilk 5 yıldızlı otelini Zeki Alban yapacak!

Sudandan bağımsızlığını kazandıktan sonra yatırımlara başlayan Güney Sudanın başkenti Jubada, ilk 5 yıldızlı otelin yapımını, Lübnanda da yatırımları bulunan Türk işadamı Zeki Alban üstlendi

Sudandan bağımsızlığını kazandıktan sonra yatırımlara başlayan Güney Sudanın başkenti Jubada, ilk 5 yıldızlı otelin yapımını, Lübnanda da yatırımları bulunan Türk işadamı Zeki Alban üstlendi.

5 yıldızlı ve 115 odalı olacak Sky View Otelinin temeli, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardid yurt dışında resmi ziyaretinde bulunduğu için, Savunma Bakanı John Kong Nyoun, Genelkurmay Başkanı, ordu yetkilerinin de bulunduğu bir törenle atıldı.

Törende konuşan Türkiyenin Juba Büyükelçiliği ikinci katibi Murat Sümer ise, bu yatırımın ilk olması nedeniyle, çok önemli olduğunu ve devamının gelmesi gerektiğini belirtti.

Güney Sudan Cumhuriyeti yetkilileri ise, yapılan otelin ülkenin önemli bir ihtiyacı olduğunu ve bunun Türk işadamı tarafından yapılmasından memnun olduklarını söyledi.

Oteli en kısa zamanda bitirip, bundan sonra da diğer yatırımlarını sürdürmeye devam edeceklerini belirten otelin sahibi Alban ise, "Bu yatırım ülkedeki ilk yatırım olduğu için çok önemli. Yıllardır bu konuda yaptığımız girişimlerin ilk adımını attık. Otelin inşaatında kullanılan malzemelerin büyük bölümü, Türkiyeden gemilerle geldi. Burada yapacak daha çok şey var" dedi. Alban, Jubada yapımına başlanan otelde 8 kat, 1000 kişilik konferans merkezi ve 4 toplantı salonu ile 15 mağazalık alışveriş merkezi bulunduğunu, burada da Türk markalarının yer alması için görüşmelere başladıklarını söyledi.

AA