Gürcistan'ın Türk çimentosuna tarife dışı kısıtlama uyguladığı iddiası!

Gürcistan'ın Türk çimentosuna tarife dışı kısıtlama uyguladığı iddiası! Gürcistan'ın Türk çimentosuna tarife dışı kısıtlama uyguladığı iddiası!

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs yaptığı açıklamada Gürcistan'ın Türk çimentosuna ambargo uyguladığını söyledi.


İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Mecliste gerçekleştirdiği basın toplantısında, Doğu Karadeniz bölgesinin en önemli ihraç pazarlarından birinin Gürcistan olduğunu, bölgeden bu ülkeye ihraç edilen ürünlerin büyük bir kısmını inşaat ve yapı malzemelerinin oluşturduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Artvin, Rize ve Trabzon'daki ihracatçıların Gürcistan'a ihraç ettiği ürünlere ilişkin bilgi veren Örs, Gürcistan'ın Temmuz 2018 tarihinden itibaren Türk menşeli çimentoya uyguladığı örtülü ambargo ve tarife dışı engel nedeniyle çimento ihracatının bugün durma noktasına geldiğini belirtti.

Gürcistan'ın Türk menşeli çimentoya analiz şartı getirdiğini, bu analizlerinde en erken 28 günde çıktığını, bu süre içinde çimento yüklü taşıtların bekletildiğini ve bunun da maliyet artışına sebep olduğunu söyleyen Örs, ihracatçının, hükümetten bu konuda çözüm beklediğini dile getirdi.

Örs, Gürcistan'ın, Ermenistan, İran ve Azerbaycan'dan ithal ettiği çimentoya hiçbir kısıtlama uygulamadığını, bunu sadece Türk menşeli çimentoya uyguladığı belirtti.

Hükümetin, bu sorunun çözümü için adım atması gerektiğini dile getiren Örs, "Gürcistan'ın hiçbir ürününe engel koymamamıza rağmen bu ülke, Türk çimentosuna ambargo uygulamaktadır. Ülkeler arasındaki ilişkilerde mütekabiliyet denilen bir kural vardır. Bu nedenle ilgili bakanlıklarımız bir an önce devreye girerek, Serbest Ticaret Anlaşması imzaladığımız Gürcistan'ın Türk çimentosuna getirdiği örtülü ambargo kaldırılması için ivedilikle girişimlerde bulunmalıdır." dedi.