07 / 12 / 2022

Günlük konut kiralamalarında banka zorunluluğu başladı!

Günlük konut kiralamalarında banka zorunluluğu başladı!

Geçtiğimiz Haziran ayında Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile günlük konut kiralamalarına gelen banka zorunluluğu bugün başladı..9 Haziran 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ ile günlük konut kiralamalarına banka zorunluluğu getiren uygulama bugün yürürlüğe girdi.


Böylece konutlarda haftalık, günlük veya benzeri şekilde kısa süreli konut kiralamalarında ise tutara bakılmaksızın kira geliri elde edenlerin kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin banka veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle tevsik edilmesi zorunlu oldu.


Bugün itibari ile günlük ve/veya haftalık kiralama bedeli ne olursa olsun tüm kiralamalarda ödeme banka aracılığı ile yapılacak.


Aylık kiralamalarda 500 TL sınırı

Bilindiği üzere Maliye Bakanlığı, 2018'de aldığı karar ile aylık kira geliri 500 TL ve üzerinde olanlar için kira tahsilatlarını banka veya posta ve telgraf teşkilatı ile alma zorunluluğunu getirmişti.


Son yayımlanan tebliğ ile bu sınır değişmedi. Aylık konut kiralamalarında her bir konut için aylık 500 TL'nin altında kira geliri elde eden kimselerin banka zorunluluğu olmayacak. 


Ancak 500 TL ve üstündeki aylık kira gelirlerinin yine banka banka aracılığı ile ödenmesi zorunluluğu devam edecek.Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.comGeri Dön