Hakan Kıran’ın Erenköy binasındaki kaçak kat yıkılacak mı?

Hakan Kıran’ın Erenköy binasındaki kaçak kat yıkılacak mı? Hakan Kıran’ın Erenköy binasındaki kaçak kat yıkılacak mı?

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi, ranta izin vermedi. Başkan Kadir Topbaş’ın mimar arkadaşı Hakan Kıran ile Taşyapı’nın patronu Emrullah Turanlı’nın sahipleri arasında olduğu Erenköy’deki bina için, yükseklik sınırını aştığı gerekçesiyle yıkım kararı alındıİSTANBUL Büyükşehir Belediyesi, “rant” beklentisine bu kez izin vermedi. Başkan Kadir Topbaş’ın mimar arkadaşı Hakan Kıran ile Taşyapı’nın patronu Emrullah Turanlı’nın sahipleri arasında olduğu Erenköy’deki bina için, yükseklik sınırını aştığı gerekçesiyle yıkım kararı alındı.


Başkan Kadir Topbaş’ın mimar arkadaşı Hakan Kıran ile Taşyapı’nın patronu Emrullah Turanlı’nın sahipleri arasında olduğu Erenköy’deki bina için, yükseklik sınırını aştığı gerekçesiyle yıkım kararı alındı.


Hatırlı kişilerin bu kez korunmadığı olay şöyle gelişti: Erenköy’deki 809 metrekarelik parsel 2005 yılına ait planda az yoğunluklu konut alanındaydı. 2010 yılında yapılan plan değişikliğiyle yüksekliği 9.50 metreye indirildi ve “konut+ticaret” alanı yapıldı. 2012’de ise parselin az yoğunluklu konut alanında kaldığı dönemde yapılan planın notlarında, bu parselde yapılacak inşaat yüksekliğinin 9.50 metreyi geçemeyeceği belirtildi. Bu değişiklik, Kadıköy Belediyesi Meclisi tarafından, 10 Eylül 2015’te onandı. Kadıköy Belediyesi, parseldeki inşaat yüksekliğini 9.50 metreye sabitleyerek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdi.


İBB’nin ilgili birimleri Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü ile Ulaşım Planlama Müdürlüğü de, Kadıköy Belediyesi’nin düzenlemesi için olumlu görüş bildirdi. İmar ve Bayırdırlık Komisyonu, ilçe belediyesinden gelen alt ölçekli planı üst ölçekli plan doğrultusunda hazırlandığı için uygun buldu. Topbaş’ın arkadaşı Hakan Kıran’a ait mimarlık şirketinin hisse sahibi olduğu binanın kaçak katının yıkılmasının önünü açan plan değişikliği oybirliği ile kabul edildi.


CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, “İBB Meclisi tarihe geçecek ilginç bir karara imza attı. Topbaş’ın yakın arkadaşına ait binanın kaçak katını affetmedi.Kadıköy Belediyesi şimdi gereğini yapacak ve onaylı projesine aykırılıkları nedeniyle zabıtlanan yıkım kararını uygulayacaktır. Umarım buna benzer kararlar alınmaya devam eder ve önümüzdeki süreçte bu kararlarından vazgeçip İstanbul’a zarar vermezler” dedi.


Sözcü/ Özlem GÜVEMLİ 


Haber Flashaber Gazetesi'nde şöyle yer aldı;


Taşyapı’nın patronu Emrullah Turanlı ve mimar Hakan Kıran’ın sahihipleri olduğu Kadıköy Erenköy’deki bina için, yükseklik sınırını aştığı gerekçesiyle yıkım kararı alındı. Daha önce birçok kez Büyükşehir’den istediği imarı almayı başaran Turanlı  bu kararla şoka uğradı!


İmtiyazlı kişilerin bu kez korunmadığı olay şöyle gelişti: Erenköy’deki 809 metrekarelik parsel 2005 yılına ait planda az yoğunluklu konut alanındaydı. 2010 yılında yapılan plan değişikliğiyle yüksekliği 9.50 metreye indirildi ve “konut+ticaret” alanı yapıldı. 2012’de ise parselin az yoğunluklu konut alanında kaldığı dönemde yapılan planın notlarında, bu parselde yapılacak inşaat yüksekliğinin 9.50 metreyi geçemeyeceği belirtildi. Bu değişiklik, Kadıköy Belediyesi Meclisi tarafından, 10 Eylül 2015’te onandı. Kadıköy Belediyesi, parseldeki inşaat yüksekliğini 9.50 metreye sabitleyerek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdi.


İBB’nin ilgili birimleri Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü ile Ulaşım Planlama Müdürlüğü de, Kadıköy Belediyesi’nin düzenlemesi için olumlu görüş bildirdi. İmar ve Bayırdırlık Komisyonu, ilçe belediyesinden gelen alt ölçekli planı üst ölçekli plan doğrultusunda hazırlandığı için uygun buldu. Binanın kaçak katının yıkılmasının önünü açan plan değişikliği oybirliği ile kabul edildi.

 

CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, “İBB Meclisi tarihe geçecek ilginç bir karara imza attı. Topbaş’ın yakın arkadaşına ait binanın kaçak katını affetmedi. Kadıköy Belediyesi şimdi gereğini yapacak ve onaylı projesine aykırılıkları nedeniyle zabıtlanan yıkım kararını uygulayacaktır. Umarım buna benzer kararlar alınmaya devam eder ve önümüzdeki süreçte bu kararlarından vazgeçip İstanbul’a zarar vermezler” dedi.


Flashaber